Macaristan Televizyon Tarihi

Macaristan Televizyon Tarihi

Belki de medyada mükemmellik, iletişimde yenilik, gazetecilikte bağımsız liberalizm ve medya için eğitim ile dünya çapında ilişkili olan tek kişi Macar orijinli bir adam olan Joseph Pulitzer. Pulitzer, 17 yaşındayken Macaristan'dan Amerika'ya gitti ve burada bir dizi gazete sahibi olarak yolsuzluğa karşı illüstrasyonlar ve fotoğraflar, haberler ve Haçlı Seferleri kullanımına liderlik etti. Kısır ve uzun dolaşım savaşları ile karakterize gazete Hearst Grubu ile rekabet neticeninde, Pulitzer gazeteleri sansasyonalizm, sarı Gazetecilik ve afiş başlıkları için tanınmış oldu. Onun isimi daha sonra New York Gazetecilik Columbia Graduate School kurulması için anımsandı, ve gazetecilik mükemmellik için ödül serisinin bağış, Pulitzer Ödülleri.

Bu yüzden, 1911'de ölümünden takriben 100 sene sonra, doğduğu ülkenin, sansasyonalizm, yolsuzluk ve kötü idareden köklenme ve bağımsız liberalizmin siyasi bir yönelimi ile bağımsız bir medya kurmaya çalıştığı biraz ironik. Pulitzer'in gazetelerinin Amerika'da bir basın mensubu olarak biçimlendirici senelerinde damgasını vurdu.

Bağımsız bir medyaya duyulan ihtiyaç, Macaristan'ın Doğu bloğunun bir parçası olduğu ve bu yüzden Sovyetler Birliği'nin egemen olduğu II.Dünya Savaşı'ndan sonraki dönemden kaynaklanmaktadır. O vakit, tüm medya Komünist Partinin bir aracı olarak sıkı bir şekilde kontrol edildi. 1989 yılında Macaristan, Sovyetler Birliği'nden uzaklaşan Doğu bloğunun ilk ülkesi oldu ve o tarihten itibaren bağımsız bir medya kurma teşebbüsü oldu. Bağımsızlıktan bu yana geçen yıllar ekseriyetle ekonomik olarak başarılı olmuştur, ancak medyanın devlet kontrolündeki bir propaganda makinesinden bağımsız ve kendi kendini kontrol eden bir kamu söylemine dönüştürülmesi zor bir savaş olmuştur. Yirmi birinci asrın başında, medya özgürlüğünü değerlendiren bağımsız, partizan olmayan bir örgüt olan Freedom House, Macaristan'a 100 üzerinden 27 puan verdi ve hemen hemen medyanın özgürlüğünü gösterdi.

Bu yazı 20 ŞUBAT 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız