Televizyonun İlginç Tarihi

Televizyonun İlginç Tarihi

Televizyonlar dünya çapında milyarlarca hanede bulunabilir. Fakat 100 sene önce kimse televizyonun ne olduğunu dahi bilmiyordu. Aslında, 1947'nin sonlarında, yalnızca birkaç bin Amerikalı televizyonlara sahipti. Böyle çığır açan bir teknoloji, bir niş buluşundan bir oturma odası desteğine nasıl dönüştü? Bugün, televizyonun tam tarihini izah ediyoruz-gelecekte nereye gidebileceği de dahil.

Elektrikli televizyonlardan önce mekanik televizyonlarımız vardı. Bu erken televizyonlar 1800'lerin başında ortaya çıkmaya başladı. mekanik olarak görüntüleri taradıktan sonra bu görüntüleri bir ekrana aktardılar. Elektronik televizyonlarla karşılaştırıldığında, son derece ilkel idi. İlk mekanik televizyonlardan biri, spiral bir desende tertip etmiş delikli dönen bir disk kullandı. Bu alet iki mucit tarafından bağımsız olarak yaratıldı: İskoç mucidi John Logie Baird ve Amerikalı mucit Charles Francis Jenkins. Her iki alet da 1920'lerin başında buluş edildi.

Bu iki mucitten önce, Alman mucit Paul Gottlieb nipkow ilk mekanik televizyonu geliştirmişti. Bu cihaz, dönen bir metal disk kullanarak tellerden görüntüler gönderdi. Bununla beraber, cihazı bir televizyon çağırmak yerine, Nipkow buna “elektrikli teleskop”diye konuştu. Cihazın 18 satır çözünürlüğü vardı. 1907'de iki mucit – Rus Boris Rosing ve İngiliz A. A. Campbell-Swinton-tamamiyle yeni bir televizyon sistemi oluşturmak için bir katot ışını tüpünü mekanik bir tarama sistemi ile birleştirdi.

Neticede, bu mucitlerin erken gayretleri birkaç yıl sonra dünyanın ilk elektrikli televizyonuna yol açacaktır. Dünyanın ilk elektronik televizyonu, Philo Taylor Farnsworth isminde 21 yaşında olan bir mucit tarafından yaratıldı. O mucit, 14 yaşına kadar elektriksiz bir hanede yaşıyordu. Liseden başlayarak, hareketli görüntüleri yakalayabilen, bu görüntüleri kod haline getirebilen, daha sonra bu görüntüleri radyo dalgaları süresince değişik cihazlara taşıyabilen bir sistem düşünmeye başladı. Farnsworth, bugüne kadar icat edilen rastgele bir mekanik televizyon sisteminin kilometrelerce ilerisindeydi. Farnsworth'un sistemi, bir elektron ışını kullanarak hareketli görüntüleri yakaladı.

Televizyon tarafından mesajlan ilk görüntü kolay bir çizgiydi. Daha sonra, farnsworth, potansiyel bir yatırımcı “ne vakit bu şeyde bir takım dolar göreceğiz " diye sorduktan sonra televizyonunu kullanarak bir dolar işareti iletecekti, 1926 ve 1931 seneleri arasında, mekanik televizyon mucitler çimdik ve onların yarattıkları test2 devam etti. Ancak, hepsi çağdaş elektrikli televizyonlara mukayese et eskimiş olmaya mahkum edildi: 1934'e kadar, tüm TV'ler elektronik sisteme dönüştürülmüştü.

Anlaşılır bir şekilde, tüm erken televizyon sistemleri görüntüleri siyah beyaz olarak iletti. Bununla beraber, renkli TV, öncelikle 1904'te teorize edildi-daha sonra konuşacağımız bir şey. Yukarıda listelenen iki tür televizyon, mekanik ve elektronik, çok farklı şekillerde çalıştı. Bu televizyonların yukarıda nasıl çalıştığını ima ettik, ancak bu bölümde daha detaylı bir izaha gireceğiz. Mekanik televizyonlar, bir vericiden alıcıya görüntü iletmek için dönen disklere dayanıyordu. Hem verici hem de alıcı dönen disklere sahipti. Disklerin disk çevreninde aralıklı delikleri vardı, her delik diğerinden biraz daha düşük.

Görüntüleri iletmek için, tamamiyle karanlık bir odaya bir kamera yerleştirmeniz ve hemen peşinden diskin arkasına çok parlak bir ışık yerleştirmeniz gerekiyordu. Bu disk, TV resminin her karesi için bir devrim yapmak için bir motor tarafından çevrilirdi. Baird'in erken mekanik televizyonu 30 deliğe sahipti ve saniyede 12.5 defa döndürdü. Diskin önünde ışığı konuya odaklamak için bir lens vardı.

Işık konuya çarptığında, bu ışık bir fotoelektrik hücreye yansıyacak ve daha sonra bu ışık enerjisini elektriksel impulslara dönüştürecektir. Elektriksel impulslar hava üzerinden bir alıcıya iletilir. Bu alıcıdaki disk, vericinin kamerasındaki diskle aynı hızda dönecektir (motorlar hassas iletimleri sağlamak için senkronize edilecektir). Alıcı uç, şanzımanları alan ve bunları diskin arkasına yerleştirilen bir neon lambasına bağlayan bir radyo alıcısına sahipti. Lamba, alıcıdan aldığı elektrik sinyaliyle orantılı olarak ışığı söndürürken disk dönecektir.

Neticede, bu sistem görüntüyü diskin diğer tarafında görüntülemenize müsaade eder – ancak bir büyüteçe ihtiyacınız olur. İşte sistem diyagram formunda nasıl çalışır: Mekanik televizyonları kullanmayı bırakmamızın bir nedeni var: elektronik televizyonlar çok üstündü. Elektronik televizyonlar, katot ışını tüpü (CRT) ve iki veya daha fazla anot olarak adlandırılan bir teknolojiye güvenir. Anotlar pozitif terminallerdi ve katot negatif terminaldi.

Katot ışın tüpünün” katot “bölümü, bir cam tüp içine (CRT'NİN” T " si) ısıtılmış bir filamentti. Katot, tüpün boş alanına  bir elektronik ışını serbest bırakacaktı. Bu serbest bırakılan elektronların hepsi negatif bir yüke sahipti ve bu yüzden pozitif yüklü anotlara çekilecekti. Bu anotlar televizyon ekranı olan CRT'NİN nihayetinde bulundu. Elektronlar bir ucunda serbest bırakıldıkça, diğer ucunda televizyon ekranında gösterildi.

Tabii ki, elektronları bir cam ekrana karşı ateşlemek görüntü oluşturmaz. Görüntü yapmak için televizyon ekranının içi fosfor ile kaplanacaktır. Elektronlar ekranda bir görüntüyü aynı anda bir çizgi çizerlerdi.

Elektronların ateşlenmesini kontrol etmek için, Crt'ler iki "direksiyon makarası" kullanır. Her iki direksiyon makarası de elektron ışınını ekranda istenen yere itmek için mıknatısların gücünü kullanır. Bir direksiyon makarası elektronları yukarıya veya aşağı iterken ötekisi sola veya sağa iter. Dünyanın ilk televizyon istasyonları ilk 1920'lerin sonlarında ve 1930'ların başında Amerika'da görünmeye başladı.

İlk mekanik TV istasyonu olarak adlandırıldı ve Charles Francis Jenkins (mekanik televizyonun mucitlerinden biri) tarafından yaratıldı. Bu tv istasyonu ilk yayınını 2 Temmuz 1928'de yayınladı. Dünyanın ilk televizyon istasyonlarından biri olan WRGB, 1926'dan günümüze kadar dünyanın tek daimi çalışan istasyonu olma onuruna sahiptir.

Amerika'daki ilk televizyon setleri Amerika'nın ticari olarak üretilen ilk televizyon setleri, John Baird'in televizyon tasarımları tarafından yapılan mekanik televizyon sistemine dayanıyordu. Bu setler Eylül 1928'de halka gösterildi.

Amerikan elektronik televizyonlar üretilen ve ticari olarak serbest bırakıldı önce ancak, 1938 yılına kadar alacaktı. Onlar serbest bırakıldıktan sonra bir anlık isabet vardı. Dünyanın ilk televizyon uzaktan kumandası Tele Zoom olarak adlandırıldı ve uzaktan kumanda olarak bile kategorize edilemedi. Tele Zoom sadece televizyondaki resme "yakınlaştırmak" için kullanıldı. Rastgele bir kanalı değiştirmek veya TV'yi açmak veya kapatmak için kullanamazsınız. Tele Zoom 1948'de piyasaya sürüldü.

İlk” gerçek " uzaktan kumanda Zenith tarafından üretildi ve 1955'te piyasaya sürüldü. Bu uzaktan kumanda televizyonu açabilir veya kapatabilir ve kanalı değiştirebilir. Ayrı olarak tamamiyle kablosuz oldu. Bugün, Amerikan ağları her gün binlerce değişik program oynuyor. Bununla beraber, bu programların her biri, varlığını, Kraliçe'nin elçisi olarak adlandırılan Amerika'nın ilk televizyon programına borçludur. Bu program öncelikle 1928'de WRGB istasyonu tarafından gösterildi.

Kraliçe'nin elçisinin Amerika'da gösterilen ilk TV programı olduğundan %100 emin değiliz. 1928'de programın yalnızca dört televizyon setine yayınlandığı düşünülüyordu. 400 değil. 4.000 değil. Dört. Bu yüzden, bunun aslında ilk televizyon programı olup olmadığı ile ilgili bir takım belirsizlik ve tartışmalar var.

Amerika'daki ilk televizyon istasyonu 1928'de yayın yapmaya başladı. Varlığının ilk 13 senesi süresince, televizyon mutlu bir şekilde ticari olarak serbest kaldı. Amerika'daki ilk ticari yayın, ilk Amerikan reklamının yayınlandığı 1 Temmuz 1941'e kadar gerçekleşmedi. Reklam bir Bulova saati içindi ve 10 saniye sürdü. NBC'DE yayınlandı.

Renkli televizyon, bir Alman mucit renkli televizyon için bir patent aldığında 1904'e kadar köklerini izler. Ancak, bu mucit aslında çalışan bir renkli televizyona sahip değildi – bu yalnızca patentli bir fikirdi.

1925'te mucit Vladimir Zworykin'den kavramsallaştırılmış bir renkli televizyon sistemi ortaya çıktı. Ancak, bu sistem katiyen gerçeğe dönüştürülmedi. Onu gerçeğe dönüştürmek için yapılan tüm teşebbüsler başarılı olmadı.Renkli televizyon takriben 20 senedir backburner yerleştirildi. 1946'da renkli televizyon fikri ciddi bir şekilde yenilendi. As TheHistoryOfTelevision.com izah eder,

“1946 seneye gelindiğinde, İkinci Dünya Savaşı tarihti ve Amerika'daki insanlar savaşa kaybedilen her şeyi yerine koymak istedi. Siyah ve beyaz televizyon daha önceki olarak düşünüldü ve yeni bir şey yapmanın vakiti geldi. Bu, renkli televizyon sistemlerinin ilk ciddiye alınmaya başladığı vakittir.” Amerika'daki renkli televizyon Savaşı iki endüstri devi arasında savaştı: CBS ve RCA. CBS, renkli bir televizyon seti oluşturan ilk şirketti. Bununla beraber, en büyük dezavantaj, John Baird'in özgün sistemine dayanan mekanik bir televizyon olmasıydı. Böylelikle, Amerika genelinde kullanılan siyah beyaz TV setleri ile uyumlu değildi.

Bu yazı 21 ŞUBAT 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız