İlk Canlı Yayın 23 Yaşında

İlk Canlı Yayın 23 Yaşında
Evet, doğru okudunuz. İnanması zor olabilir, ancak ilk canlı yayının internet üzerinden dalgalar oluşturmasından bu yana 23 yıl geçti. 1993 yılında, Xerox PARC, başka bir odadaki mühendislerin yeni teknolojilerini internette yayınlamak için test etmeye karar verdiğinde Palo Alto'da küçük bir gösteriye ev sahipliği yaptı. “Şiddetli Lastik Hasar” olarak bilinen bir grup etkinlikte oynuyordu ve neredeyse kazayla, onların şovu ilk canlı yayın etkinliği oldu. 'Kickshuffle' tarafından açıklandığı gibi, sadece bir yıl sonra 'Rolling Stones' çalışmaları da canlı yayınlanıyordu.

Canlı yayın pazarına giren ilk firmalardan biri, 1995 yılında Microsoft yönetici Rob Glaser tarafından kurulan 'RealNetworks' olarak bilinen bir şirketti. Bu şirket 1995 yılında New York Yankees ve Seattle Marinerleri arasında bir beyzbol oyunu yayınlayan ilk şirketti. Kullanıcılara sunulan ve canlı yayın yapılan içeriği izlemelerine izin veren bir hizmete canlı yayın yapan Youtube'du. İlk YouTube canlı akışı 2008’deydi. Canlı yayın artık insanların canlı konserler, televizyon şovları ve daha fazlasını kendi kanepelerinin rahatlıklarından izlemesini mümkün kılıyor. O zamandan beri, canlı yayın çok daha fazlası için kullanıldı.

 

1998'de ilk “düğün” (web yayını yapan bir düğün) Dale Ficken ve Lorrie Scarangella arasında yapıldı. Jerry Fadwell, Lynchburg, VA'daki ofisinde oturdu ve çift bir Pennsylvaia kilisesinde duruyordu. 1999 yılında, üçüncü dünya ülkelerinde internet kullanımını teşvik etmek amacıyla NetAid kuruldu. BBC ve MTV televizyon ağları ile birlikte üç yüksek profilli konserin tümü internet üzerinden canlı yayınlandı.

 

Bugünkü dünya
Günümüz dünyasında hem amatörler hem de dev şirketler tarafından canlı yayın yapılmaktadır. İşletmeler, dünyanın dört bir yanından kadın ve erkeklerin aynı uçağa aynı uçağa binmeden katılmasını sağlayan canlı yayın aracılığıyla toplantılar, sunumlar ve seminerler düzenleyebilir. ' GoToMeeting ' gibi birçok web sitesi şimdi halka açık bir toplantı yapabilirler. Wrestlemania gibi spor etkinliklerine ev sahipliği yapanlar, izleyicileri canlı yayınlarını izlemeleri için ücretlendirerek çok fazla kazanç sağlayabilir. NASA bile canlı yayın kullanıyor .

 

NASA, 2009 yılında ilk kez Robotik Sezonunu canlı yayın ile başladı. NASA'nın son mekik fırlatması da Playstation tarafından barındırılan canlı bir akışta yayınlandı . NASA’nın Mars Rover’ı bir DMCA’yı ele geçirdiğinde düştü, izleyebilmemiz için canlı yayın vardı. NASA'nın canlı yayını yoluyla iki ay uydusunun aya çarptığını bile gözlemleyebildik . Yirmi yıllık canlı yayın evrimi için fena değil.

Bu yazı 24 KASıM 2019 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız