Japon Sineması Genel Bilgiler

Japon Sineması Genel Bilgiler

Japon Sineması Genel Bilgiler

 

Japon sineması 1990'ların başlarında eleştirmenler tarafından yazılmıştır. Daha sonra 1997, Shohei Imamura’nın Yılan Balığı, Naomi Kawase’nin Suzaku ve Takeshi Kitano’nun Hana-bi için beynelmilel şenlik ödülleriyle servetlerinde çarpıcı bir dönüş gördü. Hayao Miyazaki’nin Prenses Mononoke, Masayuki Suo’nun Dans Edelim mi? Amerika'da yayınlanan en yüksek kazanç yapan Asya filmi oldu.

Sonraki on sene şaşırtıcı bir yine dirilişti. 2000 seneninde% 31,8 gişe hissesi alan 282 yurtiçi sürümün zati ehemmiyetli olan rakamı, 2012'de% 65,7'lik bir payla 554'e yükseldi ve mahalli filmler 2006'dan bu yana ilk defa 2006'da yabancı filmlerden daha iyi performans gösterdi.

Bu rönesansın arkasındaki film yapımcılarının çoğu, şimdiye kadar Japonca en büyük filmlerden birine sahip olan 59. Londra Film Festivali'nde yürürlükte. Cannes'un favorileri Kawase (An) ve Hirokazu Koreeda (Küçük Kız Kardeşimiz); Kitano’nun komedi, ismini verdiği yakuza türünü, Ryuzo ve Yedi Henchmen'i ele geçirdi; Takashi Miike (Yakuza Apocalypse) ve J-korku patlaması Hideo Nakata'yı başlatan adamın Shion Sono (Aşk ve Sulh) ve Hayalet Tiyatrosu'ndan en yeni kült önerileri. Studio Ghibli’nin Hiromasa Yonebayashi (Marnie Oradayken) ve Mamoru Hosoda'dan (Çocuk ve Canavar) anime var; Londra seyircilerine gelince, Ryusuke Hamaguchi’nin, 30'lu senelerin sonlarında, Locarno'daki ana oyuncuları için en iyi oyuncu ödülünü kazanan Happy Hour isimli dört bayan arkadaşın beş saatlik portresi şeklinde bir bulgu.

Japonya'nın görkemli yine ortaya çıkışının dikkate alınması şart olan bir güç olarak göze çarpan filmlerini keşfetme vakiti geldi. Büyük endüstri çıktısını yönetilebilir 10 başlığa damıtmanın sınırlamalarını anlatabiliriz ve şahsi zevkin bir rol oynadığını ve filmlerin İngilizce altyazılı sürümlerde kolayca bulunabileceği kısıtlamasını itiraf edeceğim. Takeshi Kitano, Shinya Tsukamoto ve Kiyoshi Kurosawa, 1990'larda en kuvvetli çalışmaları ortaya çıktığı ve balans uğruna yalnızca bir anime katıldığından (listemizde çok sayıda değerli aday var) 10 mükemmel anime filmi).

Son olarak, Japonya'nın içinde ve dışında, endüstrinin görünen kaba sıhhati konusunda olarak bir derece karamsarlık belirtilmelidir. Bu listedeki tüm unvanların 21. asrın ilk on yılına ait olması tesadüf değildir. Gelirler yükselirken, son yıllarda pazarın gittikçe daha fazla dağıtımcı hakim olan yukarıdan aşağıya yapısı, burada kutlanan yaratıcı güzelleşmeyle sonuçlanan daha küçük filmlerin çoğalmasını sağlayan büyük bütçeli TV irtibatlarının bolluğu gördü.

Bu yazı 26 OCAK 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız