VHF ve UHF - Antenli  OTA Frekans Bantları Neden Önemlidir ?

VHF ve UHF - Antenli  OTA Frekans Bantları Neden Önemlidir ?

Ağ (OTA) TV sinyalleri iki değişik frekans bandına dağıtılır: UHF (Ultra Yüksek Frekans) ve VHF (Çok Yüksek Frekans). Piyasadaki çoğu OTA TV anteni her iki frekansı yakalamak için tasarlanmış olsa da, kimi antenler - bilhassa de belirli 'düz' iç mekan antenleri - ilk olarak UHF kanallarını yakalamak için optimize edilmiştir.Mahalli yayın kulelerinize yakın olmanıza karşın bir veya iki kanal alma ile ilgili mesele yaşıyorsanız, bunun nedeni anteninizin VHF frekanslarını almak üzere tasarlanmamış olması olabilir.

VHF ve UHF TV Frekansları nedir?

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Kanada'da, VHF televizyon bandı 54 ve 216 MHz arasındaki frekansları ve UHF bandı 470 ve 890 MHz arasındaki frekansları işgal eder. Genel olarak, VHF kanalları 2 ila 13 ve UHF kanalları 14 ila 51 olarak numaralandırılır.Ancak, kanalın fiziksel yayın frekansı her vakit gördüğünüz kanal numarasına yansıtılmaz.  Sözgelişi, Richmond, VA'daki kanal 6, TV'nizde veya Tablo DVR'nızda "sanal kanal" (başka bir deyişle kanal numarası) 6'ya sahiptir, ancak 25 olan bir "mesajım kanalında" yayınlanır. VHF bandında yayın yapan istasyonların UHF kanal aralığında (14+) bir 'sanal kanal' sayısına sahip olması olası olsa da, bu nadirdir.

Hem UHF hem de VHF'yi destekleyen bir TV Antenine ihtiyacım olup olmadığını nasıl anlarım?

Yukarıda belirtildiği gibi, 2 ila 13 arasındaki OTA TV kanalları ekseriyetle VHF bandında yayınlanır, bu yüzden hangi kanalların ABC, CBS, FOX, NBC ve CW gibi en sevdiğiniz ağları yayınladığını bulmak için mahalli kanal dizinizi inceleyerek başlamak en iyisidir. .

Mesela, Dallas'ta izleyiciler potansiyel olarak sadece UHF TV anteni kullanırken FOX (KDFW) ve ABC (WFAA) gibi popüler ağları kaçırabilirler.

Ancak yeniden de, bir kanalın 14'ten küçük bir 'sanal kanal' sayısına sahip olması, kesinlikle bir VHF frekansında yayın yaptığı mananına gelmez. İstasyon bilgilerini şehre veya çağrı işaretine göre arayabilirsiniz. Gördüğünüz gibi, FOX bağlı KDFW’nin ‘sanal’ kanalı 4’tür, ancak ‘mesajım’ kanalı 35'tir, dolayısıyla onu almak için VHF özellikli bir TV antenine ihtiyacınız yoktur.Bununla beraber, ABC bağlı WFAA'nın aslında VHF bandında bulunan 8 sanal ve mesajım kanalı vardır.

OTA TV Anteni Alışveriş İpuçları

Bölgenizdeki hem VHF hem de UHF frekanslarında bulunan TV kanallarına ulaşmak istiyorsanız, hem UHF hem de VHF bantları için destek içerdiğinden emin olmak için ambalajdaki veya düşündüğünüz TV antenlerinin çevrimiçi listesindeki özellikler listesini inceleyin.

Çatınıza zati bir TV anteni takılıysa ve hangi marka veya stile sahip olduğundan emin değilseniz, yalnızca VHF antenleri genellikle uzun tırnaklara sahiptir ve boyut olarak oldukça büyüktür, oysa UHF antenleri biraz daha küçüktür ve kısa çatalları veya halkaları vardır .

Çoğu dış mekan anteninde hem uzun hem de kısa tırnaklar veya çatallar ve döngüler bulunur ve bu nedenle her iki frekansı da destekler.

Bu yazı 02 ŞUBAT 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız