Tutunamayanlar ve Leyla ile Mecnun  Benzerlikleri  

Tutunamayanlar ve Leyla ile Mecnun  Benzerlikleri  

Tutunamayanlar ve Leyla ile Mecnun  Benzerlikleri  

Tutunayamanlar Dizisi ilk bölümü ile izleyicilerin karşısına çıktı. Leyla ile Mecnun izlerini Tutunamayanlar hissediliyordu.  

 

 Tutunamayanlar dizisi Trt 1 ekranlarında izleyici karşısına çıktı. Kanalın iddialı dizisi beklentilerin altında kalmadı. Absürt komedisi Leyla ile Mecnun dizisinden bu yana ekranlarda görmediğimiz bir türdü. Tutunamayanlar, yıllar sonra absürt komedi’yi getirdi.  

 

Tutunamayanlar Dizisinin Konusu 

Hayatı boyunca hiç çalışmamış ve çalışmaya da niyeti olmayan Tarık (Doğu Demirkol) gittiği bir iş görüşmesinde, çok zenginken babasının işlerinin kötü gitmesi nedeniyle her şeyini kaybeden İrem'e (Ece Çeşmioğlu) aşık olur. Gidecek yeri olmayan İrem, Tarık'ın davetiyle yaşadığı mahalleye gelir ve mahalledeki kitap kafede çalışmaya başlar. İrem'in hayali başarılı olmak, kendi işini kurmak ve bir gün tekrar eski günlerine dönebilmektir.İrem'i etkilemenin yolunun iş kurmaktan geçtiğini gören Tarık ise bir gün bağnaz ve vizyonsuz İlham Perisi İlhan'la (Zafer Algöz) karşılaşır. İlham Perisi’nin verdiği fikirlerle hepsi başarısız olacak olan birbirinden eğlenceli iş girişimlerine atılır. 

 

 

 

Madde, Madde Tutunamayanlar ve Leyla ile Mecnun Benzerlikleri 

1-  Dizide Tarık karakteri Leyla ile Mecnun dizisindeki Mecnun karakterine oldukça benziyor. Düzensiz, işsiz ve sorumsuz olması Mecnun karakterini hatırlatıyor. 

 2- Ayrıca Leyla ile Mecnun dizisinde Mecnun’un annesini canlandıran Asuman Dabak, Tutunamayanlar dizisinde de Tarık’ın annesi rolünde.  

3-  Tutunamayanlar dizisinde mahalle duygusu oldukça hissediliyor, bu durum Leyla ile Mecnun dizisinde dozajı oldukça yüksek olan bir konuydu.  

4-Mahallede tanınmayan bir Şair karakteri, Leyla ile Mecnun’da Şiir delisi Hırsız Yavuz karakterini hatırlatıyor.  

5-Şair, ilham gelmesine beklerken, ilham perisi şair’e geliyor. Gelen ilham perisi Şair’i birlikte zaman sıçraması yaparak, zaman da yolculuk yapıyor. Bu duru Leyla ile Mecnun dizisinde Ak Sakallı Dedeyi hatırlatıyor.  

6- Leyla ile Mecnun dizisinde Erdal Bakkal’ın malikanesi; Tutunamayanlar dizisinde mahallede kitap, kafe olarak geçen bir mekanı hatırlatıyor. 

7- Leyla ile Mecnun dizisiyle başlayıp sonrasında Türkiye Televizyon Dizilerinde istisnasız gördüğümüz, şarkıların yayınlanması. Leyla ile Mecnun’da ağırlıklı olarak Ferdi Tayfur parçaları duyulurken, Tutunamayanlar’da İbrahim Tatlıses’in ‘’aşıksın’’ parçasıyla giriş yaptı. Önümüzeki bölümlerde daha iyi gözlemleyebileceğiz. 

8- Tutunamayanlar dizisinde ilk bölüm ile birlikte sahil sahneleri dikat çekmişti. Leyla ile Mecnun dizisinde; Sahil sahneleri oldukça ön plandaydı. 

 

 Genel olarak Tutunamayanlar dizisinde birçok durum, Leyla ile Mecnun dizisinden anımsadığımız durumlar. İki dizinin de Absürt-Komedi olmasının getirdiği benzerlikler de illaki vardır. Tutunamayanlar dizi ilk bölümüyle bize çok özlediğimiz Leyla ile Mecnun bir nebze de olsa hatırlattı.   

 

 

  

Bu yazı 07 OCAK 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız