iOS ve Android Akıllı Telefon Güvenliği

Her ne kadar akıllı telefonlardan hala ‘’telefon’’ diye bahsediyor olsak da akıllı telefonlar aslında günümüzde minik birer bilgisayar kadar gelişmiş durumdalar. Bilgisayar üzerinden gerçekleştirdiğimiz hemen hemen her şeyi akıllı telefonlardan artık gerçekleştirebiliyoruz.

 

Akıllı telefonlar sayesinde her türlü bilgiye her an ulaşabiliyoruz. Kredi kartı bilgilerinden hesap şifrelerine kadar çeşitli kişisel veri ve bilgilerimizi akıllı telefonlarda saklıyoruz. Bu sebeplerden ötürü, akıllı telefonların hepsi siber saldırganlar için aslında birer hedef olmuş durumda.

Dünyada mobil telefon kullanıcısı sayısı neredeyse 7 milyara ulaşmış durumda. Dünyadaki internet trafiğinin yarısını da mobil telefonların oluşturduğu düşünüldüğünde akıllı telefonların güvenliğini sağlamanın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor.  

Akıllı telefon güvenliği akıllı telefon kullanıcısının verilerinin gizliliğini tehdit eden siber saldırı vektörlerine karşı önlemler alarak uygulanır. Kullanılan mobil uygulamalar, zararlı web siteler, Wi-Fi ağları, güncel olmayan yazılımlar, kolay şifreler akıllı telefonlar için güvenlik sorunu oluşturur.

  iOS ve Android Mobil VPN (Sanal Özel Ağ) Programı

 

iOS ve Android Mobil VPN programı ne işe yarar? VPN programı akıllı telefonun internet trafiğini şifreleyerek Wi-Fi üzerinden gelebilecek siber tehditlere karşı veri güvenliği sağlar. 

 

VPN programları kullanıldığı cihazların internet protokol (IP) adresini değiştirmesi ile popülerdir. VPN programları IP adres değiştirme programı olarak dahi bilinir. 

Akıllı telefona VPN programı indirildikten ve kurulduktan sonra VPN sunucuları arasından seçim yapılır. VPN sağlayıcıları çeşitli ülkelerde sunuculara sahiptir. VPN programı ABD’de veya Rusya’da bulunan sunucu gibi çeşitli ülkeler üzerinden aktifleştirilebilir. 

VPN programı başka bir ülkede bulunan sunucu üzerinden aktifleştirildiğinde akıllı telefonun IP adresi o sunucunun IP adresi ile maskelenir. Örneğin, akıllı telefondan ABD sunucusu aktifleştirildiğinde ABD’deki çevrimiçi içeriklere rahatlıkla erişilir. Bu sırada, IP bazlı erişim engelleri aşılır.

VPN ile Türkiye’deyken Türkiye sunucusu üzerinden internete bağlandığınızda IP bazlı erişim engellerini aşamayabilirsiniz fakat internette anonimliğinizi korur ve Wi-Fi ağlarında güvenliğinizi sağlarsınız.

Otel, havaalanı, okul gibi alanlardaki Wi-Fi ağları genel olarak WPA2 (Wi-Fi Protected Access 2) şifrelemesine sahip değildir. Bu ağlara bağlanmak için herhangi bir şifreye sahip olmanız gerekmez. WPA2 korumasına sahip olan Wi-Fi ağlarının bile güvenlik açıklarına sahip olduğu saptanmıştır.

 

VPN ile akıllı telefonun veri alışverişi tamamen şifrelenir. Wi-Fi ağının operatörü, internet servis sağlayıcısı, ağdaki diğer kişiler veya siber saldırganlar veri alışverişini VPN aktifleştirildiğinde göremezler. Wi-Fi ağları üzerinden gelebilecek ortadaki adam (Mitm) saldırılarına karşı VPN kullanabilirsiniz.

27 EKIM 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız