Televiziyonun (tv) tarihi

Televizyon (TV olarak da bilinir), ekranlı bir makinedir. Televizyonlar yayın sinyallerini alır ve bunları resim ve sese dönüştürür. "Televizyon" kelimesi, tele (çok uzakları için Yunanca) ve vizyon (görme) kelimesinden gelir.

Bazen televizyon bir kutu gibi görünebilir. Daha daha önceki televizyonlarda büyük bir ahşap çerçevede büyük bir katod ışını tüpü vardı ve mobilya gibi yere oturdu. Yeni televizyonlar çok daha hafif ve daha düz.

Bir TV, bir hayli televizyon ağından gelen resimleri gösterebilir. Televizyon programlarını izlemek için bilgisayarlar ve mobil aletler da kullanılabilir.

Televizyon 1920'lerde buluş edilmişti ancak donanım pahalıydı ve resimler zayıftı. 1950'lerde bu meseleler giderildi ve televizyonlar yaygınlaştı.

İlk başta, tüm televizyonlarda bir anten (veya anten) kullanılıyordu. Bu, televizyon programlarını yayın istasyonlarından alır. Bir TV istasyonu mil veya kilometre uzakta olabilir ve hala alınabilir. TV'ler ayrı olarak VCD ve DVD oynatıcılardan veya VCR’lerden filmler gösterebilir. Kablolu TV ve Uydu televizyonu, bir kerede yayın yapabildiğinden daha fazla program sağlayabilir. Video oyun konsolları çoğu çağdaş TV'ye bağlanır. Bir takım bilgisayarlar TV'yi bilgisayar monitörü olarak da kullanabilir.

Tüm TV'lerde resmin görüntülendiği ekranlar vardır. 1950'lerden önce bunlar çoğunlukla “siyah ve beyaz” idi, bu da her şeyin gri görünmesine kapı aralıyordu, ancak tüm çağdaş TV'ler renk gösteriyor. 20. asır ekranlarının çoğunda köşeleri yuvarlatılmıştır. Bunun nedeni televizyon ekranlarının katod ışın tüpleri olmasıdır. Bunlar, ekranı oluşturmak için bir tarafı şişen ağır cam kavanozlara benzer.

Bugün düz oturum ekranlar her vakitki türdür. Bunlar çoğunlukla düz kenarlı yassı dikdörtgenlerdir. Bu uzun dikdörtgen sinema salonu ekranının şekline benziyor. Buna geniş ekran denir. Bir geniş ekran seti 30 santimetre uzunluğunda olsaydı, 53 santimetre genişliğinde olurdu. Bunun en iyi şekilde çalışması için, TV şovlarının da geniş ekranda yapılması gerekir. Geniş ekran setleri hala rastgele bir boyutta olabilir, ancak aynı geniş ekran şekline sahipler.

21. asrın başlarında, dijital televizyon yayınlarının analog televizyonlardan daha yaygın olduğu dönemdir.
Sitemizden tv izle

Bu yazı 22 EKIM 2019 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız