Geçmişten Günümüze Tv Kablosunun Gelişimi

Geçmişten Günümüze Tv Kablosunun Gelişimi

 

2000 ve Ötesi

Yeni binyılın gelişi, kablo genişbant ağları üzerinden gelişmiş hizmetlerin hızlandırılması için umutlar ve tasarılar getirdi.

Yeni Binyıl sürerken, kablo şirketleri, insanların televizyon izleme biçimini değiştirebilecek video servislerini test2 etmeye başladı. Bunlar arasında: talep üzerine video, talep üzerine abonelik videosu ve interaktif TV. Endüstri bu alanlarda temkinli bir şekilde ilerliyordu, zira bu hizmetlerle uyumluluk için Müşteri-öncül ekipmanlarını yükseltme fiyatı ehemmiyetliydi ve hem geniş hem de pahalı olan yeni iş modelleri gerektiriyordu. 2001 seneninde, kısmen bu taleplere cevap olarak, AT & T, kablo sistemlerini Comcast Corp. ile katlamayı kabul etti ve 22 milyondan fazla müşteriyle en büyük kablo operatörünü yarattı.

1990'ların ortalarında müşteri hanelerinde norm olmaya başlayan düşük fiyatlı dijital set üstü kutular, yeni video hizmetlerinin birçoğunun lansmanını gerçekleştirmede tesirli oldu. Genel olarak, ancak, daha pahalı bir teknoloji hala kablo gibi yüksek çözünürlüklü televizyon hizmetleri gibi gelişmeler, varlık ağır ağır off-air yayın istasyonları gibi HBO, Showtime, Discovery ve ESPN kablo ağları tarafından sunulan teslimat başlaması için ihtiyaç duyulan olacaktır.

2002 seneye gelindiğinde, kablo peyzajı, kablo ve telekomünikasyon Pazarlama Derneği (CTAM) tarafından desteklenen bir çalışmanın belirtilerini büyük ölçüde yansıtıyordu. Çalışma, her üç AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ hanesinin kabaca ikisinin üç en yeni iletişim aracına ulaştığını gösterdi: kablolu televizyon, cep telefonları ve şahsi bilgisayarlar. Dijital kablo, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ televizyon hanelerinin yüzde 18'inde bulunabilir ve bu da kablo müşterileri arasında 27 yüzde aralığında genel bir dijital kablo penetrasyonunu önermektedir. Data hizmetlerine gelince, araştırma, Pc'li kablo müşterilerinin yüzde 20'sinin bugün yüksek hızlı modemler kullandığını ortaya koydu.

Yükseltilmiş iki istikametli kuruluş ile kablo operatörleri “geniş bant” verilerde dramatik büyümeye şahit olmuştur. Kablo, telefon şirketleri tarafından sunulan digital subscriber line (DSL) hizmeti gibi rakip teknolojileri 2 ila 1 arasında bir farkla geride bırakarak, bu tür hizmetler için seçenek edilen teknoloji haline geldi. Kablolu modemler aracılığıyla yüksek hızlı İnternet ulaşımı hizmetine abone olmak, 2002 seneyin üçüncü çeyreği nihayetinde 10 milyondan fazla büyümüştür. Kablo kanalını kullanan telefon servisine gelince, bu hizmetin sunulduğu tüm hudutlu pazar alanlarında büyüme barizdi. 2 milyondan fazla müşteri, 2002 ortalarında telefon irtibatları için kablo kullanıyordu.Hızlanan talebi karşılamak için, kablo programcıları dijital kablo önerilerinin menüsünü hızla genişletiyorlar. 2002 seneye gelindiğinde, Milli olarak teslim edilen takriben 280 kablo ağı mevcuttu ve bu sayı gittikçe arttı.

2002 senesi nihayetinde, tüketici elektroniği ve kablo endüstrileri, “tek istikametli” dijital televizyonların bir set üstü kutuya ihtiyaç duymadan direk kablo sistemlerine bağlanmasına müsaade veren bir “tak ve çalıştır” anlaşmasına erişti. Bu yeni setler dijital kablo hazır televizyon setleri (DCRs) isimi altında pazarlanmaktadır. CableCARD isimi verilen bir güvenlik aleti, kablo operatörleri tarafından, kablo operatörünün bunu yapmaya yetkili olduktan sonra kablo müşterilerinin şifreli dijital programlamayı görüntülemesine müsaade etmek için sağlanır. “İki istikametli” dijital televizyon setleri konusunda meseleleri çözmek için müzakereler 2003 seneninde başladı ve devam ediyor.

Dijital TV geçişi, yüksek çözünürlüklü televizyon (HDTV), isteğe bağlı Video (VOD), dijital kablo ve diğer gelişmiş hizmetlerin dağıtımında ehemmiyetli kazançlar ele geçirildiği için 2003'te öne çıktı. Kablo Internet Protokolü üzerinden ses tanıttı gibi rekabetçi dijital telefon hizmeti ivme kazandı (VoIP) telefon hizmetleri. 2006 seneyin başında, kablo şirketleri VoIP müşterileri ve ananesel devre anahtarlamalı telefon hizmeti için müşterileri temsil eden toplam takriben 5 milyon telefon müşterisi saydı. İlk 10 Msos'un bir NCTA araştırması, 1 Eylül 2004'e kadar 700 kablo kartının kurulduğunu gösterdi. Kasım ayı ortalarında, bu sayı 5.000'den fazla kablo kartına erişti. Bir sene sonra, 2005'in nihayetinde NCTA, sayının 100.000'e eriştiğini düşündü.

2005 seneyin üçüncü çeyreğinin nihayetinde ele geçirilen sonuçlar, kablonun geniş bant sağlayıcısı olarak yeni konumunun büyüme potansiyeline konusunda yeterli ispat sağlamaktadır. Cable'ın anapara harcamaları 100 milyar dolara erişti. Kablo yüksek hızlı İnternet hizmeti 24.3 milyon abone ile çeyrek bitti ve dijital kablo müşteri sayısı 27.6 milyona büyümüştü.

Günümüz Dünyası

Son zamanlarda kablo, milyonlarca tüketiciye video eğlence, İnternet irtibatı ve dijital telefon hizmeti sunmaktadır. Ne birkaç vizyoner liderleri arasında yarım asır önce başlayan Amerikalıların %93'ün üzerinde tarafından inceledi yaklaşık 800 programlama ağlarının oluşturulmasına sebep olmuştur.  Ve 2 GBPS'YE kadar akılalmaz İnternet hızları sağlıyorlar, bu hızlar tırmanmaya devam ediyor.

Kablo operatörleri televizyon yine keşfetmiş, müşterilerimizin nereye gider TV oluşturma.  Nerede olursanız olun, hangi aleti seçerseniz seçin.

Kablo operatörleri, son 20 senede 275 milyar dolardan fazla altyapı sağladı ve 2.9 milyondan fazla işi destekledi.

Bu yazı 10 ŞUBAT 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız