RTÜK FOX TV'ye ÜÇ KEZ YAYIN DURDURMA CEZASI VERDİ

RTÜK FOX TV'ye ÜÇ KEZ YAYIN DURDURMA CEZASI VERDİ

Radyo ve Televizyon Üst Heyeti (RTÜK), sunucu Fatih Portakal’ın ifadelerinin "halkı kin ve düşmanlığa gönderdiği" gerekçesiyle FOX TV’ye üst sınırdan yönetimsel yaptırım ve 3 defa program durdurma cezası verdi.

RTÜK, bugünkü toplantısında FOX TV ile ilgili hazırlanan uzman raporunu gündemine aldı.

RTÜK, yayıncının ana haber sunucusu Fatih Portakal’ın 30, 31 Mart ve 1 Nisan 2020 tarihlerindeki Koronavirüs gündemiyle alakalı yaptığı yorumları değerlendirdi. Heyet, Fatih Portakal’ın toplumu kin ve düşmanlığa gönderdiğine hükmetti.

İfadelerin tarafsızlığa ters bir şekilde halkın birlik ve beraberliğinin sağlanmasına zarar verici nitelikte olduğu kanınına varan RTÜK, 6112 sayılı Yasa’un 8/1/b maddesinde yer alan “Yayın hizmetleri, Irk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz” kararı dahilinde FOX TV’ye üst sınırdan yönetimsel yaptırım ve 3 sefer program durdurma cezası verilmesine karar verdi.

RTÜK Yasanına göre, FOX TV'nin aynı ihlali tekrarlaması halinde yayın lisansının iptaline karar verilebiliyor.

RTÜK, ayrı olarak, "İlker Karagöz İle Çalar Saat" programındaki gerçeklikle alakası olmayan "ekmek kuyruğunda dövüş" haberi hasebiyle FOX TV’ye yeniden üst sınırdan yönetimsel para cezası müeyyidesi uyguladı.

RTÜK, TELE 1 ile ilgili hazırlanan raporu da görüştü. "Gün Başlıyor" isimli programda Can Ataklı’nın "niçin herkes şehit? Başka bir deyişle kime şey yapıyorsan o şehit. Herkesin şehidi de kendine oluyor herkesin teröristi de kendine" şeklindeki ifadeleri, Üst Heyette toplumun ulusal ve içsel değerlerine saygısızlık olarak değerlendirilerek TELE 1’e üst sınırdan yönetimsel yaptırım ve 3 sefer program durdurma cezasına karar verildi.

Üst Heyet, HALK TV’de yayınlanan "Şimdiki Vakit Politika" isimli programda yayın misafiri Ali Demirsoy’un ifade ettiği bir takım sözlerin, insan onurunu yaralayan ifadeler olduğuna karar vererek yayıncı kuruluşa yönetimsel yaptırım uyguladı. Misafir Demirsoy canlı yayında, " oradaki 50-60 kişiyi ya bir adaya götürür tecrit ederdim veyahut ben biyolog olmam hasebiyle beni kınamayın, veyahut öldürürdüm. Siz orada 50 kişiyi itlaf etmiş olsaydınız bugün bir milyon adamın ölümünü engellemiş olurdunuz" ifadelerini kullanmıştı.

Bu yazı 15 NISAN 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız