Mısır Sineması Hakkında Bilgiler

Mısır Sineması Hakkında Bilgiler

Köklü geçmişi ile Mısır sineması aynı rolü oynamayı muvaffak oldu ve ataların kalıtını savundu. Mısır sinemasının başlangıcı dünya sinemasıydı.  sinema endüstrisi Ocak 1896'da İskenderiye'de başladı ve Mısır'da Zawani Cafe'de bir filmin ilk gösterimine şahit oldu. Birkaç gün sonra Mısırın başkenti'de başka bir film gösterildi. Lumière kardeşlerin filmleri, 1896'da Avrupa'daki ilk çıkışlarından kısa bir müddet sonra İskenderiye ve Mısırın başkenti'nin saygın kafelerinde Mısır'da gösterildi. Mısır'da 1896'dan 1927'nin ilk tam uzunlukta özelliği olan Layla ile hudutlu sayıda suskun film yapılırken, Mısırın başkenti'nin film endüstrisi sesin gelmesiyle yerel bir güç haline geldi. 1930 ve 1936 seneleri arasında çeşitli küçük stüdyolar en az 44 uzun metrajlı film üretti. Tarihçiler Mısır'da sinemanın başlangıcını belirlemede aynı fikirde değiller. 

Diğerleri sinemanın başlangıcı İskenderiye Abul-Abbas Enstitüsü Khedive Hilmi ziyareti ile ilgili kısa bir belgesel film ile 1907 olduğunu düşünüyorum ederken, Mısır'da izlenen ilk filmi ile başlangıç 1896 seneninde olduğunu söyleyenler vardır. 1917'de yönetmen Mohamed Karim İskenderiye'de bir prodüksiyon şirketi kurdu. Şirket iki film üretti: ölü çiçekler ve 1918'in başlarında İskenderiye şehrinde gösterilen Bedevi Onurlandırdı. O vakitten beri, toplam Arap imalatının dörtte üçü olan Mısır'da 4.000'den fazla film üretildi. Mısır, film imalatı alanında Ortadoğu'nun en randımanlı ülkesi ve en gelişmiş medya sistemine sahip olan ülkedir. Mısır filmlerinde sesin başlamasıyla beraber, bir hayli sinema tarihçisi, birkaç yabancı şirketin, Mısırlı müzisyen ve bestekar Mohamed Abdel-Wahab gibi elit şarkıcıların başarılı filmleri üretmek için diskleri kaydetme rolünü vurgulamaktadır. O vakit, bilinen şarkıcıların oynadığı filmler basıldı ve şarkılar Fransa'da kaydedildi. Mısır sineması, böylelikle, popülerlik gerçekleştirmek için bir yol olarak tanınmış şarkıcılar faydalandı. Mısır sinema endüstrisi endüstrici Talaat Harb finanse ve Hollywood'un büyük stüdyoları, şirket otuz yıldır muhafaza bir rol önde gelen Mısır eşdeğer olarak ortaya çıkan stüdyo Misr, kurulan 1936 yılında gelişen Çağ başlamıştı.

Başka bir sıçrama tanınmış oyuncu Youssef Wahbi tarafından Ramses studio kurulmasında temsil edildi, fakat çoğunlukla yazılı olan kendi filmleri için yönetildi, yönettiği ve kendisi tarafından hareket. Bu stüdyolar, II. Dünya Savaşı'nın patlak vermesine kadar Mısır sinemasının eksenleri olarak kaldı. 1939'da, El-Azeema isimli film, Mısır sinematik gazetesinin (bu arada konuşan gazete olarak da bilinir) yayınladığı ve hala yayınlandığı dönemde ehemmiyetli bir kilometre taşıydı. Milyar otuz iki milyon sekiz yüz on beş bin üç yüz altmış beş Harb, sinema ile ekonomik bir çalışma olarak uğraşmanın ana nedeni olmaya devam ediyor. Mısır başlangıcından bu yana saf Mısır yapıtlarını üretmeyi ve sunmayı amaçladı. 1940'lar, 1950'ler ve 1960'lar çoklukla Mısır sinemasının Altın Çağı olarak kabul edilir.

Ancak 1952 devriminden sonra Mısır'da olan politik farklıklar başlangıçta Mısır sinemasını çok az etkiledi. Dönem, 1961'de sosyalizme döndükten sonra endüstri üzerinde kontrol istedi. A. Halim.F.  Mısır film endüstrisi kamulaştırılmıştı. Bu dönemde tüm konularda olduğu gibi, sinema endüstrisi ile ilgili da çapsal görüşler bulunabilir. Mısır filminin millileştirilmesine eşlik eden "ağır hükümet eli", " yenilikçi eğilimleri bastırdı ve dinamizmini bozdu.” Tüm vakitlerin en iyi 100 Arap filminde yer alan 44 Mısır filminin çoğu 1960'larda üretildi. ehemmiyetli başlıklar “sene sayma gecesi”, “Mısırın başkenti İstasyonu” ve “postacı.” 1967 savaşından sonra, imalat, kamu sektörünün iptali ve askeri emellerle harcama ile ortadan kayboluncaya kadar soluyordu. Bu dönem, iki filmin imalatı dışında rastgele bir başarıya şahit olmadı: Abi fouk el-shagara (ağaçtaki babam) bilhassa de bilinen şarkıcı Abdel Halim Hafez'i canlandırdı, ikinci film ise khalli balak min Zozo, o zamanlar toplumun başarılı olduğu için kadınların hayati bir rol oynadığı bir topluma dönüştü.

1971 ortalarında sinema Vakfı çözüldü ve sinema, tiyatro ve müzik dahil olmak üzere bir kamu Derneği heyetti. Yetmişli yıllarda, 1973'te 6 Ekim Savaşı'nın zaferi, Mısır sinemasını Mısır tarihindeki büyük zaferi işaretlemek için çeşitli filmler üretmeye çağırdı. Bu filmler arasında “büyük zafer” ve “kurşun hala cebimde”, “Bodoor “ ve diğerleri vardı. 1980'lerin başında, özellikle petrol patlaması ve Mısır film endüstrisinin önünde Körfez pazarlarının açılmasından sonra Mısır filmi için Lübnan üretiminin gelmesi hasebiyle ekonomik açılış kapısı siyasetinin başlamasıyla beraber.  Sonra da dahil olmak üzere, elbette, Mısır film için Mısır malları karşısında Arap piyasaların kapanmasına sebep olan İsrail ile sulh anlaşmasının hemen peşinden politik nedenlerle Arap ülkelerinin 1978, en ehemmiyetli Eyaleti takip eden beş sene içinde azalan imalat Mısır sinema kar ve hacim. Ancak sadat'ın öldürülmesinden sonra politik sistem değiştiğinde, Mısır sineması yine gelişme ve büyüme için geri döndü.

Bu patlama çoğunlukla iki nedenden kaynaklanmaktadır. Öncelikle, video pazarı Mısır sinema çıkışları ehemmiyetli pazarlama biri yapmak için sebep oldu özellikle Arap ülkelerinde, Mısır'da ve yurtdışında video filmlerin olgusunun dağılması. Bu, ticari sinema olgusunu üretti; video kasetleri izlemek için özel olarak yapılmış bir film ve tiyatrolarda, düşük fiyatlı ve komedilerle karakterize edilen ve yıldızların katılımı olmadan yapımcı için bir tür devrilme olarak sunuldu. İkinci sebep, dönemin Arap sinemasının Mısır sinemasına anapara yatırımı konusundaki alakasının başlangıcı olması ve yapımcı Hüseyin Al Qalla'nın Mısır'a büyük miktarda fon getirmesiyle ferdi imalat biçimine sahip olmasıdır. Seksenli, gerçekçi Mısır sinemasının ikinci dalga denilen bilhassa çok film imalatına katkıda bulunmuş ve büyük yönetmenler böyle Atef al olarak o dönemde yeni-Tayyeb Muhammed Khan ve Khairy Bishara ve Daoud Abdel Seyit ve diğerleri, I el-Beni yanı sıra önde gelen tecrübeler ve yeni sinema sinema ve stil dili ananesel film roman ve öykü dili üzerinde bağlıdır kurdular dahil.

Sonra Mısır sinemasının saklı ölümünü duyuru etmek için doksanların ortaları geldi. Film sayısı bariz bir şekilde azaldı ve sinemalar, sinemanın başlangıcından bu yana Mısır tarihinde erişilen en düşük sayıya geriledi. 1949'da 1954'te 360 sinemaya, 1966'da 255 sinemaya kadar 244 sinema vardı, ancak bozulma 1992'de 62 sinema olana kadar devam etti. Uydu kanalları, Mısır filmlerinin sunumunda başlayan sinemanın düşüşüne, bilhassa de harici video dağıtımını etkileyen oldukça çağdaş filmler sunan şifreli kanallara katkıda bulundu.

Seksenli filmlerde olduğu gibi bu yeni nesil sosyal ve siyasi tenkit filmlerinde ilgilenmiyor, mevcut nesil onun çıkarlarını değiştirdi; bu nesil almaz fakat vaziyetlerin birkaç ve şakalar dolu naif yapıtlar aracılığıyla kendisine sunulan yalnızca anlık zevk istiyor. Uzun vakittir hiç kimse bu farklığı anlamadı ve hepsi evvelki kalitedeki filmlerin imalatında devam etti. Bu tiyatro dramatik bir alana-Adl Grup, Bahgat Grup, Shoaa, Arap ve İyi Haberi ve diğer şirketler Mısır Rönesans, Osman Group Inc, Amerika Birleşik Kardeşler ve El girişi ile artan nereye tiyatrolar, geniş bir yatırım başlangıcı olduğunu Mısır sinemasının boom etkenler arka film biletlerine endirekt vergiler ortadan kaldırmak için devletin yasaları, imalat, dağıtım ve salonu kar ilave ederek gerçeğini göz ardı edemeyiz, ve bir takım inanıyorum. Medya Yapım şehir salonlarının yanı sıra, yaz döneminde resorts ekranları ve silahlı kuvvetler sinemaları gibi tiyatroların yanında bulunmaktadır.

Sinemalardaki başına yalnızca 50 kuruş gelir elde eden yapımcı için garantili bir kar temsil eden görüntülenmeden önce bu yüzden, Mısır film mahalli olarak karlı oldu ve dış distribütör gitti ve uydu kanalları milyonlarca film uydu kanalları için satılan özel şifreli olanlar olduğu dış distribütör oynadığı aynı rolü oynadı. Arap sermayesinin sinema alanına girişi ile birçok şirketin yatırımlarının yanı sıra karlar da arttı, sözgelimi 2004'te LE115 milyondan 2005'te Le210 Mısır'a yükseldi, ancak 2006'da   milyona geriledi. Endüstri için altyapı alanında şu anda Mısır'da olduğu gibi patladı, örneğin 18 yeni kamera ilave ettikten sonra sinema için 3 kameralar: Kamel Abu Ali için 2 ve film endüstrisine le15 milyon fiyatla ehemmiyetli bir katkı olan Yeni Asır için bir tane. Stüdyolara gelince, film yapımının yanı sıra Galaal, Al-Ahram, Nahas , Misr ve Cinema City'de yüzde 60'dan fazla 44 stüdyo bulunmaktadır .

Bu yazı 14 ŞUBAT 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız