Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Açıklama

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüs salgınının tüm dünyaya dağılmasını yalnızca tesirli bir aşının durdurabileceğini söyledi.

 

Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) Başkanı Doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüs salgınının tüm dünyaya dağılmasını yalnızca tesirli bir aşının durdurabileceğini söyledi.

Doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus, "global irtibat düzeyinin", virüsün yine ortaya çıkması rizikosunun süreceği mananısına geldiğini belirtti.

Ghebreyesus, Covid-19 salgınının, 2009'daki domuz gribi salgınından daha hızlı dağıldığına ve 10 kat daha öldürücü olduğuna dikkat çekti. H1N1 virüsünün sebep olduğu domuz gribi salgınında 200 bin kişinin can verdiği düşünülüyor.

Virüsün davranışı ile ilgili hala bilinmeyen çok şey olduğunu vurgulayan Ghebreyesus; olay takibi, test ve izolasyonun salgını önlemede ehemmiyetli olduğunu vurguladı.

'Kısıtlamalara erken bitirmeyin'

WHO Başkanı Ghebreyesus ülkeleri, koronavirüs salgınının dağılma hızını yavaşlatmak emeliyle uygulanan kısıtlamalara erken bitirmemeleri ile ilgili da uyardı ve ters halde salgının yine dağılabileceğini söyledi.

Ghebreyesus, virüsün çok hızlı dağıldığına ancak yavaşlamasının vakit aldığına dikkat çekti.

Dünyada çok sayıda ülkenin, çeşitli sosyal ve ekonomik kısıtlamaları önümüzdeki haftalarda kaldırmaya hazırlandıkları biliniyor.

Ghebreyesus ise alınacak rastgele bir kararın temel hedefinin kamu sıhhatinin savunması olduğunu, virüsün bilinen özelliklerinin göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi.

İspanya hükümeti bugün ülkede kimi inşaat faaliyetlerinin yoğun tedbirler eşliğinde yeniden başladığını izah etmişti.

İtalya'nın da yarından itibaren bazı şirketlerin yeniden faaliyete geçmelerine müsaade etmesi bekleniyor.

 

Çoğu uzman ise koronavirüse ve kapı araladığı Covid-19 hastalığına karşı bağışıklık sağlayacak bir aşının bir seneden önce geliştirilip, dağıtılamayacağını söylüyor.

Bu yazı 14 NISAN 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız