Kanada Sineması Tarihi ve Günümüz

Kanada Sineması Tarihi ve Günümüz

Kanada Sineması Tarihi ve Günümüz

 

Kanada sineması, Montreal'deki Lumière Sinematografisinin Haziran 1896 gösterimleriyle başladı. Erken sinema, Kanadalı liderler arasında balanssız bir balans ile işaretlendi - sözgelişi, Nell Shipman, oyuncu, yönetmen, yapımcı ve Back to God’nin Country gibi isabetlerin yazarı; veyahut onlarca kısa filmin yapımcısı ve dünyanın ilk sinema salonlarından birinin kurucusu Léo-Ernest Ouimet'in yanı sıra her şeyden önce Amerikalıların imalat ve dağıtımının yabancı menfaatlere egemenliği. 1930'ların “kotaları”, Kanada'da ehemmiyetli Kanada muhtevası olmadan çekilen Amerikan filmleri ve hükümetin Kanada merkezli Amerikan yapımları karşılığında bir film endüstrisi geliştirmekten kaçınmayı kabul ettiği Kanada İşbirliği Anlaşması, gelişmekte olan yerli endüstri. 1939'da John Grierson, bilhassa animasyon ve belgesel olmak üzere film yapımında ehemmiyetli bir merkez olan Kanada Milli Film Heyeti'nu kurdu. Orada, 1950'lerin nihayetinde, Michel Brault ve Gilles Groulx gibi film yapımcıları, hem dünya çapında belgesel hem de Kanada'daki gerçekçi estetik ve melez kurgu film biçimi üzerinde büyük bir tesir olan “sinema direk” hareketini başlattı.

 

1967'de Kanada uzun metrajlı film prodüksiyonuna fon sağlamak için Canadian Film Development Corporation (daha sonra Telefilm) heyetti. Ürettiği “kültürel değer” filmleri Kanada halkı tarafından büyük ölçüde izlenmedi ve Kanada sineması için (Quebec hariç) ehemmiyetli bir milli izleyicinin bulunmaması hala bir mesele olmaya devam ediyor. 1970'lerin “vergi sığınağı filmleri”, ekseriyetle Kanada filmiyle ilişkili auteurist sinemanın huzursuz bir karşılığı olan ticari tür filmler (“Canuxploitation”) üretmek için film finansmanı fırsatlarındaki ve rahat sansür yasalarındaki farklıklardan faydalandı. 1980'lerde Ontario New Wave'in ortaya çıkışı ve Denis Arcand’ın Amerikan İmparatorluğu'ndaki Düşüşü gibi beynelmilel başarılar görüldü.

 

Kanada filmleri gittikçe artan bir şekilde Kanada tecrübelerinin İngiliz Kanada ve Quebec'in “iki ülkesi” nin ötesindeki çeşitliliğini yansıtan öyküler anlatmaya başladı, Quebec sineması daimi büyüme ve popüler muvaffakiyet yaşadı ve şimdi kendi koşullarına göre değerlendiriliyor. Bugün, First Nations film yapımı, dijital sinemanın daha önceki hikayeleri yeni biçimlerde anlatma potansiyelini benimsedi ve “Hollywood North” (Kanada'daki büyük ölçekli Amerikan prodüksiyonu) Kanada prodüksiyonuna alan okudu ve geliştirdi. Çeşitli ve sık sık heyecan verici bir çalışma uzuvu olan Kanada sineması genellikle kendi ulusal bağlamında küçük bir oyuncu olmuştur ve sinema ile Kanada tebaası arasındaki aitin sualleri Kanada'da film çalışmalarına egemen olmuştur.

Bu yazı 26 OCAK 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız