Korona Virüsü Tahminen Ne Zaman Sonalanacak ?

Korona Virüsü Tahminen Ne Zaman Sonalanacak ?

 

Tüm Dünya'nın sistemini çökme eşiğine getiren ve binlerce can alan Korona Virüs Ne Zaman son bulacak ? Milyonlarca insa kendilerini eve kilitlemiş, zarurui ihtiyaçları dışında dışarı çıkmıyorlar. Herkesin merak ettiği konu ne zaman bitecek ?

Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Öğretim Azası Prof. Dr. İsmail Balık: “Hastalık Çin’de durma noktasına geldi ancak bu, alınan sıkı önlemler sayesinde. Oysa dünyanın geri kalanında eğri yükseliyor ve daha pik yapmadı. Yeni tanıdığımız bir virüs ve 190 ülkede görüldü. Evvelki salgınlara bakarak kimi tahminlerde bulunabiliriz. İspanyalı gribi hariç bir hayli salgın kuzey yarımkürede havalar ısınınca kendi kendine sönmüştü. Hava sıcaklığı 25 dereceye erişince - nemle de alakası var- virüsler ekseriyetle zayıflamaya başlıyor.

İnsanlar BAĞIŞIKLIK KAZANACAK

Havalar ısınınca insanlar kapalı ortamlarda birbirleri ile fazla temasta olmadıklarından dağılım rizikosu azalır. Tabii yaz gelene kadar toplumun ehemmiyetli bir kesiminin bağışıklık kazanacağı da düşünülüyor. Bu da yeniden kış gelmeden salgının söneceği manası taşıyor. İnsanlar gevşek davranmaz, hanede kalırlarsa bulaş zinciri kırılır. Bu vaziyette salgın çok daha erkenden söner. Bu yüzden yaşlılarımızın yanında talebelere ve işi olmayanlara da haneden çıkma yasağı düşünülmelidir. Böylelikle ülkemizde en az 30 milyon kişi hanede kalır. 

ÇOK KÖTÜMSER DEĞİLİM

 

 

 

Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Bölümü Öğretim Azası Zafer Karagöl: “Havalar ısındığı zaman tüm solunum yolu enfeksiyonlarında azalma olur. Bunu herkes biliyor. Fakat bu yeni tip koronavirüsün bundan etkilenmesi ne kadar olacaktır bilmiyoruz. Ancak çok kötümser değilim. Antikor oluşturan kişilerin yüzdesinin artmasıyla geçeceğini düşünüyorum.”

Enfeksiyon Hastalıkları ve Muayenehane Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Halil Kurt: “Nisan ortası gibi hastalık pik yapar, haziran gibi de azalmaya başlar. Tabii bu tahminlerimizi Çin ve İtalya’ya bakarak söylüyoruz.”

Bilim Heyeti Azası Levent Akın: “Yalnızca tahmini konuşabiliriz. Çin’deki vaziyete bakarak 2.5 ay süreceğini düşünüyoruz. Bizde de yaz gelmeden hastalığın zayıflamasını umut ediyoruz.”

 

TEMEL KAİDE: EVDE KAL !


Bilim Heyeti azaları, salgının bitiş tarihinde, alınan önlemlerin belirleyici olacağını söyledi.

Prof. Dr. Tevfik Özlü: “Bu virüsün ne zaman kontrol altına alınacağı veya zararının en üye indirilmesi tamamiyle halkın bu konudaki tavsiye ve önlemlere ne kadar uyduğuna bağlı. Sürecin ne kadar devam edeceğini net olarak öngörmek olanaksız. O yüzden net bir tarih tüberkülozayız. Ancak birkaç hafta haneden çıkmamak ihtiyaç duyulan. Ondan sonra daha sıhhatli bir öngörüde bulunabiliriz.

Görüldüğü üzere uzmanların açıklamalarında doğal etkenleri yanı sıra kişilerin izleyiceği yöntemde önemli. Sosyal Mesafeyi koruma, hijyen ve diğer önlemler. Önlemin hızlı alınması sonuçunda virüs hızlı seyrelecektir.

Bu yazı 25 MART 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız