İskoçya Televizyon Tarihi

İskoçya Televizyon Tarihi

Şimdiye kadar yaratılan en iddialı tarihsel televizyon dizilerinden biri olan İskoçya'nın tarihi-iki sene süresince 2m'den fazla yapım ve fiyatlandırma-bu gece gösteriş yapıyor. Ancak, malt viski bardakları, yapımcılar birbirlerini tebrik ederken, başka yerlerde tempers, iyi giyilen eteğin kenarından daha hızlı yıpranıyor.Bir tarafta, dizinin nihayetinde ülkenin geçmişine gerçek ve görsel olarak çarpıcı bir bakış açısı sunduğunu öne sürenler var. Diğer taraftan, bunu iddia eden bir grup üst düzey tarihçi, son günahı taahhüt eder: İngiliz perspektiflerine pandering. Sahil sunucu olarak ün bulundu kıllı arkeolog Neil Oliver, tarafından Fronted, İskoçya tarihi daha sonraki bir tarihte Kuzey hududun bu gece ve İngiltere genelinde ekranları vurur. Yeniden de muhteva ve hem de Oliver seçimi, Culloden Savaşı kadar yoğun bir kelime savaşına sebep oldu.Strathclyde Üniversitesi'nden Profesör Allan Macinnes, ilk toplantısının hemen peşinden serinin müracaat etme Heyetinden istifa etti.

"Tüm imalatın korkunç olduğunu düşündüm" diye konuştu. "Aldığım ilk senaryo o kadar anglocentric oldu ki inanamadım. İskoçya bölünmüş bir ülke gibi birlik gelene ve muasır olana kadar yazılmıştır. O zamanlar İngiltere bölündü, Fransa bölündü, Almanya dahi yoktu. Daha geniş bir Avrupa bağlamı görmek istiyorum."

Beş bölümden ilki 1707'de birlik Yasası ile bitiyor. Gelecek sene beş bölüm daha yayınlanacak. Dizi ile beraber, İskoçya radyo programları, yeni bir internet sitesi, interaktif bir oyun, ses yürüyüşleri ve konserler bir dizi tasarılıyor.Bir başka tanınmış kişi İskoç tarihçi, Edinburgh Üniversitesi'nden Profesör Tom Devine, o program için gemide bir yer önerisi geri çevirdi ve sunucu seçimi üzerinde umbrage aldı ortaya koymuştur.

"Ben onlar programı sunmak için bir arkeolog, bir uygulamalı medya kişi de olsa, çağrı ettiğini talihsiz olduğunu düşündüm," diye konuştu. "Bence, bilhassa tarihçiler olan Simon Schama ve Niall Ferguson gibi insanların başarısı ile oldukça garip. Her ne kadar yorumların çoğu tarihçilerle görüşmekten gelse de, sunucunun otoritesi çok ehemmiyetlidir."Bir sözcü," müracaat etme grubunun bütün noktası daha büyük resme bakmaktır ve onlarla çok çalışıyoruz ve tekliflerini üstleniyoruz " dedi."Dünyanın en daha önceki ülkelerinden biriyiz ve bunu destekleyecek zengin ve hareketli bir tarihe sahibiz. Bu arada, tutunmaya meyilli olduğumuz ancak son 10-15 senede daha aktüel akademik düşünceyi yansıtmayan mitolojiyle liberal bir şekilde ıslatılmıştır."

Bu yazı 18 ŞUBAT 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız