8K TV: fütüristik çözünürlük hakkında bilmeniz gereken her şey

Süper çözünürlüklü ekranlar genel kullanıma girmek üzere

8K çözünürlük geldi. Ultra-yüksek çözünürlük sadece birkaç yıl önce gereksiz olsa da, bugünün en büyük üreticilerinden gelen ticari 8K TV'lere yönelik baskı, teknolojinin yerini piyasadaki en iyi TV'ler arasında artırmaya başladı.

Samsung, Sony, Toshiba, Hisense ve LG'nin beğenileri 8K televizyonlarla öne çıkıyor. Ve şimdiye kadar göz kamaştıran yeni modellerin tadına bakmak için harika bir yıl oldu. 

Bu yılın başlarında CES 2019 teknoloji fuarında LG 8K OLED , LG SM99'u gördük . Dokuz ay sonra hiç Hızlı ileri IFA 2019 yılının Avrupa teknoloji olayı ve hatta daha gibilerin gösteri vardır Samsung'un 55 inçlik QLED 8K TV için bir 8K çözünürlüğe sahiptir TCL yeni X-Serisi TV . Ama gelecek daha çok şey var ...

GÜNCELLEME: IFA 2019 bize birçok yeni TV ve çok sayıda 8K haber getirdi. Biz de dahil olmak üzere bu kılavuzda için bilmeniz gereken duyuruları ve haberleri, ekledik Samsung + 8K tedavi HDR10 vererek , 55 inç QLED 8K TV Samsung'un lansman - Bugüne kadar onun küçüğüdür, yeni LG 8K TV'ler bir dizi ve , nihayet, TCL'den iki yeni 8K TV .

Bir de var 8K Derneği Samsung Electronics, dahil televizyon yapımcıları bir topluluk -  Panasonic ,  Hisense ,  TCL ve AU Optronics - Geleceğin görsel standardını rehberlik kurmak - bir ile yeni 8K standardı tüketicilerin alıyoruz biliyorum sağlamak için yüksek çözünürlüklü panele uygun asgari özellikler (LG biraz farklı ölçümler yapsa bile ).

Tencent, Xperi, Intel ve Chili gibi diğer TV şirketleri de 8K Derneğine katılarak, teknolojik kuruluşların gelişmiş panel çözünürlüğünün geliştirilmesine yatırım yapma (ve şekillendirme) konusunda genişletilmiş bir istek gösterdiğini gösterdi.

8K setleri hala işlenmiş sinemaların koruyucusu olsa da - bu fiyatlara sahip olmanız gerekirdi - teknolojinin 4K'ın yaptığı gibi daha ucuza gitmeye devam ettiğini görmekten eminiz .

Üreticiler, yayıncılar ve prodüksiyon stüdyoları yeni teknolojiyi geride bırakmaya başladıkça, önümüzdeki yıllarda televizyonlarınızda ne görmeyi beklediğinizi ve şu anda sunulan 8K teknolojisini bilmek çok önemlidir.

Peki 8K çözünürlüğü gerçekten nedir ve bu kadar fark yaratır mı? İhtiyacınız olan tüm bilgileri burada bulduk.

 

8K Nedir?
8K, görebileceğiniz en net fotoğraftan başka bir şey değil. Toplamda 33.177.600 piksele denk gelen 7680x4320 piksel olan 4K görüntüden dört kat daha fazla piksel var. 

Bir de 65 inç birçok 8K TV'ler çok, çok daha büyük olmasına rağmen - ekranın onlar bile piksel yapısını çıkarmak mümkün olmayacaktır kadar küçük değildir. 

Sadece hızlı ve basit bir tanım istiyorsanız, bir sonraki bölüme geçin. Ancak, 8K hakkında biraz daha fazla bilgi edinmek ve neden televizyon markaları arasında biraz heyecan yarattığını öğrenmek istiyorsanız, LG'nin 8K teknolojisi hakkında bilgi edinmek istersiniz.

LG, ilk duyurulduktan bir yıl sonra bir dizi 8K TV yayınladı (bunları daha sonra ele alacağız), ancak ilginç olan, LG'nin rakiplerinin LG'nin gerçek 8K ile aynı deneyimi sunmadığını iddia ediyor.

Peki "gerçek 8K" hakkındaki bu argüman nedir? Eh, LG, 8K TV'lerin sadece sahip oldukları piksel sayısı ile tanımlanmaması gerektiğini (7,680 x 4,320) değil aynı zamanda TV panelinin ne kadar iyi ayırt edebileceğini savunarak, piksel farklılaşması için Bilgi Ekranı Standartlarını (IDMS) önermektedir. Bu pikseller arasındaki kontrast. Bu küçük kendiliğinden yayılan noktalar, çıktılarının parlaklığını veya renklerini birleştirmeye başlarsa, bu kadar çok noktaya sahip olmanın çok az noktası vardır.

LG, yeni 8K TV'lerinin bu "Kontrast Modülasyonu (CM)" yüzde 90 aralığında "gerçekleştirdiğini ve bunun" gerçek 8K "olarak adlandırıldığını iddia ediyor. (IDMS standardı resimler için sadece yüzde 25, metin için yüzde 50 gerektirir.)

Bu iddialar, 8K'nın kabul edilmesini ve geliştirilmesini teşvik eden bir kuruluş olan 8K Derneği'nden bir gün sonra geldi, Samsung, Panasonic, Hisense ve TCL gibi üyeler - özellikle LG olmasa da -  8K TV'ler için kendi standartlarını belirlediler . HDMI 2.1 portları, yeterince yüksek kare hızları, 8K çözünürlük ve minimum 600 nit en yüksek parlaklık gibi mantıklı özellikleri, ancak LG tarafından kullanılan Kontrast Modülasyon ölçümünden söz etmiyor.

Buna 8K denir, çünkü görüntüler yaklaşık 8000 piksel genişliğindedir, birkaç yüz verir veya alır, ancak teknik özellik Ultra HD şemsiyesi altında da gelir, bu nedenle bazı insanlar Ultra HD 8K terimini kullanır. Diğerleri hala , onu 2000 yılında yeniden icat edip 2012'de markasını taşıyan , Japonya'nın en büyük kamu yayıncısı olan NHK gibi 8K Süper Hi-Vision olarak adlandırıyor . 
8K çözünürlüğü nedir?
8K çözünürlük 7680x4320 pikseldir, aynı zamanda 4320p olarak da adlandırılır - aynı nedenlerle Full HD 1080p olarak da adlandırılır - buna rağmen daha yaygın olarak Ultra HD 8K veya sadece 8K olarak adlandırılır. 8K ekranların toplamda 33 milyon piksele sahip olması, bu 33 megapiksellik bir görüntüdür. 

Tüm bu ekstra piksellerin önemi var mı?
Kesinlikle evet. Full HD 1080p TV'ler, iki kameralı bir görüntü verdi; bu, akıllı telefonunuzun kamerasının yapabilecekleriyle bile karşılaştırılmaz. 4K, insan vizyonunun yeteneklerini ve yine de akıllı telefon ekranlarının şimdi elde edebileceklerini göz önünde bulundurarak bunaltıcı görünen sekiz megapiksel çözünürlüğe çıkardı. 


Dolayısıyla 8K'nın 33 megapiksel görüntüsü - 4K'dan sonraki matematiksel adım - sonunda aradığımız türden bir daldırma sağlayabilir. Ya da en azından teori bu. 

8K TV zaten satışta mı?
Evet, ve bunu zaten bir süredir yapabildiniz.

Geçtiğimiz birkaç senedir konferanslarda gördüğümüz konsept 8K TV'lerin ispatlarından çok yol kat ettik. 98ZHQ2R TV’yi ilk kez 2017’de Chang Hong’dan gördükten sonra, 98 inçlik setin iskeleye benzeyen bir şey tarafından yerinde tutulduğu ortaya çıktı, bu yüzden kalınlıklar destek olmuştu.

Ama şimdi hepsi değişti - 8K TV'lerin son dalgası, şimdiki 4K TV modellerimizden beklediğimiz kadar ince ve ev dostu.

Peki piyasada hangi ana 8K TV'ler var?
Samsung Q900R 8K TV sonlarında 2018 yılında piyasaya ve TechRadar ekibinden bir kuyruklu beş yıldız aldı - gerçi benzer kuyruklu fiyat etiketi ile. İngiltere'de 65-inç model için 4.999 TL veya 75-inç için 6.999-TL ödeyeceksiniz - 85-inç model 14.999 / 14.999 ABD Doları için perakende satış yapıyor.

88 inç LG 8K OLED ve 75 inç LG Nano Cell 8K LED TV şimdi ABD, İngiltere, Avustralya, Fransa ve Almanya'da da yayılıyor. Böylece OLED TV'ler bile harekete geçiyor.

IFA 2019'da açıklanan birçok yeni 8K TV vardı, ancak bunların pazara ulaşması birkaç ay alabilir. 

Orada Samsung'un 55 inçlik QLED 8K TV . Samsung'un 2018'de açıkladığı 8K TV dizisine katıldı, 65, 75, 82 ve 85 inçlik modellerin altına kaydırarak, şirketin bugüne kadarki en küçük 8K TV'si haline geldi. 

8K ve AI öğrenme özellikli TCL Mini LED TV'nin yanı sıra, TCL'nin 8K çözünürlüğe sahip yeni X Serisi TV'nin AI öğrenmeyi kullanan, geri çekilebilir bir kameraya sahip olduğu ve artırılmış gerçeklik içeriğini desteklediği de dahil olmak üzere TCL'nin ürün yelpazesini incelemeye değer . Evet, doğru okudun. Aynı zamanda “izleyicilerin bağımsız olarak bir mini ekranın keyfini çıkarmasını sağlayan” bir iki ekranlı tasarıma sahiptir. Bunların hepsinin bir dakika için batmasına izin verin.

IFA 2019 ayrıca LG'nin bahsi geçen 8K TV dizisini de memnuniyetle karşıladı . 88 inç  LG 8K OLED  (88OLEDZ9) ve 75 inç LG 8K Nanocell TV (75SM99), Güney Koreli şirketin yüksek performanslı panel teknolojisini en yeni 8K çözünürlükte köprüledi   - bu da standart değerin dört katı piksel sayısını sunuyor  4K TV veya Full HD TV’nin 16 katı.

Bu 8K televizyonların her ikisi de  Apple Airplay 2 ve HomeKit destekli LG'nin en son a9 Gen 2 8K işlemcisini kullanıyor,  HDR ,  Dolby Vision ve  HLG formatlarını destekliyor.  8K videonun 60fps'de kablolardan veya 120fps'de 4K videodan geçebilmesini sağlamak için dört adet HDMI 2.1 bağlantı noktasına sahip olacaksınız  .
8K TV'nin HDMI 2.1'e ihtiyacı var mı?
Evet - ve hepsi de ilk kez 8K çözünürlükte geçiş sağlayan HDMI kablosunun yeni özelliklerine sahip olacak. HDMI 2.1 , TV'lerin saniyede 60 kare (veya saniyede 120 kare'de 4K çözünürlükte) 8K çözünürlükleri kabul etmesini sağlayan, önümüzdeki 8K çözünürlük devriminin önemli bir etkinleştiricisidir.

8K içeriği nereden gelecek?
8K içeriği üretecek birçok kaynak var. Birincisi, yönetmenleri yeni RED Weapon 8K kamerasını kullanmaya başlayan Hollywood'dur ( Galaxy Vol. 2 Muhafızları zaten 8K'da bu şekilde çekildi). 

Ve gerçekten ticari 8K TV'lerin ortaya çıkmasıyla birlikte, her türlü geleneksel TV prodüksiyon stüdyosundan (ve muhtemelen Netflix'ten) büyüyen bir 8K içerik pazarı olacağından emin olabilirsiniz.

İkincisi, 2020'ye kadar beklemek anlamına gelen Tokyo Olimpiyatları . Ancak 8K yalnızca NHK tarafından Japonya'da yayınlanacak. 

IFA 2019  teknoloji fuarına denk gelen  Samsung, 8K HDR10 + içeriğini görüntülemeye başlamak için Avrupa’da (CHILI, MEGAGOGO ve The Explorers dahil) bir dizi yayın hizmetiyle ortaklık kurdu .

Son olarak - ve belki de en önemlisi - 8K içeriği hepimizden gelecek. 360 derecelik video kameralardan 8 bin yakalama zaten CES 2017'de başlatılan GoPro Omni VR ve Insta360 Pro tarafından sunuluyor .

Sizde izle9.com üzerinden 8TV'nizde Canlı tv izlemek için Buraya tıklayın

Bu yazı 06 KASıM 2019 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız