İPTV Nedir konusu ve Çalışma Mantığı hakkında bir yazı

IPTV Nedir? IPTV nasıl çalışır?

Çevrimiçi akış hakkında konuştuğumuzda karşımıza çıkan birçok terim var, IPTV bunlardan biri. Kablo veya uydu TV gibi geleneksel yayın modlarından internet tabanlı yayınlara paradigma kayması yaşıyoruz ve bir sistem olarak IPTV'nin bu geçiş aşamasında önemli bir rolü var.

Müşteriler, esas olarak, içeriğe erişmekle ilgilendikleri kadar içeriğe sahip olmakla da ilgilenmezler. IPTV resmin içine giriyor.

IPTV'nin tam olarak ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve mimarisini, IPTV hizmetlerinin türlerini ve IPTV'nin geleceğini yakından inceleyelim .

 

IPTV Nedir?
IPTV, İnternetin canlı veya talep üzerine TV programları ve videolar sunmak için kullanıldığı İnternet Tabanlı Televizyon anlamına gelir. IPTV, dijital televizyon servisinin aboneye İnternet protokol teknolojisi ile genişbant veya internet bağlantısı aracılığıyla iletildiği bir sistemdir.

YouTube veya Netflix gibi sitelerde veya uygulamalarda milyonlarca kullanıcı tarafından erişilen dijital videodan biraz farklıdır, ancak aynı, her yerde yaygın ve yaygın bir şekilde paylaşmaktadır. Ayrıca standart kablo veya uydu bağlantısından farklı olarak IPTV'de birden fazla TV seti bir evde tek bir abonelik kullanabilir.

IPTV , izleyicilere, izlemek istedikleri programı, ne zaman ve nerede izlemek istediklerini istedikleri yerde, şu anda yayınlanmakta olan herhangi bir Canlı TV şovuna ayarlamaktan ayrı olarak seçebilme avantajını ve rahatlığını sağlar.

IPTV'nin geleneksel TV'den ne kadar farklı olduğunu anlamak için, geleneksel TV izleme modunu IPTV ile karşılaştıralım -

Hem kablo hem de uydu, kullanıcıların bu sinyal içindeki belirli kanalları “ayarlamasını” sağlayarak işlev görür ve temel fark, kablonun kablolu bir bağlantı yoluyla olmasıdır (uydu ise kablosuzdır (yine de evinize ulaşana kadar). Kablolu TV'nin en önemli örneği, koaksiyel kablo bağlantısı ile gönderilen Time Warner Cable ve Satellite TV örneği, radyo dalgaları aracılığıyla izleyicilere iletilen ve izleyicilere iletilen DirecTV gibi sağlayıcılardan geliyor.

IPTV, TV kanallarını kullanıcıların set üstü kutularına iletmek için Internet protokolü (IP) tabanlı bir ağ kullanır. İnternet ağları, e-posta, web siteleri ve diğer İnternet tabanlı servisleri sunan aynı istemci-sunucu modeliyle içerik sunarak kablo ve uydudan farklıdır. Bu blogda daha sonra belirteceğimiz gibi, IP veya Internet Protokolü, veri paketlerini internet ağına bağlı bilgisayarlar arasında aktarmak için kullanılan dildir.

Tüketici TV Şovları talep eder ve alır ve Video içeriği izleyiciye kablo veya uydu yerine İnternet Protokolü (IP) tabanlı ağlar üzerinden iletilir. İçeriğin gerçek zamanlı olarak yayınlandığı kablo veya uydudan farklı olarak, bir iletim ve modeli unutmak üzerine IPTV, programlamayı iletici uçtaki sunucularda depolayarak, kullanıcıların İnternet üzerinden istedikleri zaman içerik isteğinde bulunmalarını sağlar.

 

IPTV nasıl çalışır?
IPTV, internette gezinmek, geleneksel kanal gezintisinden çok benzer. Sadece videoları izleyiciye ulaştırmak için bir dağıtım mekanizması olan bir taşıma protokolü olan IP'yi (İnternet Protokolü) kullanır. İzleyici herhangi bir TV programına tıkladığında veya videoyu istediğinde, farklı kaynaklardan (sunucular) gelen video veri paketlerine bölünür ve internet üzerinden gönderilir. Video sunucuları, fiber optik kablo üzerinden programları mevcut evlere internet bağlantısı üzerinden iletir ve talepler gönderilir ve gösteriler geri gönderilir.

IPTV'nin nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için IPTV mimarisine bir göz atalım.
IPTV mimarisi
Servis sağlayıcının ağ mimarisine bağlı olarak, IPTV dağıtımı için düşünülebilecek iki ana IPTV mimarisi türü vardır: merkezi ve dağıtılmış.

Merkezi mimari model nispeten basit ve yönetimi kolay bir çözümdür. Tüm medya içeriği merkezi sunucularda depolandığından, kapsamlı bir içerik dağıtım sistemi gerektirmez. Merkezileşmiş mimari genellikle nispeten küçük VOD servis dağıtımı sağlayan, yeterli bir çekirdek ve kenar bant genişliğine ve verimli bir içerik dağıtım ağına (CDN) sahip bir ağ için iyidir .

Dağıtılmış mimari, merkezi model kadar ölçeklenebilir olsa da, daha geniş bir sunucu ağını yönetmek için gerekli olan bant genişliği kullanım avantajlarına ve yerleşik sistem yönetimi özelliklerine sahiptir. Bu nedenle nispeten büyük bir sistem kurmayı planlayan operatörler, en baştan dağıtılmış bir mimari model uygulamayı düşünmelidir. Dağıtılmış mimari, multimedya içeriklerinin servis sağlayıcının şebekesi üzerinden etkili bir şekilde dağıtımını artırmak için akıllı ve sofistike içerik dağıtım teknolojileri gerektirir.

Bu yazı 06 KASıM 2019 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız