Televizyon Kablosu Tarihi

Televizyon Kablosu Tarihi

    Son 65 senede, milyonlarca Amerikalı için ülkenin önde gelen dijital televizyon, film ve son teknoloji geniş bant İnternet servis sağlayıcısına bir avuç hane halkı için yeni başlayan bir yenilikten kablo çıktı. Bugün, geniş bant kablo ve diğer atılımlar sayesinde, teknolojik manzara birkaç sene öncesine mukayese et tanınmaz. Tüketiciler artık ansızın fazla alette ansızın çok hizmetten video muhtevasının ve İnternet ulaşımının keyfini çıkarıyor. Her vakitkinden daha fazla tercih ve fırsatla her vakit, her yerde çevrimiçi olabilirler.

   1940'lar ve 1950'ler Kablolu televizyon 1948'de Amerika Birleşik Devletleri'nde hemen hemen aynı anda Arkansas, Oregon ve Pennsylvania'da ortaya çıktı ve dağlarla kaplı veya coğrafi olarak uzak bölgelerde havadaki televizyon sinyallerinin kötü alımını arttırdı. Dağ tepelerine veya diğer yüksek noktalara “topluluk antenleri” heyetti ve yayın sinyallerini almak için haneler anten kulelerine bağlandı.

   1952'de 70 “kablo” sistemi ülke çapında 14.000 aboneye hizmet verdi. 1950'lerin sonlarında, kablo operatörleri onlarca mil ötedeki yayın sinyallerini alma becerilerinden faydalanmaya başladılar. Bu “uzak sinyallere” ulaşım, kablonun rolünün odağını mahalli yayın sinyallerini iletmekten yeni programlama seçenekleri sunmaya değiştirmeye başladı.

  1960'lar 1962'de 850.000 aboneye hizmet veren 800'e yakın kablo sistemi iş başındaydı. Westinghouse, TelePrompTer ve Cox gibi bilinen müessesesel isimler Bill Daniels, Martin Malarkey ve Jack Şehir Cooke gibi erken teşebbüsçülerin gayretlerini bitirerek işe yatırım yapmaya başladı. Uzak sinyallerin ithalatı yoluyla kablonun büyümesi mahalli televizyon istasyonları tarafından rekabet olarak görülüyordu. Yayın endüstrisi kaygılarına cevap veren Federal İletişim Komisyonu (FCC) yargı yetkisini genişletti ve kablo sistemlerinin uzak televizyon sinyallerini alma kabiliyetine kısıtlamalar getirdi. Bu kısıtlamaların bir neticesi olarak, 70'li senelerin başlarına kadar süren büyük pazarlarda kablo sistemlerinin geliştirilmesi üzerinde bir “donma” tesiri olmuştur (aşağıya bakınız).

Bu yazı 10 ŞUBAT 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız