Canlı yayınlarda m3u8 dosya uzantısı nedir?

Canlı yayınlarda m3u8 dosya uzantısı nedir?

Canlı yayınlarda m3u8 dosya uzantısı nedir?

Bir dosya M3U8 ile dosya uzantısı UTF-8 kodlanmış Ses Playlist dosyasıdır. Bunlar düz metin dosyaları medya dosyalarının bulunduğu açıklamak için hem ses ve video oynatıcılar tarafından kullanılabilir.


Örneğin, bir M3U8 dosyası, bir internet radyo istasyonu için çevrimiçi dosyalara referans verebilir . Kendi kişisel müziğiniz veya bir dizi video için bir oynatma listesi oluşturmak üzere bilgisayarınızda başka bir şey oluşturulabilir.

Bir M3U8 dosyası, belirli medya dosyalarına ve / veya medya dosyalarının tüm klasörlerine atıfta bulunmak için mutlak yollar, bağıl yollar ve URL'ler kullanabilir. Bir M3U8 dosyasındaki diğer metin bilgileri, içeriği tanımlayan yorumlar olabilir.

Benzer bir format olan M3U , UTF-8 karakter kodlamasını da kullanabilir, ancak diğer karakter kodlamalarını da içerebilir. Bu nedenle, .M3U8 dosya uzantısı, dosyanın UTF-8 karakter kodlamasını kullandığını göstermek için kullanılır.


M3U8 Dosyası Nasıl Açılır
M3U8 dosyaları, Windows'taki Not Defteri de dahil olmak üzere çoğu metin editörü tarafından düzenlenebilir ve okunabilir. Diğer bazı seçenekler için bu En İyi Ücretsiz Metin Editörleri listesine bakın .

Bununla birlikte, aşağıda görebileceğiniz gibi, bu M3U8 dosyasını Not Defteri'nde açmak yalnızca dosya başvurularını okumanızı sağlar. Metin editörleri medya oynatıcı veya medya yönetim yazılımı programları ile aynı olmadığından, aslında bu müzik dosyalarının hiçbirini çalamazsınız .

VLC , Apple'ın iTunes'u, Windows Media Player, Songbird ve M3U Player, M3U8 dosyalarını açıp kullanabilen programlardan sadece birkaçıdır. Açık M3U8 dosyaları bir başka yolu Linux ile XMMS Mac kullanıcıları ile M3U8 dosyalarını oynatmak mümkün olması gerekirken, CocoModX (programlar yukarıda belirtilen Windows uyumlu bazı ek olarak).


İşte aynı M3U8 dosyasına yukarıdan bir örnek, ancak metin dosyasında referans verilen tüm müzik dosyalarını toplayacak ve oynatmak için medya oynatıcısına yükleyecek olan VLC'de açılacak.

Online bir M3U8 dosyasını açabilirsiniz hızlı bir yolu geçer HSLPlayer.net . Ancak, bilgisayarınızda veya başka bir cihazda kayıtlı bir M3U8 dosyanız varsa, bu web sitesi çalışmayacaktır. HSLPlayer.net’i yalnızca .M3U8 dosyasına bir URL’niz varsa ve başvuruda bulunduğu dosyalar da çevrimiçi olduğunda kullanabilirsiniz.

Çevrimiçi bulduğunuz M3U8 bağlantılarını oynatmanın başka bir yolu, Play Play HLS M3u8 Chrome uzantısıyla .

Bu programlardan bazıları ayrıca bir M3U8 dosyası oluşturmanıza izin verir . Örneğin, bir grup dosyayı VLC'ye yüklerseniz, M3U8 dosyası oluşturmak için Medya > Çalma Listesini Dosyaya Kaydet ... seçeneğini kullanabilirsiniz.

M3U8 Dosyasını Dönüştürme
Size M3U8 dönüştürmek için arıyorsanız MP4 , ya da MP3 , ya da herhangi bir başka medya formatı, bir M3U8 dosyası olduğunu anlamak için ilk gereksinimi düz metin dosyası hiçbir şey daha az bir şey -. Bu, yalnızca metin içerdiği anlamına gelir; aslında bir MP4 veya MP3 dosyasının bir medya oynatıcısında nasıl oynatılabileceği gibi "oynatabilecek" hiçbir şey yoktur.

Ne muhtemelen peşinde olduğunuz bir olan ses veya video dosyalarını dönüştürebilirsiniz dosya dönüştürücü M3U8 bir MP4 gibi, ve diğer ses / video dosya biçimlerinden, başvurduğu AVI dönüştürücü veya WAV MP3 Converter (veya başka bir bu tür dosyaların çeşitliliği).

Bunu yapmanın tek sorunu, bazen bir M3U8 dosyasının aynı anda birkaç farklı konumda bulunan medya dosyalarını göstermesidir. Bu, bir veya daha fazla dahili sabit sürücü , flash sürücü ve / veya harici sürücüdeki çeşitli klasörleri içerebilir .

Bu durumda, dosyalarınızı bulmak için hepsini el ile aramanızı önermiyoruz. Bunun yerine, sadece M3UExportTool ücretsiz programını kullanın . Tüm medya dosyalarının nerede olduğunu belirlemek için M3U8 veya M3U dosyasını kullanır ve sonra bunları tek bir konuma kopyalar. Oradan kolayca bir video veya ses dönüştürücüsü ile dönüştürebilirsiniz.

M3U8X , M3UExportTool gibi çalışması gereken benzer bir programdır. Bu yazılımı kullanmak için bir RAR açıcısına veya unzip programına ihtiyacınız olacak.

Biz M3U M3U8 gibi dönüşümler yapmak adanmış çalma listesi dönüştürücüler için herhangi indirme bağlantıları yok, ama VLC gibi bazı M3U8 açacakları yeniden kaydetme açık bir M3U8 çalma listesi M3U, gibi başka bir biçime XSPF veya HTML temelde aynıdır, bir dönüşüm olarak bir şey.

Bu yazı 24 KASıM 2019 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız