14 Nisan Korona Virüs Vaka ve Hayatını Kaybedenlerin Sayısı

14 Nisan Korona Virüs Vaka ve Hayatını Kaybedenlerin Sayısı

 

Türkiye'de 11 Mart tarihinden itibaren görülen Korona Virüs salgını hızla büyümeye devam ediyor. Dünya'da milyarlarca insanı etkileyen virüs, Türkiye'de 60 bini aşkın vaka sayısına ulaştı. 

 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün gerçekleştirdiği bilim kurulu toplantısından sonra bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklamadan sonra bugün gerçekleşen korona virüs vaka ve hayatını kaybedenlerin sayısını da paylaştı.  Bakan Koca şu şekilde açıklama da bulunarak, verileri paylaştı ;

-Bildiğiniz gibi bulaşıcı bir hastalıkla ilgili temas zincirinin tanımlanmasının adıdır. Vaka artış hızının düşüşe geçmesini böyle sağladık. Başka hiçbir ülke böyle uygulamıyor. Pozitif tanı konan hastaların son üç günde temas ettiği kişileri taramaya çalıştık.

-Bugüne kadar tanı konan hastaların temas zincirindeki 261.969 kişi tespit ettik. Bunların %95.8'ine ulaştık. Takibi yapılan toplam kişi sayısı 251.028'dir.

-4600 filyasyon ekibimizle toplamda Filyasyon (pozitif vakanın çevresinin taranması) ekibi tarafından takip edilen kişi sayısı 251.028

-Bir salgının aşamaları hakkında kesin ifadeler kullanılamaz. Salgını en az hasarla atlatacağımızı görüyoruz.

-Vaka artış hızının inişe geçmiş olması, ölüm artış hızının yavaşlaması mücadelede doğru yolda olduğumuzun somut işaretidir.

-Vaka sayısı artış hızı, test sayısındaki artışa rağmen sabit kalma eğiliminde. Şifa bulan hasta sayısı giderek büyüme gösteriyor. Solunum desteği ve yoğun bakım ihtiyacında artış hızı düşük seyrediyor. İki gücümüz var: Tedbir, tedavi. Gücümüzü kullanalım.

 

Bu yazı 14 NISAN 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız