Küba Televizyon Tarihi

Küba Televizyon Tarihi

 

Televizyon yayıncılığı burada yeni bir şey değil; aslında büyük Dünya Savaşı sonrası AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ TV lansmanı vaktine kadar uzanıyor. 1950 güzünde iki Havana istasyonu havaya uçtu ve yakında izleyen ek istasyonlar bu ada ulusunun çoğuna kapsama alanı sağladı. Ve tıpkı Devletlerde olduğu gibi, milli ağlar heyetti ve nihayetinde renkli televizyon bir gerçeklik haline geldi.

RCA gibi AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ üreticileri tarafından sağlanan ekipman ve teknoloji ile desteklenen Küba TV yayıncılığı 1950'lerde gelişti, görünüşte aynı yolu izlemeye devam etmek için 90 mil kuzeyde ülkede yandı.

Ancak, bu tür TV evrimsel "ikili izleme", 1959'da o vakitki Reisicumhur Fulgencio batista'nın rejiminin devrilmesi ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ hükümetinin kuvvetli bir şekilde itiraz ettiği Fidel Castro'nun öncülüğündeki yeni bir hükümetin kurulmasıyla aniden bitti. Hemen hemen bir ticaret ambargosu yürürlüğe girdi ve bu tam manasıyla Küba'yı—televizyon yayıncılığı operasyonları da dahil olmak üzere—vaktinde dondu.

21. asra hızlı bir şekilde ilerleyin ve Obama idaresi tarafından bu sene başlarında Küba'ya yaptırımların hafifletilmesi. Şimdi ülke, Barry Pasternak ve onun Cuba International Network LLC (CIN) sayesinde bir TV makyaj almak üzeredir. Uzun müddettir yayın yapan gazisi ve grubu, çağdaş teknolojiyi son teknoloji ürünü bir imalat tesisi ve birkaç tam donanımlı 4K/HD film ve video mobil birimi şeklinde ülkeye getirmek için çalışıyor.

 bu, çağdaş televizyon ekipmanı ve teknikleri ile ilgili Küba teknisyenlerini eğitmek ve yabancı yayıncıları ve muhteva yaratıcılarını Küba'dan programlamada kolaylaştırmak için bir kuruluş kurmak için Küba'ya giden Amerikalılarla alakalı " diye konuştu. "Emelimiz, Amerikan ve diğer üretim şirketlerinin tekne yükleri getirmek zorunda kalmadan içeri girip ateş etmesine müsaade etmektir.”

Küba Beynelmilel Ağı'nın Havana Pasternak'taki binası, modern Küba televizyon yayıncılığının bir hayli standartta “ilkel” olarak kabul edilmesine karşın, teknisyenlerin oldukça anlayışlı olduğunu ve dijital video ve 21.asır üretim teknikleri mevzubahis olduğunda anlayış ve uzmanlıktan yoksun olduğunu belirtti. "Küba teknik adamlarının sahiden çok becerili olduğunu gördük" diye konuştu. "Küba'dan ayrılanlardan bazıları şimdi Telemundo ve Univision'da çalışıyor.” Pasternak Küba, televizyon veyahut iş yapmanın Latin yolu yabancı değildir. "Ben 67 yaşındayım ve genç olduğumdan beri yayıncılığa dahil oldum"dedi”  “Son 30 senenini Karayip bölgesinde televizyonda çalışarak geçirdim ve son 15 senedir Küba'ya yolcu ettim.

"Herkes" yapma, yalnızca vaktini boşa harcıyorsun " dediğinde oraya giden adamım. Tüm bu Küba olayı şu anda üzerimizde patlıyor. Küba'da yere ateş etmek isteyen bir hayli şirket var. Onlara yardım etmek istiyoruz; ancak emelimiz Küba'da son teknoloji ürünü bir endüstri kurmalarına yardımcı olmaktır.” Pasternak,” 50 yaşın altındaki herkes hiçbir zaman bir kontrat görmemiş olabilir " dedi. "Birisi, düşük düzeyli alanlarla dahi rastgele bir ilişkisi olmadığı için, üst düzey bir satış alanını zorlamaya başladığında çok rahatsız oluyorlar. Bunlar çok akıllı insanlar, fakat Batı iş 101'i anlamıyorlar. İş uygulamalarına maruz kalmadılar. Sözgelişi, ilk yinelemede kavrayamadıkları bir takım şeyler var, Bir hayli Kübalılar bir MOU'YU duydular. Ve böyle bir ortamda çalışırken insan unsuruna saygılı olmalısınız. Küba'daki insanları korkutmak istemezsin. “Bir hayli şirket, Latin Amerika pazarında çalıştıkları için Küba'nın da aynı şekilde olacağını düşünüyor. Değil; tamamiyle değişik ve bu adamlar ne yaptıklarını bilmediklerini alelacele öğreniyorlar.”

YERYÜZÜNDE BAŞKA BİR YER GİBİ

 devasa 16.000 metrekarelik stüdyo tesisi 30 metrelik bir tavan yüksekliğine sahiptir ve sualtı çekimi için 800 metrekarelik “ıslak sahne alanı” için kararlar içermektedir. Bariyerler bozulduktan sonra, Pasternak Küba'yı konum çalışması söz konusu olduğunda bir üreticinin zevkine göre görüyor.

"Uzunca bir müddettir burada olmadığınız sürece, muazzam bir kültürel şok yaşayacaksınız" diye konuştu. "Havana hava meydanı yüksek teknoloji ve modern, ama oradan bir mil gidiyorsunuz ve 1958'de geri dönüyorsunuz—otomobiller, binalar, hemen hemen her şey. Vakit durdu. Dünyada böyle başka bir yer yok. Adada hiçbir çekim yapılmadığı yerler var!”

Pasternak, bir Amerikan yapımının geçen sene “Küba'da Papa Hemmingway” belgeselini yapmak için Küba'ya gittiğini, ancak bu sadece buzdağının görünen bölümüydü. Küba'da yere ateş etmek isteyen bir hayli şirket var, diye konuştu. “Antika otomobil insanları, hala burada kullanılmakta olan ve muhafaza edilen [vintage] araçların sayısı sebebiyle sahiden ilgileniyor. Bu gruplardan bazılarıyla çalışıyoruz. Burada imalat yapmanın bir diğer avantajı, başka bir yerden çok daha az pahalı olmasıdır.”Pasternak, çekimlerin çoğunu Amerikalı veyahut Avrupalı bir yönetmen ve Küba olmayan mürettebat ile yapıldığını izah etti. Şirketin bu konudaki rolünü, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ tarzı imalatta tam olarak eğitilmiş Küba personelini sağlamada kolaylaştırıcı olarak tanımlıyor.

"Küba'ya Yolcu etmelerine yardımcı olmak için dış film şirketleriyle çalışıyoruz" diye konuştu. ” Biz de evrak ile ve konaklama güvenliğini sağlamada yardımcı, “onlar bir zamanlar Antiller incisi " denilen ne için daha iyi bir fikir ele geçirebilirsiniz böylelikle müvekkillerinin bir takım onlarla ailelerini getirmek istiyorum belirterek.”

Pasternak'ın belirttiği en büyük meselelerden biri Küba'da yeterli iletişim altyapısının olmamasıdır. "İnternet irtibatı, cep telefonu irtibatı - bunlar büyük meseleler" dedi”  "Verizon'a bağlanabilirsiniz, ancak dolaşım fiyatları çok pahalıdır.” Bazı fiber irtibatı mevcut olsa da, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'ye direk bir yol olmadığını belirtti. "Trafik önce Jamaika'ya veyahut Venezuela'ya ve oradan AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'ye gitmek zorunda" diye konuştu”  "Uydu iletişimi de hudutludur. Uydu mesajım dişlisini getirmede büyük bir kısıtlama var.” Pasternak'ın şirketi, dış üretim şirketlerini kolaylaştırmak için bant genişliği satmasına müsaade edecek ortak bir taşıyıcı lisansı için müracaat etti ve verildi, ancak bu, çözülmesi şart olan bir hayli konudan yalnızca biri. Bir ötekisi teknik eğitimdir.

"Bunlar akıllı insanlar” diye konuştu. “Ancak, kabul ettiğimiz bir hayli teknolojiye maruz kalmadılar. Bir takım Sony HD kameralara sahip bir kamyonu var, ancak yüksek çözünürlükte yayın yapmıyorlar. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'li üreticiler 4K gitmek istiyor ve Kübalıların bununla alakalı rastgele bir tecrübesi yok. Teknisyenler sahiden yeni teknolojiler üzerinde eğitime ihtiyaç duyuyorlar, ancak bunun için destek mekanizması yok. Wes Simpson'ı bu hatlarda yardımcı olması için  getirdik. Belirli ekipman parçaları üzerindeki eğitimi tartışmak için birkaç ekipman tedarikçimizle beraber oturuyor olacak.”

Yenileme Dönemi

Proje için bir eğitmen olarak katılımını tartışırken, Simpson görevinin onun parçası CIN ihtiyaç duyulan teknik insan gücüne sahip olacağını sağlamak ve bu arada 21.yüzyıl teknolojisi sonunda Küba'da ana akım haline geldiğinde daha pazarlanabilir maharetleri ile Küba teknisyenleri sağlamak olacağını kaydetti.

Simpson,” sadece teknoloji ‘halı torbaları’ olarak gelmiyoruz " dedi. “Teknolojiyi onlara anladıklarından ve yapmak isteyebilecekleri her şeye katabildiklerinden emin olmak için getiriyoruz. Eğitim esnasında olası olduğunca fazla bilgi edinmelerini sağlamak istiyoruz. Hem kuram hem de uygulamalı eğitim olacak.” O dil engeli eğitim gayretlerini engelleyebilir düşündüm sordu, Simpson, netlikle değil “dedi. Alakalı teknolojilerin [ve ilişkili kelime] çoğu İngilizce tabanlı. Geçmişte Asya ve Güney Amerika'da öğrettiğim talebelerin çoğu, en azından İngilizce teknik terimlerle alakalı bir çalışma bilgisine sahiptir. Küba'da da aynı şeyi bekliyorum.”

Pasternak, şirketinin emelinin Küba televizyon altyapısını yenilemek değil, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve diğer muhteva üreticilerine yardım etmek olduğunu vurguladı. ” Bir endüstri açmak, insanları eğitmek ve belki de süreçte iyi muhteva oluşturmak ve bu arada müşterilerimiz için para ve elemden tasarruf etmek istiyoruz " dedi. “ Pazar patlayıcıdır, ancak daha çözülemeyen birçok şey vardır. Politika oynamıyoruz, "diye ilave etti Pasternak," sadece televizyon yapmak için buradayız.

Bu yazı 20 ŞUBAT 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız