Hindistan Sineması Tarihçesi

Hindistan Sineması  Tarihçesi

Hindistan Sineması Tarihçesi

 

Hindistan sineması, Hindistan ülkesinde üretilen filmlerden oluşur.Sinema, Hindistan'da son derece popülerdir ve her sene çeşitli dillerde üretilen 1.600 film bulunmaktadır.  Hint sineması diğer ülkelerden daha fazla insanın izlediği filmler üretiyor; 2011 yılında Hindistan'da 3.5 milyardan fazla bilet satıldı, bu rakam Hollywood'dan 900.000 (% 0.03) daha fazla. Mumbai, Haydarabad, Kalküta, Chennai, Trivandrum, Kochi ve Bangalore, Hindistan'daki film yapımının başlıca merkezleridir.

2013 bakımından Hindistan, yıllık film imalatı açısından ilk sırada bulunurken, onu Nollywood,  Hollywood ve Çin izledi.  2012 yılında Hindistan 1.602 uzun metrajlı film çekti.  Hindistan film endüstrisi 2011 yılında toplam 1,86 milyar $ (billion 93 milyar) gelir ele geçirdi. 2015 yılında Hindistan toplam 2,1 milyar AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ doları toplam gişe kazancı ele geçirdi.

Hint sinemasının toplam geliri 2000 seneninde 1,3 milyar AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ dolarına erişti. Endüstri dile göre bölümlere ayrılmıştır. Hintçe film endüstrisi, gişe gelirlerinin% 43'ünü temsil eden en büyük sektör olan Bollywood olarak bilinir. Telugu ve Tamil film endüstrilerinin toplam geliri% 36'dır.  Güney Hindistan film endüstrisi beş film kültürünü kapsar: Telugu, Tamil, Malayalam, Kannada ve Tulu. Bir diğer ehemmiyetli film kültürü, o vakit Bollywood ve Tamil filmlerinde daha bariz olan masala filmlerinin aksine, büyük ölçüde paralel sinema hareketi ile ilişkili olan Tollywood denilen Bengali sinemasıdır.

Hint sineması global bir teşebbüstür.  Filmleri Güney Asya'da ve Avrupa, Kuzey Amerika, Asya, Büyük Orta Doğu, Doğu Afrika, Çin ve diğer ülkelerde 90'dan fazla ülkeye erişerek şunları izliyor.  Dangal dahil biyopikler dünya çapında 300 milyon doların üzerinde kazanç yapan millet ötesi gişe rekorları kıranlar oldu.  Yurtdışındaki milyonlarca Hintli, gelirlerin takriben% 12'sini oluşturan Hint filmlerini izliyor.  Müzik hakları tek başına net gelirlerin% 4-5'ini oluşturmaktadır. 

Universal Pictures, 20th Century Fox, Sony Pictures, Walt Disney Pictures  ve Warner Bros. gibi küresel işletmeler, ALIŞVERİŞ MERKEZİ Productions, Prasad's Group, Sun Pictures, PVP Sinemaları, Zee gibi Hint şirketleriyle beraber sektöre yatırım yaptı. , UTV, Suresh Productions, Eros International, Ayngaran International, Piramit Saimira, Aascar Filmleri ve Reklam Filmleri. 2003 yılına kadar Hindistan Milli Menkul Değerler Borsası'nda (NSE) 30 kadar film yapım şirketi listelendi. [

Bu yazı 26 OCAK 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız