Tahlil Sonuçları Gizlendi !

Tahlil Sonuçları Gizlendi !

Koronavirüs testi yapmaya yetkili olan İstanbul’daki Özel Haseki Gelişim Tıp Laboratuvarı’nın yaptığı test neticelerini Bakanlıklarla ve kamu kurumlarıyla paylaşmadığı ortaya çıktı. 

Bakanlık bu müesseseye kaç hastaya test yaptıklarını, hasta isimlerini, adreslerini ve telefon numaralarını sordu. Ancak Özel Haseki Gelişim Tıp Laboratuvarı, “Şahsi Verileri Savunma Yasanını” gerekçe göstererek bu bilgiyi bakanlıkla paylaşmadı. “Bu kuruluşunun yaptığının çok vahim sonuçlar doğurduğunu” belirten İstanbul Şehir Sağlık Müdürlüğü, konuya ait çok acil işleme alınması talebiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç ilanında bulundu. Yapılan analizleri gizleyen laboratuvarın bir başka şubesi ile ilgili da geçen günlerde suç ilanında bulunulduğu öğrenildi. 

KARANTİNIN GERÇEKLEŞMESİNİ ENGELLEDİ

 

“Çok acil işleme alınması taleplidir” yazılı suç ilanı, laboratuvar yetkililerinin kayıtsız davranışlarının çok vahim sonuçlar doğurduğu, halkın sıhhatini tehlikeye attığı belirtildi. 

Ayrı olarak arzuhalde, laboratuvarın kayıtsızlık göstererek test neticelerini alakalı makamlara bildirmediği için hastaların başkalarıyla temas etmeden önce karantina altına alınması ve önceden temas etmiş olabileceği kişilerin saptayarak aynı teste tabi tutulması sürecine mani olunduğu kaydedildi. Arzuhalde, “Bakanlığın karantina önlemi alması engellendi” denildi. Özel Haseki Gelişim Tıp Laboratuvarı yetkililerinin, “Bulaşıcı hastalıklara ilişkin önlemlere ters davranma” suçundan cezalandırılması istendi. Ayrı olarak aynı sağlık kuruluşunun başka bir şubesi olan Özel Kızıltoprak Gelişim Tıp Laboratuvarı hakkında da Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç ilanında bulunulduğu öğrenildi.

Bu yazı 02 NISAN 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız