Netflix’i Eşcinselliğe Özendiriyor Suçlamasında Karar !

Aşk 101 Dizisi ile gündeme gelen Netflix’e savcılıktan karar çıktı. Platform, cimer üzerinden şikayet edildi. Savcılığın kararı ise ‘’ Soruşturmaya yer olmadığına ‘’ karar verdi.

 

Netflix Neden Şikayet Edildi ?

Dünya’da 200 milyon’a yakın abonesi olan Netflix, Türkiye gibi muhafazakar birçok ülke’de sıkıntı yaşamaya devam ediyor. Son günlerde ortaya atılan yersiz iddialar ile de platform tekrar gündem geldi. Türkiye orijinal yapımı olan Aşk 101 ‘in fragmanın yayınlanması ile ortaya birçok yersiz ve asılsız iddialar çıktı. Çıkan iddialar’ın  en popüleri ise ‘’ Netflix, Türkiye yapımı bir dizi çıkarıyor ve dizi de Osman adın’da bir eşcinsel karakter var. Dizi’nin yayın günü ise  Ramazan ayı’nın başlangıcı. İslamiyete açık bir saldırı var ‘’ gibi yersiz iddialar ile gündeme oturdu. Bu asılsız söylenti’nin ortaya çıkması ve hızla yayılmasından sonra birçok kişi Rtük ve Cimer üzerinden şikatte bulundu. Savcılık ise şu kararı verdi ; ‘’ Yayınlanan dizi’nin televizyon üzerinden kamuya açık bir şekilde yayınlanmaması, kişi’nin hür iradesi ile ücretini verip izleyebileceği ve iradesi ile izlemeyeceğini ‘’ belirtip, ihbarı dikkate almadı.

 

 

 

Aşk 101 Dizisi Eşcinselliği Özendiriyor Mu ?

Aşk – 101 dizisi geçtiğimiz haftalar’da Netflix üzerinden tüm Dünya’ya paylaşıldı. Dizi bir grup lise öğrencisi’nin hikayesini anlatıyor. Dizi’de eşcinsel karakterin olduğu tamamen safsata. Ortaya atılan iddia tamamen asılsız olarak kaldı. İddia’yı kimin attığı ise bilinmiyor.

Televizyon’da Yayınlanan Dizilerden Daha Oturaklı !

Yaşanan tablo’nun oldukça ironik noktaları bulunmakta. Sizlere bunları paylaşacağım. Türkiye’de televizyonlarda yayınlanan dizilerin konuları ; Kadın Şiddeti, Aile Entrikaları, Ensest İlişkiler, Erk Zihniyet, Şiddet ve Mafya gibi birçok konular bulunmakta. Mesala televizyon’da yayınlanan dizilerin rol, model olma noktaları sıkıntı teşkil etmiyorken Aşk 101 dizisi’nin sıkıntı teşkil ediyor olması oldukça ironik bir durum.

 Belinde silah ile insanları katleden mafya babaları, eşini katleden kocalar, ensest ilişki yaşayan aileler gibi karakterlerin rol model olmuyor olması ve bunların şikayet edilmiyor olması trajikomik bir durum . Türkiye ve Orta Doğu ülkeleri’nin temel sıkıntılarından birisi de kültürel yozlaşma. Bu kültürel yozlaşma, televizyona ve sinemaya yansıyor, yansımaya devam edecek.

 

 

Bu yazı 08 MAYıS 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız