Neden AHMET İKİ GÖZÜM Filmine Gitmemeliyim ?

Tartışılan Film AHMET İKİ GÖZÜM

 

   Geçtiğiniz günlerde AHMET İKİ GÖZÜM filminin fragmanı yayınlandı. Filmin Yönetmenleri Gani Rüzgar Şavata, Hakan Gürtop. Filmin başrollerini Özgür Tüzer ve Aleyna Solaker üstleniyor. Film, 9 Şubat’da vizyona giriyor. Film, oldukça tartışıldı. 

 

 AHMET KAYA’NIN AİLESİ FİLM İÇİN İZİN VERMEDİ 

 

  Film vizyona girmeden birçok tartışmanın odağı oldu. Kaya’nın eşi Gülten Kaya, filmin çekilmesine karşı olduğunu basın açıklamasında bildirdi. Gülten Kaya’nın filmin çekilmesine karşı olmasının gerekçesi ise Ahmet Kaya’nın adını kullanarak, pirim yapmaları, Ahmet Kaya’nın ismi üzerinden para kazanmaları ve  Ahmet Kaya’ın  yaşamını, kültürünü yansıtamayacakları. Ayrıca Gülten Kaya ,  Avukatları ile Kaya’nın tüm parçalarını ve isim haklarını  koruduklarını belirtti. Basın açıklamasını detaylı izlemek isterseniz ;

 

 

 

NEDEN AHMET İKİ GÖZÜM FİLMİNE GİTMEMELİYİM 

 

  Filme neden gidilmemesi gerektiğini ve filmin ne kadar gişe odaklı olduğunu dilimiz döndüğünce anlatacağız. Film, yasal prosüdür uyması ve telif hakları gerekçesiyle Ahmet Kaya filmi olarak geçmiyor. Yanlış okumadınız. Film aslında Ahmet Kaya’nın filmi değil. Durum o kadar net ki filmin adını Ahmet İki Gözüm olarak geçiyor. Ahmet Kaya’nın soy ismini bile kullanamıyorlar. Filmde söz'ü ve müziği Ahmet Kaya ve Yusuf Hayaloğlu’na ait eserleri kullanamayacaklar. Ahmet Kaya’nın da seslendirdiği anonim olan parçaları kullanabilecekler. Filmin sloganı şöyle ‘’ Protest müziğin sevilen sanatçısının hayatı film oluyor ‘’ Ahmet Kaya’nın adını kullanmadıkları için bu şekilde lanse ediliyor. Ama filmi ‘’ AHMET KAYA FİLMİ ‘’ diye topluma lanse ediyorlar. Türkiye’de ciddi bir telif yasası sıkıntısından kaynaklı varolan yasayı rahatlıkla manipüle edilebiliniyor. Bunu yapmaktan geri kalmayan ekip, bunu başarıyla yapıyor. 

 

AHMET KAYA’NIN AİLESİNİN İZNİ OLMAMASINA RAĞMEN, AHMET KAYA FİLMİ ÇEKİP, BUNUN  PR (PİYAR) NASIL YAPILIYOR ? 

 

 Ahmet İki Gözüm filminin yönetmeni Gani Rüzgar Şavata katıldığı televizyon programında Ahmet Kaya filmi olamamasına rağmen Ahmet Kaya Filmini çektiğini bu şekilde lanse ediyor. Programda 43:00/45:00’da çok net olarak görülebiliniyor.  

 

 

Bir diğer nokta ise fragmanın yayınlandığı AHMET İKİ GÖZÜM filminin YouTube kanalından. Filmin fragmanına yapılan olumsuz eleştireye rağmen, kanalın yaptığı yorum.

  Filmin resmi youtube kanalının yaptığı yorum durumları çok net bir şekilde betimlediğini söyleyebiliriz.  

  Youtube kanalı açtığınızı düşünün. Video'nuzu çekip , YouTube’ye  yükleyeceksiniz.  YouTube, videonuzu paylaşırken sizden videonuzu  birkaç kelime ile anlatmanızı ister. Bunun sebebi; insanların YouTube’de videolar aratırken, aradığınız videoyu ayıklatarak size  gösterebilmesi içindir. Siz videonuzu paylaştınız anahtar kelimeleri de yazdınız.  YouTube, sizin videonuz için  yazdığınız anahtar kelimeleri, vidonuz ile paylaşmaz, gizli kalır. Paylaşılan videolardaki anahtar kelimeleri görmeniz için Google Play’de birkaç tane yardımcı eklentiler mevcuttur. Bunlardan birisi,  vidIQ  eklentisi.  VidIQ  eklentisini indirip  AHMET İKİ GÖZÜM fragmanı ile paylaşılan anahtar kelimeler baktık. İşte fragmanda  paylaşılan anahtar kelimeler; 

 

 

   Eklentilerde açık br şekilde Ahmet Kaya hayranlarına hitap eden kelimeler mevcut. Ahmet Kaya’nın  filmi olmamasına rağmen ciddi bir manipülasyon yapılarak, Ahmet Kaya filmi olarak geçiyor. 

 

AHMET İKİ GÖZÜM FİLMİ NE KADAR KALİTELİ ? 

 Ahmet İki Gözüm filminin fragmanı ;

  Biraz da filmin esnetik yapısı, sinematografik üslubundan konuşalım. Filmin ilk fragmanı vasatlık kokuyor.  Dönem filmi çekmek için; iyi bir Prodiksiyonunuz, iyi bir Görüntü Yönetmeniniz iyi bir  Sanat Yönetmeniniz, olması gerekiyor. İzlediğimiz fragman ise ucuza getirilmiş, dönem filmi izlenimi bırakmakdan öteye gitmiyor. Görselliğin kalitesi oldukça düşük, sanki filmi çekmişler sonrasında ‘’ ya biz bunları renklerle, montajla filan oynayarak hallederiz ‘’  gibi konuşulmuş. Bir filmin en temel unsurlarından Cast’ı yerle bir. Sırf Ahmet Kaya’nın sesine benziyor diye şarkıcı birisini oynatılıyor o da Özgür Tüzer. Ahmet Kaya’yı canlandıracak kişinin mesleği oyuncu değil şarkıcı. Bu bana  New York’ta Beş Minare filminde başrol oynayan Mustafa Sandal’ı hatırlattı. Haa o filmi Cast’la  kurtarılmaya çalışılmıştı o ayrı. Ama Ahmet İki Gözüm filminin fragmanını izlediğimiz'de ne Castla ne Senaryoyla ne de Reji ile kurtarılmaya çalışılmamış ya da becerilmemiş. Film tamamen Ahmet Kaya’nın ismini kullanılarak, gişe yaparız kafasıyla. En önemlisi Ahmet Kaya’nın adını kullanma hakları olmamasına rağmen.

 Son olarak söyleyeceklerimiz. Filme gidilmesine karşıyız, para kazanılacak film konusu kalmayınca, halkların değerlerini kullanarak, fikirlerin anlamını boşaltıyorlar. Sinema sanatını, ticari bir işe dönüştürüyorlar.

 

 

 

 

 

 

  

Bu yazı 24 ARALıK 2019 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız