80'ler ve 90'lar Televizyon Tarihinde Neler Oldu ?

80'ler ve 90'lar Televizyon Tarihinde Neler Oldu ?

1980'ler

1984 kablo Yasası, endüstri için daha elverişli bir tertip edici çerçeve oluşturdu ve kablo tesislerine yapılan yatırımları teşvik etti ve benzeri görülmemiş bir düzeyde programlama yaptı.

1984 Yasası tarafından sağlanan deregülasyon, kablo hizmetlerinin hızlı büyümesi üzerinde kuvvetli bir pozitif tesire sahipti. 1984'ten 1992'ye kadar, endüstri Amerika'nın kablolanmasına 15 milyar dolardan fazla ve program geliştirme ile ilgili milyarlarca dolar daha harcadı. Bu, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük özel inşaat projesiydi.

Federal hükümetin kablonun kısıtlayıcı tertip edici yapısını deşarj olmasıyla beraber uydu dağıtımı, kablo endüstrisinin tüketicilere yüksek kaliteli video eğlencesi ve bilgi sağlamada büyük bir güç haline gelmesine müsaade etti. On sene nihayetinde, takriben 53 milyon hane kabloya abone oldu ve kablo programı ağları 28'ten 1980'e kadar 1989'a yükseldi. Bununla birlikte, bu büyümenin bir bölümüne, tüketiciler için yükselen fiyatlar eşlik etti ve siyaset yapıcılar arasında artan bir kaygı yarattı.

1990'lar

1992 seneninde Kurultay, kablo ücret artışlarına ve diğer pazar etmenlerine bir sefer daha kablo büyümesini engelleyen ve “kablosuz kablo” ve ortaya çıkan direk uydu yayını (DBS) işi gibi diğer rekabetçi dağıtım teknolojilerine “özel” kablo programlamasını açan mevzuatla cevap verdi.

92 Yasasının tesirine karşın, uydu ağlarının sayısı, büyük ölçüde programlamayı belirli bir “niş” kitleye amaçlama alternatif fikrine dayanarak patlayıcı büyümelerini sürdürdü. 1995'in sonuna gelindiğinde, bir hayli yerel programlama ağına ek olarak ülke çapında 139 kablo programlama hizmeti vardı. 1998 baharında, milli kablo video ağlarının sayısı 171'e yükseldi.

O vakte kadar, vasati abone, 1996 seneninde 47'den en az 54 kanal alan tüm abonelerin yüzde 57'sinden fazlası ile geniş bir kalite programlaması arasından seçim yapabilir. Ve on sene sonunda, yaklaşık 7 içinde 10 televizyon hane, daha fazla 65 milyon, kabloya abone seçmişti.

Ayrı olarak on sene ikinci yarısında, kablo faaliyet gösteren firmaların dağıtım ağlarının büyük bir yükseltme başladı, 1996-2002 seneleri arasında fiber optik ve koaksiyel kablo daha yüksek kapasiteli hibrid ağlar oluşturmak için yatırım 65 milyar$. Bu” geniş bant " ağlar çok kanallı video sağlayabilir, iki istikametli ses, yüksek hızlı İnternet ulaşımı, ve yüksek çözünürlüklü ve gelişmiş dijital video Hizmetleri tüm haneye tek bir tel üzerinde.

Geniş bant ağlarına yükseltme, kablo şirketlerinin 90'ların ortalarında müşterilere yüksek hızlı İnternet ulaşımı ve on sene içinde rekabetçi mahalli telefon ve dijital kablo hizmetleri sunmalarını sağladı.

1996 Telekomünikasyon Yasası yürürlüğe girmesi bir kez daha dramatik yeni rekabet ve tüketiciler için daha fazla seçim teşvik telekomünikasyon hizmetleri için tertip edici ve kamu politikası manzara değişti. Ayrı olarak, Amerika'nın o vakitki en büyük telekomünikasyon 1998 yılında iş girerek, dört yıl sonra çıkarken (aşağıya bakınız) ile büyük yeni yatırım teşvik etti. Hemen hemen aynı anda, Microsoft'un kurucusu Paul Allen, kendi kablo özelliklerini ele geçirmeye başladı. Ve Amerika on-Line, AOL Time Warner'ı oluşturmak için Time Warner ve kablo özellikleri ile tarihi bir birleşmeye geçti.

Kablo işletim ve programlama şirketleri için çoğunlukla deregüle bir ortam kablo sektöründe geniş bant hizmetlerinin hızlandırılması emeliyle, şehirsel, banliyö ve kırsal alanlarda tüketicilerin Bilgi, İletişim ve eğlence hizmetleri daha fazla tercih eğlendirmek için destur sağladı.

Bu yazı 10 ŞUBAT 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız