En iyi 100 film listesi İMDB (Film Önerileri)

1. Esaretin Bedeli (1994) - IMDb: 9.3

en iyi filmler, film önerileri

Bankacı olan Andy Dufrense, karısını ve sevgilisini öldürmekle suçlanmaktadır. Suçsuz olduğu halde bunu kanıtlayamayan adam hapishaneye gönderilir. İlk başlarda hapishane magandalarıyla başı derde girse de bir süre sonra orada yaşamayı öğreniyor ve tam 20 boyunca suçsuz yere ceza çekiyor. Daha sonra bankacılık yetenekleriyle hapishane müdürünin işlerini takip etmeye başlıyor ve bu noktadan sonra işler değişmeye başlıyor. Film gerek işlenişiyle gerek oyunculuk performanslarıyla IMDB listesinin en tepesindeki yerini yıllardan beri korumaktadır. Bugüne kadar herkesin sevdiği film olan Esaretin Bedeli, aldığı sayısız ödül ile de bunu göstermiştir.

Filmin Başrol Oyuncuları: Morgan Freeman, Tim Robbins, Bob Gunton, William Sadler ve Gil Bellows

Tür: Dram

2. Baba 2 (1972 -1990) - IMDb: 9.2

en iyi filmler, film önerileri

En iyi filmler arasında yer alan Baba filminden iki yıl sonra çekilmiştir. İlk filmin devamı niteliğindedir. Michael Corleone, büyük bir güce ulaşmıştır fakat rakiplerinin ailesine zarar vermesini engellemeye çalışmaktadır. Mafya dünyasında büyümek demek ailenin tehlikeye girmesi demekti. Zekasını kullanan ve bu şekilde güçlenen bir adam iken, gelişen olaylar karşısında çileden çıkmaya başlamıştır. Zekasının yerini artık gaddar ve acımasız bir ruh hali almıştır. Bu yeni kimliği yüzünden yapmak istemediği suçlara yönelmiştir. Sicilya'dan Amerika'ya göç eder. Film devam filmi olarak ödül kazanan ilk filmdir ve 6 adet ödül kazanmıştır. 1993 yılında tarihi, kültürel ve estetik olarak önemli filmler arasına seçilen filmin orjinali ABD Ulusal Film arşivinde koruma altına alınmıştır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan

Tür: Suç, Dram

3. Piyanist (2002) - IMDb: 8.5

en iyi filmler, film önerileri

Polonyalı başarılı bir piyanist olan Wladyslaw Szpilman, geleceği en parlak piyanistler arasında yer almaktadır. O yıllarda patlak veren İkinci Dünya Savaşı ile Almanya Polonya'yı işgal eder. Hitler'in Yahudiler'e uyguladığı zulüm ile Yahudi olan piyanist ve ailesi de toplama kampına götürülecektir. Şansı yaver giden piyanist, toplama kampına gitmekten kurtulur fakat bu kez Varşova'da varoş mahallelerde yaşamaya başlar. Hayatı birden 180 derece dönen adam hiç alışık olmadığı bir hayatın içinde yaşam mücadelesi verir. Başrolünde Adrien Brody'nin rol aldığı film, en başarılı dram filmleri arasında üst sıralarda yer alır. Oyuncunun muhteşem performansı ile birlikte film önerileri listelerinde arşivlik filmler arasında yer almaktadır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Emilia Fox

Tür: Biyografi, Dram, Müzik

4. Yeşil Yol (1999) - IMDb: 8.5

en iyi filmler, film önerileri

Paul Edgecomb, hapisanede idam mahkumları infaz bölümünde görev yapan baş gardiyandır. İnfaza giden mahkumlar, 1 mil uzunluğunda yeşil bir yoldan geçmektedir. İdam kararı verilen son mahkum ise John Coffey adında iri bir adamdır. İki küçük kızın öldürülmesiyle suçlanan bu iri adam cüssesinin aksine oldukça nazik ve iyi bir insandır. Onunla konuştukça bunu anlayan Paul, dev adamın doğa üstü güçleri olduğuna tanık olur. Tanıdıkça bu adamın kimseyi öldürmeyeceğini anlayan ve suçsuz yere idam cezası alan adamın kurtarılması gerektiğini ve özel güçlerinin insanlık adına faydalı olacağını söylese de elinden bir şey gelmez. Filmde gardiyan rolüyle Tom Hanks ve mahkum rolüyle Michael Clarks Duncan rol almaktadır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Tom Hanks, Michael Clarke Duncan, David Morse

Tür: Suç, Dram, Fantastik

5. 3 Ahmak (2009) - IMDb: 8.4

en iyi filmler, film önerileri

Rancho, Raju ve Farhan Hindistan'ın en iyi mühendislik okulunu kazanırlar. Okula giriş anından itibaren birbirlerini bulan bu 3 genç adam arkadaş olurlar. Okulda başlarından geçen olayları anlatırken eğitim sistemine eleştiri yapan filmde, çocukların sürekli bir yarış halinde olması ve gelecek kaygısı sebebiyle ya da aile baskısıyla istemedikleri alanlara yönlendirildiği anlatılıyor. Çoğu ülkede yaşanan bu duruma vurgu yapan filmde kişilerin sevdiği işi yaptıklarında başarılı olacakları mesajı veriliyor. Rancho'nun diğer arkadaşlarını ve hatta çevresindeki herkesi etkilediği film dram ve komedinin harmanlanmış halidir. Aamir Khan'ın Rancho karakterine can verdiği film, Hindistan'da yayınlandığı tarihe kadar en çok gişe elde eden ve sonrasında da dünyada en çok gişe elde eden Hint filmi olma ünvanı kazanmıştır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Aamir Khan, Madhavan, Mona Singh

Tür: Komedi, Dram

6. Akıl Oyunları (2001) - IMDb: 8.2 

en iyi filmler, film önerileri

Filmde Nobel ödüllü Amerikalı dahi matematikçi John Nash'in hayat hikayesi konu edilmiştir. Genç yaşından itibaren matematik alanında muhteşem zekaya sahip olan John, tanınan bir adam haline gelir ve üniversitede ders vermeye başlar. Bu sırada şizofreni hastalığına yakalanan fakat bunu bir türlü kabul edemeyen adam, psikiyatrist yardımıyla normale dönmeye çalışır. Bir süre iyi gibi görünse de eşi ve çocuğuna zarar verebilecek derecede hasta olduğu anlaşılınca delilik ve dahilik arasında mücadele vermeye başlar.

Filmin Başrol Oyuncuları: Russel Crowe,  Jennifer Connelly, Paul Bettany, Josh Lucas, Adam Goldberg

Tür: Biyografi, Dram

7. Gladyatör (2000) - IMDb: 8.5

en iyi filmler, film önerileri

Roma İmparatorluğu en parlak dönemlerini yaşamaktadır. General Maximus orduların başında zaferden zafere koşan başarılı bir komutandır. General son yapılan savaştan da galibiyetle ayrılmış ve durumu İmparator'a bildirmiştir. Savaş sonrasında ayrı kaldığı evine ve eşine dönmek isteyen Maximus, imparatordan gelen emir ile şaşkına döner. İmparator generalden iktidarına sahip çıkmasını istediğini belirtmektedir. Bunu duyan veliaht Commodus, babasının kendisine güvenmediğini ve tahtın elden gütmek üzere olduğunu anlar. General Maximus'un ve ailesinin öldürülmesi talimatını verir. General bu suikastten kurtulmayı başarır fakat karısı ve çocuğu katledilmiştir. Maximus gladyatörler arasına sürgün edilir. Yıllar sonra Roma'ya arenada savaşmaya kadar giden yolda Maximus'un tek amacı Commodus'tan kendisinin ve ailesinin intikamını almaktır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Ruseel Crowe, Djimon Hounsou

Tür: Aksiyon, Macera, Dram

8. Dövüş Kulübü (1999) - IMDb: 8.8

en iyi filmler, film önerileri

Filmin konusu tek düze hayat yaşayan ve klişeler içinde boğulmuş insanların hayatlarına vurgu yapmaktadır. Popüler kültür adı altında çocukluğundan itibaren herkesin ünlü bir şarkıcı ya da toplum tarafından önem gören bir kişilik olacağı algısı oluşturulmaktadır fakat bu durumun büyüdükçe mümkün olmadığının farkına varılmakta ve yalnızlık içinde ruhsal sorunlara yol açabileceği belirtilmektedir. Tüm bunları yaşayan ve ünlü bir otomobil firmasında çalışan Tyler, uykusuzluk sorunları yaşar ve hayatı çekilmez hale gelir. Doktora gittiğinde ona terapi gruplarına katılması söylenir. Terapi gruplarında farklı insanlarla tanışan ve kendisi gibi olan diğer insanların yaşadığını fark eden kahramanımız evinin yanmasıyla birlikte hayatına tamamıyla farklı bir yön verir. Bir süre sonra da aynı ruh halini yaşayan insanların mesihi haline gelir. Filmde Brat Pitt, Edward Norton, Helena Bonhem Carter, Jared Leto gibi oyuncular yer alıyor. Gerek kadrosuyla gerek konusuyla film tekrar tekrar izlenebilecek filmler kategorisindedir.

Filmin Başrol Oyuncuları: Brad Pitt, Edward Norton, Meat Loaf

Tür: Dram

9. Cesur Yürek (1995) - IMDb: 8.4

en iyi filmler, film önerileri

William Wallaca adlı İskoç bir adam, İngiliz soylularının İskoçlar üzerindeki egemenliklerinden bıkmış durumdadır. Hatta bu iş artık zulüm olmaya başlamıştır çünkü İngiliz soylularının yeni evli İskoç kadınlarla kocasından önce ilişkiye girmek gibi hakları bulunmaktadır. Bu gibi durumlar altında yaşamaktan bıkan William, çok sevdiği karısının da İngilizler tarafından öldürülmesiyle birlikte onun intikamını almak için ve ülkesini bu durumdan kurtarmak için mücadele başlatır. Halkın beklediği lider bulunmuştur ve mücadele kısa sürede tüm halk tarafından destek görür. İlk zamanlar olaylar istendiği gibi gitse de iş büyüdükçe İngiltere ordusu devreye girerek isyanları bastırı. William Wallace idam cezasına çarptırılır. Filmde Mel Gibson'un muhteşem performansı ile birlikte film için bestelenen müzikler izleyenleri derinden etkilemektedir. İzlemeyenlerin mutlaka izlemesi gereken bir filmdir.

Filmin Başrol Oyuncuları: Mel Gibson, Sophie Marceau, Patrick McGoohan

Tür: Biyografi, Dram, Tarih

10. Leon (1994) - IMDb: 8.6

en iyi filmler, film önerileri

Mathilda adlı küçük kız kötü bir aile ortamında dünyaya gelmiştir. 12 yaşına geldiğinde ise dağılmış bir aile düzeni içinde mutsuz şekilde hayatına devam etmektedir. Değer verdiği tek şey küçük kardeşidir. Ailesi uyuşturucu işine bulaştığı için tehditler almaktadır. Bir gün Mathilda alışverişe gider ve döndüğünde tüm ailesinin katledilmiş olduğunu görür. Uyuşturucu mafyası tüm ailesini katletmiştir. Mathilda korkudan ne yapacağını bilemez ve Leon'un kaldığı daireye sığınır. İşin garip tarafı ise Leon çok soğuk kanlı bir kiralık katildir. Yalnız yaşayan ve duygusuz olan Leon, hayatına aniden dahil olan bu küçük ve kimsesiz kıza sahip çıkar. İçinde ona karşı gizli bir sevgi ve sahiplenme duygusu oluşur. Onun sorumluluğunu alır ve adeta ona babalık yapmaya başlar.

Filmin Başrol Oyuncuları: Jean Reno, Gary Oldman, Natalie Portman

Tür: Suç, Dram, Gerilim

11. Testere (2004) - IMDb: 7.6

en iyi filmler, film önerileri

Baygın yatan iki adam kendilerine geldiklerinde pis bir banyoda zincirlenmiş halde olduklarını görürler. Daha önce birbirlerini hiç görmemişlerdir ve orada ne aradıklarını bilmiyorlardır. Zincirlerden kurtulmayı denerler fakat bir türlü başaramazlar. Banyoda kanlar içinde yatan bir adam daha vardır. Adamın kafasından darbe alarak öldürüldüğünü görürler. Hiçbir fikri olmayan bu iki adam düştükleri durumdan kurtulmak için düşünmeye başlar ve yerdeki cesetten çıkan ipucu ile olaylar gelişir. Film gerek konusuyla gerekse yaşattığı gerilim duygusu ile öncü olma özelliği taşımaktadır. Daha sonra seride 9 film çekilmiştir ve her filmde bir önceki ile ilgili konuları görebilmek mümkündür.

Filmin Başrol Oyuncuları: Cary Elwes, Leigh Whannell, Danny Glover

Tür: Korku, Gizem, Gerilim

12. Makinist (2004) - IMDb: 7.7

en iyi filmler, film önerileri

Trevor, makine üzerine çalışan bir adamdır. Uyuyamama hastalığı olarak bilinen İnsomnia yakalanmıştır. yaklaşık bir yıldrı hiç uyuyamayan adam kilo kaybetmeye ve giderek korkunç görünmeye başlar. Etrafındakiler onun hakkında endişe duymaktadırlar. Bir süre sonra kendi can güvenliklerinden tedirgin olmaya başlayan arkadaşları, Trevor'un da karıştığı bir kazada bir arkadaşlarının sakat kalması üzerine ona karşı cephe alırlar. Artık birlikte çalışmak istemezler ve onu göndermek için yöntemler denerler. Uykusuzluğun verdiği bozuk ruh hali ile halüsilasyonlar görmeye başlayan ve iyice paranoyaklaşan Trevor, etrafındakileri kendisine düşman olarak görmeye başlar. Bu noktadan sonra hayatı adeta kabusa dönecektir. Oyunculuğu ile göz dolduran Christian Bale bu film için 30 kilo vermiştir. Gerilim ve dram isteyenlerin mutlaka izlemesi gereken bir filmdir.

Filmin Başrol Oyuncuları: Christian Bale, Jennifer Jason Leigh, Aitana Sánchez-Gijón

Tür: Dram, Gerilim

13. Ejderha Dövmeli Kız (2011) - IMDb: 7.8

en iyi filmler, film önerileri

Mikael Blomkvist adında başarılı bir yazar, yaptığı hatalı bir yazı sonrasında vali hakkında rüşvet aldığı iddiasını ortaya atmış ve tepkileri üzerine çekmiştir. Hakkında dava açılmış ve çalıştığı kurum onunla çalışmak istemediğini söylemiştir. Mikael işsiz kalmış ve piyasada bu saatten sonra iş bulamayacağını düşünerek üzüntüye düşmüştür fakat birden sürpriz şekilde ona iş teklifi gelir. Büyük bir firma sahibi olan Vanger ailesinden Henrik Vanger ona yıllar önce ortadan kaybolan yeğenini bulmasını ve konuyu araştırmasını söyler. İsveç'e giden yazar onu hep takip eden gizemli bir kız olan Lisbeth ile birlikte konuyu araştırmaya başlar. Olay çözülür fakat beklenmedik sürpriz Lisbeth tarafından yapılır.

Filmin Oyuncuları: Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer

Tür: Suç, Dram, Gerilim

14. Altıncı His (1999) - IMDb: 8.1

en iyi filmler, film önerileri

Küçük bir çocuk ölüleri görebildiğini ve korktuğunu söyler. Özel güçleri olduğunu ve kendisinden başka kimsenin onları göremediğin anlayan çocuk bu durumu psikolog Malcolm'dan başka kimseye anlatamaz. Bu duruma başta inanmayan psikolog gelişen olaylar karşısında inanmaya başlar. Daha sonra çocuğu ölülerin ondan yardım istiyor olabileceğini ve ölüler ile konuşmayı denemesini söyler. Çocuk bunu yapınca ölen küçük bir kız ona neden öldürüldüğünün babasına iletmesini istediğini söyler. Olaylar böyle gelişirken Malcolm bir takım garip olayların farkına varır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Bruce Willis, Mischa Barton, Haley Joel Osment Donnie Walhberg

Tür: Dram, Gizem, Gerilim

15. Zindan Adası (2010) - IMDb: 8.1

en iyi filmler, film önerileri

Suç işleyen akıl hastalarının cezalarını çektiği ve aynı zamanda tedavi gördüğü bir adada gerçekleşen gizemli bir olayı araştırması için görevlendirilen dedektif Teddy ve yardımcısı Chuck adaya gider. Delilerin arasında kalan dedektifler, olayı aydınlatmak için çabalarken bir takım ilginç olaylar ile karşılaşırlar. Bu kafa karıştıran olaylar zinciri ile görev yapmaya çalışan dedektiflerin hikayesi izleyenleri oldukça etkileyecek türden. Filmi izlerken kafa karışıklığı ve beyninizin zorlandığını hissedeceksiniz. Tüm bu akıl oyunları içinde içerdiği yüksek gerilimden dolayı heyecanınızı kontrol edemeyeceksiniz.

Filmin Başrol Oyuncuları: Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Michelle Williams, Emily Mortimer

Tür: Gizem, Gerilim

16. Wall.E (2008) - IMDb: 8.4

en iyi filmler, film önerileri

Dünyayı geri dönüşümsüz atıklar nedeniyle çöple kaplanmıştır. Dünyayı yöneten şirket, insanları kısa süreliğine dev bir uzay gemisine yerleştirmeye ve bu sürede dünyanın Wall-E adı verilen robotlarca temizlenmesine karar verirler. Süprizler, aksiyon, kahkaha ve macerayla dolu animasyon, 6 dalda Oscar'a aday gösterildi ve En İyi Animasyon ödülünü kazanmıştır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Ben Burtt, Elissa Knight, Jeff Garlin

Tür: Animasyon, Macera, Aile

17. İhtiyar Delikanlı (2003) - IMDb: 8.4

en iyi filmler, film önerileri

Evli ve bir çocuğu olan Oh Dae-Su sorumsuz hareketleri olan fakat ailesiyle birlikte mutlu şekilde yaşayan bir adamdır. Kızının doğum gününde eve doğru gidecekken kaçırılan adam gözlerini açtığında bir hücrede olduğunu görür. Bu hücre özel olarak tasarlanmıştır ve televizyonu ve yatağı vardır. Kapının altında yemeği verilen adam sebebini sorsa da bir türlü cevap alamamakta ve neden orada olduğunu anlayamamaktadır. Tam 15 yıl boyunca küçük bir odada tutsak olan adam, sonunda serbest bırakılır. Yine ne olduğunu anlayamaz ve tutsak olarak geçen zamanın hesabını sormak için bunu yapanların peşine düşer. İlk gittiği restoranda çalışan bir kız ona kalacak yer verir ve bu yolda yardımcı olacağını söyler. Daha sonra ortaya çıkan bir adam 5 gün içinde niçin tutsak edildiğini bulamazsa yeni tanıştığı kızın öleceğini söyler. İki arada kalan Oh Dae-Su adamın yaşadığı adrese gider ve olayın tüm detayları burada ilginç şekilde çözülür. Animeden sinemaya uyarlanan film başlarda ağır ve sıkıcı gibi ilerlese de daha sonrasında gerilim ve merak uyandıran havaya bürünmektedir. Güney Kore yapımı film özünde ağır bir dram barındırmaktadır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Min-sik Choi, Ji-tae Yu, Hye-jeong Kang

Tür: Aksiyon, Dram, Gizem

18. Sherlock Holmes: (2009) - IMDb: 7.6

en iyi filmler, film önerileri

Ünlü dedektif romanından uyarlanan film 2009 yılında Robert Downey Jr. ve Jude Law ile daha dinamik ve daha etkileyici bir film olarak karşımıza çıkıyor. Dönemin en ünlü dedektifi Sharlock Holmes ve ortağı Watson ile suçların çözülmesi için çaba harcıyorlar. Suç ile mücadele konulu filmlerde olduğu gibi kahramanlarımızın başına bir dizi olaylar geliyor fakat zeki dedektif Sharlock, en karmaşık olayları bile yüksek zekasıyla kolayca çözmesini biliyor.

Filmin Başrol Oyuncuları: Robert Downey Jr., Jude Law, Rachel McAdams

Tür: Aksiyon, Macera, Suç

19. Mumya (1999) - IMDb: 7.0

en iyi filmler, film önerileri

Eski Mısır'da yaşanan ve yarım kalan bir aşkın binlerce yıl sonra tekrar hortlamasına sebep olan 3 kişinin hikayesi anlatılıyor. Kahramanlardan birisi maceracı Rick, diğer ikisi ise antik kenti aramaya ve araştırmaya gelen kardeşler Evy ve Jon'dur. Evy böyle değerli bir kültürel mirasın ortaya çıkarılması için çaba sarf etse de Jon'un tek amacı antik kentten çıkarılacak değerli eşyalar ve altınlardır. Bu üçlünün bilmedikleri ise orada diri diri gömülen ve geri dönmeye yemin eden bir rahibin olmasıdır. Yanlışlıkla onu uyandırırlar ve mumya insanlara zarar vermeye başlar. Mumyanın tek amacı binlerce yıl önce sevdiği ve kavuşamadığı kadını büyü ile tekrar diriltmektir. Bizim üçlü ise başlarına açtıkları bu macerayı nasıl sonlandıracaklarını düşünmektedirler.

Filmin Başrol Oyuncuları: Brendan Fraser, Rachel Weisz, John Hannah

Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik

20. Son Samuray (2003) - IMDb: 7.7

en iyi filmler, film önerileri

Yüzbaşı Woodow Algren yetenekli bir savaş gazisi olarak Winchester silah şirketinde çalışmaktadır. Şirket Japonya Kralına karşı ayaklanan Samuraylar'a karşı silah satmak için krala tanıtım yapmaya Algren'i gönderir. Silahlar satılır ve ordu hazırlıklara başlar. Az sayıda kalan Samuraylar son sefer ile yok edilecektir. Hazırlıklar tamamlanmadan önce bir çatışma yaşanır ve yüzbaşı Algren Samuraylar tarafından esir alınır. Samuray köyüne giden, onların arasında yaşayan ve erdemli davranışlarına hayran kalan yüzbaşı, savaş yaklaşırken tarafını seçmek durumundadır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Tom Cruise, Ken Watanabe, Timothy Spall, Billy Connoly, Hiroyuki Sanada

Tür: Aksiyon, Dram, Tarihi

21. Çöküş (2004) - IMDb: 8.2

en iyi filmler, film önerileri

İkinci Dünya Savaşı'nı çıkaran ve Avrupa'yı kontrol altına alan Nazi lideri Adolf Hitler'e karşı tüm devletler birleşmiş ve karşı saldırıya geçmişlerdir. Amerika'nın da desteğiyle Hitler yavaş yavaş geri püskürtülmüş ve artık oyunun sonuna gelinmiştir. Berlin işgal altındadır. Hitler ısrarlara rağmen Berlin'i terk etmemiştir. Burada bir sığınağa giderek son zamanlarında Traudi Junge ile evlenmiştir. Artık kaçacak yeri olmayan Führer karısı ile birlikte intihar etmiş ve cesedtlerinin yakılmasını istemiştir. Hitler'in sadık adamları için de aynı son yaklaşmıştır. Artık ya teslim olacaklar ya da kendi hayatlarına son vereceklerdir. İkinci Dünya Savaşı'nın sonunu ve Hitler'in son anlarını sekreterinin gözünden anlatan filmde Bruno Ganz, Juliana Köhler, Alexandra Maria Lara ve Christian Berkel gibi isimler yer alıyor.

Filmin Başrol Oyuncuları: Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Ulrich Matthes

Tür: Dram, Savaş, Tarihi

22. Pearl Harbor (2001) - IMDb: 6.1

en iyi filmler, film önerileri

İkinci Dünya Savaşı başlamış ve Naziler Avrupa'da güçlü ordularıyla üstünlüğü ele geçirmişti. Savaş hem Avrupa hem de Asya'ya yayılmıştı. Amerika bu savaşa ilk başta doğrudan dahil olmamıştı. Sadece silah ve mühimmat satmakla yetiniyordu fakat zaman geçtikçe Amerika'nın bu savaşta yeri olması gerektiği senatoda ve halk arasında konuşuluyordu. Japonya hem Çin hem de Rusya ile savaş halindeydi ve Amerika'nın Pasifik Okyanusu'nda kontrol sağlamasını istemiyordu. Amerika ise Hawai Adaları civarındaki Pearl Harbour üssünü aktif şekilde kullanıyordu. Bir gün Japon Deniz Kuvvetleri'ne bağlı uçak filosu ani bir baskın ile limanı vurdu. Kamikaze denen bomba yüklü uçkalar ile Amerikan donanmasına büyük hasar vermişlerdir. Filmde bu gergin ortam içinde yaşanan olaylar ve saldırı anlatılıyor. Başrolde Ben Affleck'in oynadığı filmde ona Kate Beckinsale, Josh Hartnett ve Jennifer Garner gibi isimler eşlik etmektedir.

Filmin Başrol Oyuncuları: Ben Affleck, Kate Beckinsale, Josh Hartnett

Tür: Dram, Savaş, Tarihi

23. Ratatouille (2007) - IMDb: 8.0

en iyi filmler, film önerileri

Şişman fare Remy, yemeğe olan düşkünlüğü nedeniyle tek bir hayale sahiptir: Aşçı olabilmek! Bu idealini gerçekleştirmek için Paris'in yolunu tutan sevimli fare kaza eseri kendisini şehrin en iyi restoranının kanalizasyonunda bulur. Restoranın yeni çöpçüsüyle ilginç bir anlaşma yapan Remy, tüm hünerlerini sergileyebileceği büyülü mutfağa ulaşmaştır. Ancak bu tek hayalini gerçekleştirmek, farelerden iğrenen bir insanlığın var olduğu bir dünyada pek kolay olmayacaktır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Brad Garrett, Lou Romano, Patton Oswalt

Tür: Animasyon, Macera, Komedi

24. Karayip Korsanları (2003) - IMDb: 8.0

en iyi filmler, film önerileri

Macera filmi denince mutlaka izlenmesi gereken filmlerden olan Karayip Korsanları serisi, kurnaz ve sempatik korsan Jack Sparrow'un maceralarını anlatır. Siyah İnci adlı geminin kaptanı olan Jack, başka bir kurnaz korsan olan Kaptan Barbossa tarafından oyuna getirilir ve gemisi elinden alınır. Tek başına müzadeleye girişen Jack Port Royal kasabasında yakalanarak zindana atılır. Bu sırada kasabaya saldıran Kaptan Barbossa belediye başkanının kızını kaçırır.

Kızın çocukluk arkadaşı kızı kurtarmak ister, Kaptan Jack ise gemisini kurtarmak ister. Bu yoldaki benzer düşmanları birbirini sevmeyen bu ikiliyi müttefik yapar. Kaptan Barbossa ve tayfasını alt etmeye çalışan ikili bir çok maceraya atılacaktır. İlk film çok beğenilince 5 filmlik bir seri çekilmiştir fakat Johny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley, Geoffrey Rush gibi isimlerin yer aldığı ilk filmin verdiği keyif farklıdır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Richard Harris

Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik

25. Hızlı ve Öfkeli Serisi (2012) - IMDb: 8.0

en iyi filmler, film önerileri

Elit sokak yarışçısı ve eski mahkum Dominic Toretto ve ekibi: Jesse Leon Vince ve Dominic'in kız arkadaşı Letty Ortiz pahalı elektronik ekipman yüklü tırları soymakla hayatlarını sürdürmektedirler. Brian O'Connor ise ekipmanların kim tarafından çalındığını öğrenmek ve bu kişilere cezasını vermek için çalışan gizli bir polis memuru tarafından yakalanır. Brian O'Connor, FBI ajanı Bilkins ve LAPD memuru Tanner ile birlikte çalışarak ekibin içine sızmaya çalışır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Paul Walker, Vin Diesel, Michelle Rodriguez, Jordana Brewster

Tür: Aksiyon, Suç, Gerilim

26. Schindler'in Listesi (1993) - IMDb: 8.9

en iyi filmler, film önerileri

Oskar Shindler isimli adam Nazi askerlerine metal sefer tası üreten bir fabrika sahibidir. Polonya'da bulunan fabrikasında üretim yapan adam, Nazi güçlerinin Yahudiler üzerinde uyguladığı baskı ve yok etme politikası sebebiyle onlara sahip çıkmak için 1.100 adet Yahudi'ye fabrikasında iş vermiştir. Baskılar iyice artınca ve burada çalışan kişilerin de asıl durumu öğrenilince ortalığın karışacağını bilen Shindler kurtaracağı insanların listesini hazırlar. Bu listeler ile tüm çalışanlarının hayatını kurtarmaya çalışan adamın onurlu davranışını anlatan film gerçekten yaşanan bir hikayeye dayanmaktadır. Spilger yönetimindeki film 7 Oskar Ödülü almış kült tarih filmleri arasında yer alır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Liam Neeson, Ralph Fiennes, Ben Kingsley

Tür: Biyografi, Dram, Tarihi

27. Harry Potter (2001) - IMDb: 8.1

en iyi filmler, film önerileri

Ünlü kitap serisinden sinemaya uyarlanan ve izlenme rekorları kıran filmin konusuna kısaca değinmek gerekirse; Harry Potter, küçük yaşta anne ve babasını şüpheli bir trafik kazasında kaybetmiştir. Geriye ona bakabilecek tek kişi olan teyzesinin yanına gider fakat teyzesi hiç iyi davranmaz. Zorluklarla mücadele içinde geçen bebeklik ve ilk çocukluğun ardından 11 yaşına gelen Harry, bazı hayvanlarla konuşabildiğini ve öfkelendiği zaman nesneleri kontrol edebildiğini görür. Cadı olmayan büyücülerin eğitildiği Hogwarts Büyücülük Okulu'na davet edilen Harry'nin hayatı birden değişir. Harry'nin maceralarının anlatıldığı film serisi kitaplar ile paralellik gösterir. Toplamda 8 filme ulaşan seri Harry ve arkadaşlarının maceralarını anlatır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Richard Harris

Tür: Macera, Aile, Fantastik

28. Er Ryan'ı Kurtarmak (1998) - IMDb: 8.6

en iyi filmler, film önerileri

İkinci Dünya Savaşı’nda Amerikan ordusunda yaşanan bir olayı konu alan filmde James Ryan adlı askeri bulma çalışmaları anlatılmaktadır. 4 oğlunu savaşa gönderen anne, 3 oğlunun öldüğü haberini alınca geriye kalan tek oğlunun yaşayıp yaşamadığı hakkında bilgi ister. İşte bu son çocuk Er James Ryan’dır. Amerikan ordusu adeta seferber olur ve bu askerin yaşadığı haberini annesine ulaştırmak için ne gerekiyorsa yapılır. Savaş sahneleri ve teknik bakımından kusursuz olan film, 169 dakikalık süresiyle kimilerince uzun olarak eleştirilse de savaş ortamını gerçekten hissettirebilmesi açısından ve kurgusuyla hiç de uzun gelmeyecek ve sizi etkisi altına almayı başaracak cinsten. Tom Hanks, Vin Diesel, Matt Damon ve Giovanni Ribisi gib oyuncuların yer aldığı film, kült filmler arasında ön sıralarda yer almaktadır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Tom Hanks, Matt Damon, Tom Sizemore

Tür: Dram, Savaş

29. Truva (2004) - IMDb: 7.2

en iyi filmler, film önerileri

Truva Savaşı'nı anlatan ve bir medeniyetin tarih sahnesine gömülmesine neden olan olayı anlatan film kült filmler arasında yer almaktadır. Truva prensi Paris ve Sparta prensesi Helen arasında yaşanan imkansız aşkı anlatıyor. Paris ile Helen birbirini görüp yıldırım aşkına tutulurlar fakat Helen Sparta kralı ile evlidir. İki devlet resmi temaslardan dönerken Paris Helen'i gizlice kaçırır. Bu olay öğrenildiği zaman büyük öfkeye kapılan Sparta kralı Truva'ya savaş açar. Savaş devam ederken meşhur truva atı olayı gerçekleşir. Büyük savaşçı Aşil ise bu savaş sırasında efsane haline gelir. Oyuncu kadrosunda Brad Pitt, Orlando Bloom, Eric Bana, Diane Kruger ve Sean Bean gibi ünlü isimler yer alan film insanı etkileyen muhteşem sahnelere sahiptir.

Filmin Başrol Oyuncuları: Brad Pitt, Eric Bana, Orlando Bloom

Tür: Savaş, Dram, Tarihi

30. 96 Saat (2008) - IMDb: 7.9

en iyi filmler, film önerileri

Aksiyon filmleri denince akla ilk gelen isimlerden olan Liam Neeson’un başrolünü oynadığı 96 Saat filmi, aksiyon sahneleriyle sizi doyuracak cinsten. Filmde kızı kaçırılan bir baba olan Bryan’ın başından geçen olay anlatılıyor. Bryan, kızını Paris’e tatile gönderir. Pariste kadın kaçırmak ve satmak konusunda uzman olan bir çete tarafından kızının kaçırıldığını telefonda öğrenir. Amerika’dan kalkıp Paris’e gelen ve kızının izini sürmeye başlayan Bryan’ın sadece 96 saat vakti vardır fakat çetenin de bilmediği bir şey vardır. Bryan eski gizli ajandır. İşte bu kurgu etrafında bol aksiyon sahneleriyle sizi heyecanlandıracak aynı zamanda gerilimler yaşamanızı sağlayacak film listemizde yer almayı başarıyor.

Filmin Başrol Oyuncuları: Liam Neeson, Maggie Grace, Famke Janssen

Tür: Aksiyon, Suç, Gerilim

31. Köstebek (2006) - IMDb: 8.5

en iyi filmler, film önerileri

Billy Costigan, genç ve çaylak bir polistir. Güney Boston polisinin mücadele ettiği mafya babası Frank Castello’nun bölgesinde yetişmiş olması sebebiyle, polis teşkilatı tarafından mafya içine sızması görevi verilir. Bu sırada bir başka genç polis Collin Sullivan da teşkilat içinde hızlı bir şekilde yükseliştedir.

Polis teşkilatı mafya içine köstebek yerleştirmişken aynı şekilde Collin de mafya babası Frank Castello’ya hizmet etmektedir. Hem teşkilat hem de mafya aralarında köstebek olduğunu anlar ve tespit etmeye çalışır. Genç polisler artık tehlike altındadır. Kısaca hikayesi böyle olan filmde Leonarda DiCaprio, Matt Damon ve Jack Nicholson başrolleri paylaşmaktadır. Polisiye film olması ve mafya ilişkisi ile birlikte aksiyon anlamında beklentinizi fazlasıyla karşılayacak film, mutlaka izlenilmesi gereken filmler arasındadır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson

Tür: Suç, Dram, Gerilim

32. 300 Spartalı (2006) - IMDb: 7.7

en iyi filmler, film önerileri

Spartalılar Yunanistan'ın sınırında bulunan bir şehir devletiydi. M.Ö. 480 yılında Persliler Anadolu'yu yavaş yavaş ele geçirmiş ve Yunanistan sınırına dayanmıştı. Sparta kralı Pers ordusuna karşı koymak istemekte fakat yardımcı destek kuvvet bulamamaktadır. En iyi savaşan ve en cesur askerlerden oluşan 300 kişilik bir ordu toplayan kral, sarp kayalıkların arasındaki dar bir geçidi kapatır. Thermopylae Savaşı'nda karşı karşıya gelen iki ordu sayı eşitsizliği ve Persler'in ezici üstünlüğüne rağmen Spartalılar'ın sert direnişiyle tüm Yunanistan'ı etkiler ve halkın birlik olmasını sağlar. Efsaneden filme uyarlanan filmde başrolü Gerard Butler oynuyor.

Filmin Başrol Oyuncuları: Gerard Butler, Lena Headey, David Wenham

Tür: Aksiyon, Fantastik

33. Ruhların Kaçısı (2001) - IMDb: 8.6

en iyi filmler, film önerileri

Hayao Miyazaki’nin 1999’da yönettiği animedir. Chihiro isimli küçük kız kasabasından başka bir kasabaya anne ve babası ile birlikte taşınır. Chihiro kasabadan ayrılacağı için üzülse de yol çıkarlar. Önce mola yerinde anne ve babası domuza dönüşür ve böylece macera başlıyor. Gittiği ruhlar aleminde Haku, Yubaba, Kamanji gibi bir çok ruhla tanışıyor. Bu macera Chihiro'ya hem birçok şey öğretiyor hem de onun büyümesine neden oluyor. Film, 2003 En İyi Animasyon Oscar Ödülü ve 2002 Uluslararası Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı'yı kazanmıştır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Daveigh Chase, Suzanne Pleshette, Miyu Irino

Tür: Animasyon, Macera, Aile

34. V For Vandetta (2005) - IMDb: 8.2

en iyi filmler, film önerileri

Film, İngiltere’de geçmekte ve fikir ve düşünce özgürlüğüne vurgu yapmaktadır. Yüzünde maske olan ve siyah kıyafetler giyen bir adam kendisine V adını vermiştir. Hükümetler tarafından korku yoluyla sindirilmiş halklara korkmayın çağrısı yapar. Hükümet denen olgunun halk tarafından belirlendiğini ve baskı yolu ile düşüncelerin değiştirilemeyeceğini savunan filmde maskeli kahraman bu çağrısının ses getirebilmesi için ses getiren eylemler yapar ve şiddet kullanmaktan geri kalmaz.

Başrollerinde Hugo Weaving, Natalie Portman, Stephen Fry ve John Hurt’un yer aldığı film, farklı konusu ile birlikte aksiyon sahneleriyle ön plana çıkmaktadır. Herkes tarafından en çok bilinen replik ise şöyledir. ʺBu maskenin altında etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var ve fikirler kurşun geçirmez.ʺ

Filmin Başrol Oyuncuları: Hugo Weaving, Natalie Portman, Rupert Graves

Tür: Aksiyon, Dram, Bilim Kurgu

35. Kara Şövalye (2008) - IMDb: 9.0

en iyi filmler, film önerileri

Çizgi roman kahramanlarından olan Batman için yapılan en iyi film şüphesiz ki Kara Şövalye’dir. Batman filmleri arasından sıyrılmayı başaran bu filmde kahramanımız, Gotham şehrinde suça karşı yaptığı mücadeleyi genişleterek tüm sokaklardaki suçluları temizleme işine girişiyor. Bu konuda Teğmen Jim Gordon ile birlikte Savcı Harvey Dent, Batman’e yardım ediyor. Her şey istedikleri gibi giderken birden karşılarında suç dünyasının efsane ismi Joker çıkıyor. Muhteşem zeki ve iyi kurgular ortaya koyan bu suç efsanesi karşısında verilen mücadelenin anlatıldığı film görsel efektler ve aksiyon sahneleri ile izleyenleri oldukça mest etmektedir.

Başrollerinde Morgan Freeman, Christian Bale, Gary Oldman, Heath Ledger ve Michael Caine gibi isimlerin oynadığı film kurgu ve teknik bakımından da tam not almıştır ve kesinlikle izlenmesi gereken başyapıtlardan bir tanesidir.

Filmin Başrol Oyuncuları: Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart

Tür: Aksiyon, Suç, Dram

36. Kill Bill (2003) - IMDB: 8.1

en iyi filmler, film önerileri

Gelin (The Bride) lakaplı kiralık katil, evlenmeye karar verir. Tam düğünü esnasında kiliseye saldırı düzenlenir ve düğüne katılan herkes öldürülür. Gelin karnındaki bebeği ile ağır yaralanır. Bebek ölür fakat kadın hayata tutunmayı başarır. Tam 5 yıl boyunca komada yaşam mücadelesi veren ve sonunda kazanan kadının artık tek bir amacı vardır. Ona bu suikastı düzenleyen eski patronu Bill’i bulmak ve öldürmek. Film bu senaryo ile başlar. Başrolünde Uma Thurman’ın rol aldığı Tarantino yönetmenliğindeki film serisi 2 adet filmden oluşur. Her iki film de aşırı kanlı ve şiddet içeren sahneleriyle kimilerini rahatsız etse de Tarantino filmlerini bilen kişiler için bu durum oldukça normaldir. Bolca dövüş ve aksiyon sahnesi bulunan film müziğiyle de bir dönem neredeyse herkesin telefon melodisi olmayı başarmıştır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Uma Thurman, David Carradine, Daryl Hannah

Tür: Aksiyon, Suç, Gerilim

37. Zor Ölüm (1988) - IMDb: 8.2

en iyi filmler, film önerileri

Bruce Willis denince ilk akla gelen filmlerden olan Zor Ölüm serisi, kült olmuş aksiyon filmleri arasında ön sıralarda yer almaktadır. Dedektif olan John McClane ve onun başından geçen olaylar filmlerin konusunu oluşturur. İlk filmi 1988 yılında yayınlanan seride beş adet filmi çekilmiştir. Son gelen bilgilere göre serinin altıncı filmi de çekilecektir. Serideki beşinci filmiyle beklentileri karşılayamamış olsa da altıncı film konusunda yine iddialı bir yapım ortaya konacağı söylentileri dolaşmaktadır. Devam filmi gelecek olsa da Zor Ölüm Serisi şimdiden aksiyon filmleri arasında adını sağlamlamış ve efsane olmuştur.

Filmin Başrol Oyuncuları: Bruce Willis, Alan Rickman, Bonnie Bedelia

Tür: Aksiyon, Gerilim

38. Titanik (1997) - IMDb: 7.7

en iyi filmler, film önerileri

James Cameron tarafından yönetilen Titanik, bir döneme adeta damgasını vurmuş bir filmdir. Leonardo DiCaprio ile tüm dünyanın tanışmasını sağlayan film olma özelliğini de taşır. Filmin konusu dönemin en büyük gemisi Titanic ile yola çıkan bir zengin kadın ve gemiye kaçak olarak giren fakir bir adamın arasındaki hikayeyi anlatmaktadır. Sevmediği bir adam ile evlendirilmek zorunda bırakılan kadının ressam olan genç adam ile kısa süreli de olsa yaşadıkları büyük aşk izleyenlerde büyük etki yaratmıştır. Batmaz denen devasa gemi bir buz dağı ile karşılaşmış ve gövdesinden aldığı darbe ile yaralanmıştır. Darbenin etkisiyle su almaya başlayan gemi henüz ilk seferinde okyanusun derin sularına gömülmüş ve ardında yarım bir aşk hikayesi bırakmıştır. Başrollerde Leonardo Dicaprio ve Kate Winslet'in yer aldığı efsane film, 200 milyon dolar bütçesiyle döneminin en büyük bütçeli filmi ve 2 milyar 185 milyon dolar hasılat elde ederek döneminin en fazla gişe yapan filmi oldu. Aynı zamanda 1 milyar dolar barajını aşan ilk film olan Titanik, geminin batışının 100. yılı neticesinde 3 boyutlu olarak tekrar yayınladı.

Filmin Başrol Oyuncuları: Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Billy Zane

Tür: Dram, Romantik

39. Shrek (2001) - IMDb: 7.9

en iyi filmler, film önerileri

Shrek, oldukça korkutucu bir görünüme sahip, devasa, yeşil bir troldür. Yalnızlığın getirisiyle, hayatının geri kalanını beraber geçirebileceği, en az kendisi kadar çirkin bir yaratık bulmanın hevesindedir. Bir kahin, kehanetini açıklar. Şirek ile güzeller güzeli bir prenses olan Fiona arasında duygusal bir ilişki cereyan edecektir. Ancak Şirek ne kadar çirkinse Fiona bir o kadar güzeldir. Oldukça garip durumlar ve vaziyetler peyda olmak üzeredir.

Filmin Başrol Oyuncuları: Mike Myers, Eddie Murphy, Cameron Diaz

Tür: Animasyon, Macera, Komedi

40. Not Seni Seviyorum (2007) - IMDb: 7.1

en iyi filmler, film önerileri

Holly ve Gerry birbirini çok seven evli bir çifttir. Oldukça enerjik ve sempatik bir adam olan Gerry, amansız hastalığa yakalanır. Bu hastalık sürecinde eşini çok iyi tanıdığı için bir takım planlamalar yapar. Öldüğü zaman eşi Holly bunu atlatamayacak ve hayata küsecektir. Eşini çok iyi tanıyan Gerry'nin ölümünün ardından ilk sürprizi Holly'nin 30. yaş gününde gelen bir pasta ve band kaydı ile onu şaşırtır. Sürekli mektuplar gönderen Gerry buhranlı döneminden çıkmasını ve hayata tutunmasını sağlamanın yollarını çok iyi bilmektedir. Her mektubun sonunda aynı şekilde -Not: Seni Seviyorum- diye bitirmektedir. Holly eşinin arkada bıraktığı yöntemler ile tekrar hayata tutunmayı başarır. Gerard Butler ve Hilary Swank'ın başrollerini paylaştığı filmdeki bazı sahneler karşısında göz yaşlarınızı tutmanız gerçekten çok zor olacak.

Filmin Başrol Oyuncuları: Hilary Swank, Gerard Butler, Harry Connick Jr.

Tür: Dram, Romantik

41. Not Defteri (2004) - IMDb: 7.9

en iyi filmler, film önerileri

Film, kısa süreli olacağı düşünülen bir aşk hikayesini konu alıyor. Yaz tatili için Allie ve ailesi küçük bir sahil kasabasına gidiyor. Orada yaşayan Noah ile karnavalda karşılaşan Allie için işler değişiyor. Noah ise Allie'yi gördüğü andan itibaren sonsuz bir aşka kapılıyor. Tatil boyunca ikili muhteşem vakit geçiriyorlar ve aşklarını iyice pekiştiriyorlar fakat tatilin bitmesine yakın idrak ettikleri bir konu var ki o da Allie'nin ailesi çok zengin iken Noah fakir bir aileden geliyor ve bir değirmende işçi olarak çalışıyor. Bu olumsuz duruma ek olarak bir de İkinci Dünya Savaşı patlak veriyor. Orduya asker olarak alınan Noah ve Allie uzun bir süre birbirlerinden haber alamıyorlar. Savaş biter ve Noah askerden döner fakat Allie savaş boyunca gönüllü olarak çalıştığı hastenede tanıştığı doktor ile evlilik hazırlıkları yapmaktadır. Noah ve Allie'nin garip aşk hikayesini anlatan film, gerek müzikleri gerek kıyafetleri olsun oldukça başarılı bir filmdir.

Filmin Başrol Oyuncuları: Gena Rowlands, James Garner, Rachel McAdams

Tür: Dram, Romantik

42. Cesaretin Var Mı Aşka (2003) IMDb: 7.7

en iyi filmler, film önerileri

Bir tarafta annesi kanser hastası ve ölmek üzere olan bir adam ve diğer tarafta ülkeye göçmen olarak gelmiş ve bu hayatın zorluklarıyla mücadele etmeye çalışan bir kadın arasında başlayan farklı bir ilişki anlatılıyor. Julien ve Sophie bu sıkıntılar ile baş edebilmek için aralarında bir oyun oynamaya karar verirler. Bu oyun bir cesaret oyunudur. Verilen görevler de basit değildir. Sınava sadece sütyen takarak girmek ya da okulun en kabadayı çocuğuna tokat atmak gibi oldukça zorlayıcı görevler yer almaktadır. Bu zorlu görevler gün geçtikçe ikili arasındaki bağı kuvvetlendirir ve aşka dönüştürür fakat ortada bir sorun vardır. Bu oyun onların kavuşmalarına engel teşkil etmeye başlamıştır. Böyle bir konuyla yola çıkan Fransa yapımı film, dramatik ve romantik sahneleriyle oldukça duygusal anlar yaşamanızı sağlayacak.

Filmin Başrol Oyuncuları: Guillaume Canet, Marion Cotillard, Thibault Verhaeghe

Tür: Komedi, Dram, Romantik

43. Felekten Bir Gece (2009) - IMDb: 7.7

en iyi filmler, film önerileri

Arkadaşlarının düğününden önce Las Vegas'ta bekarlığa veda partisi düzenleyen kafadarlar işin ucunu kaçırınca olanlar olur. Gece aşırı sarhoş olurlar ve sabah uyandıklarında kaldıkları evde tavuklar, kaplan ve 6 aylık bir bebek bulurlar. Geceye dair en ufak bir şey hatırlayamayan kafadarlar daha sonra düğünü olacak arkadaşlarının da olmadığını fark ederler. Evdeki ipuçlarını takip ederek geceye dair ne yaptıklarını çözmeye ve durumu normale döndürmeye çeviren arkadaşların yaşadıkları maceralar sizi fazlasıyla eğlendirecek. Bradley Cooper, Zach Galifianakis, Justin Bartha ve Ed Helms'in başrollerini paylaştığı film son yıllarda yapılan en başarılı komedi filmleri arasında ilk sıralarda geliyor.

Filmin Başrol Oyuncuları: Zach Galifianakis, Bradley Cooper, Justin Bartha

Tür: Komedi

44. Evde Tek Başına (1990) - IMDB: 7.5

en iyi filmler, film önerileri

Kevin annesininin aşırı korumacı tavrından ve ağabeyinin tutumundan hiç memnun olmayan bir çocuktur. Hatta ailesini sevmediği de söylenebilir. Bir gün yine annesinden çatı katında yatma cezası alır. Kevin sabah kalktığında evde kimsenin olmadığını görür. Ailesi tatile giderken Kevin'i unutur. Kevin ilk başta evde yalnız kaldığı için korksa da aslında bu durumun arayıp da bulamadığı bir fırsat olduğunu anlar. Bundan sonra kafasına göre günleri istediği gibi geçiren Kevin, eve dadanan iki hırsız ile de yalnız mücadele etmek zorunda kalır. Film 90lı yıllarda çocuk olanların asla unutamayacağı bir filmdir. Başrolünde Macaulay Culkin'in yer aldığı film hala bile izlerken sizi güldürmeyi başaracaktır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Macaulay Culkin, Joe Pesci, Daniel Stern

Tür: Komedi, Aile

45. Şimdi Ya Da Asla (2007) - IMDb: 7.4

en iyi filmler, film önerileri

Fakir bir araba tamircisi olan Carter, maddi yetersizliklerden dolayı okulunu yarıda bırakmış ve bakmak zorunda olduğu kişiler için çalışma hayatına atılmıştır. 3 çocuk büyüten adamın maddi durumu hiçbir zaman rahat olmamıştır. Bir gün hastalanıp hastaneye kaldırıldığında aynı odaya bir başka hasta gelir. Bu adamın adı Edward'tır ve hastanenin sahibidir. Ayrıca milyonlarca dolar serveti vardır. Edward'a kanser teşhisi konulmuştur ve 6 ay ile 12 ay arası ömrü kaldığı söylenmiştir. İkilinin hastane odasında başlayan dostlukları yapmak isteyip de yapamadıkları şeyleri yapmaya karar vermeleriyle bir serüvene dönüşecektir. Başrollerde Morgan Freeman ve Jack Nickholson gibi usta isimlerin yer aldığı film sizi hem güldürecek hem de izlerken size çok şey kazandıracak.

Filmin Başrol Oyuncuları: Jack Nicholson, Morgan Freeman, Sean Hayes

Tür: Macera, Dram, Komedi

46. Bay Evet (2008) - IMDb: 6.8

en iyi filmler, film önerileri

Carl Allen, anti sosyal bir adamdır. Karısından da ayrılan adamın tek yaptığı aktivite işten çıkınca eve gidip film izlemektir. Arkadaşlarının davetlerine her zaman olumsuz cevaplar verir fakat bir gün bir arkadaşı onun psikolojisini düzelteceğine inandığı bir seminere götürmeye ikna eder. Gittikleri seminerde bundan sonra gelen tekliflere hep evet şeklinde yanıt vermesi tekin edilir. Seminerden çıkında hayır dediği tekliflerden sonra hep kötü şeyler olmaya başlayınca gelen tüm tekliflere evet diyen Carl'ın hayatı bir anda değişir. İnanılmaz sosyal bir adam olan ve şansı yaver giden Carl, güzel bir kız arkadaş bulur. Bir süre sonra her şeye evet demenin de zararlı olabileceğini görmeye başlayacaktır. Başrolünde Jim Carrey'nin harika performansıyla izleyeceğiniz film moraliniz bozuk olduğunda sizi hızlıca neşelendirecektir.

Filmin Başrol Oyuncuları: Jim Carrey, Zooey Deschanel, Bradley Cooper

Tür: Komedi, Romantik

47. Truman Show (1998) - IMDb: 8.1

en iyi filmler, film önerileri

Truman Burbak muhteşem güzellikte, masallardan çıkmış gibi bir adada yaşamaktadır. Orada doğmuş, okula gitmiş ve yine orada evlenmiştir fakat bu sıradan bir hayat değildir. Truman 30 yaşına geldiğinde bazı şeylerden şüphelenmeye başlar. Babası küçükken denize açılarak boğulmuş ve ölmüştür fakat bir gün babasını caddede yürürken görür. Daha sonra eşinin hareketlerinden ve fotoğraflarından yola çıkarak gerçeği anlar. Aslında Truman'ın hayatındaki herkes aslında oyuncudur ve Truman'ın her anı bir televizyon kanalında saniye saniye yayınlanmaktadır. Başrolde usta komedyen Jim Carrey'nin oynadığı film hem komedi hem de hem de trajedi içeriyor.

Filmin Başrol Oyuncuları: Jim Carrey, Ed Harris, Laura Linney

Tür: Komedi, Dram, Komedi

48. Buz Devri (2002) - IMDb: 7.5

en iyi filmler, film önerileri

Buzul çağı, dünyaya hüküm sürmeye başlamıştır. Bu ıssız ve korkunç dünyada bir başlarına olan zavallı hayvanlar, bir şekilde hayatta kalmanın yollarını aramaktadırlar. Uzun tüylü, kendi halinde bir mamut; karizmatik ve dişli bir kaplan ve muzır bir rakun, nasıl olduysa bu kaos esnasında bir araya gelmişlerdir. Bu üç birbirinden farklı türe mensup hayvanın odağında ise tek bir mevzu vardır. Buldukları küçük bebeği, insanlara ulaştırıp o bebeğin hayatını kurtarmak...

Filmin Başrol Oyuncuları: Denis Leary, John Leguizamo, Ray Romano

Tür: Animasyon, Macera, Komedi

49. Whiplash (2014) - IMDb: 8.5

en iyi filmler, film önerileri

Whiplash, 2014 yılında vizyona giren ABD yapımlı bir film… çok küçük yaşlardan itibaren bateri çalmaya başlayan Andrew, bateri konusunda tam bir usta olmak istemektedir. Bunun için ülkenin en iyi müzik okulu olan Shcarffer Konservatuarı'na girer. Günlerde bir gün okulun duayen hocalarından Terence Fletcher ile tanışır ve hocası karakterimizi sürekli yeni yarışmalara hazırlanan "studio band"e seçer. Bundan sonra her şey farklı olacaktır. Artık karakterimizin önünde psikolojik bir sınavda yer almaktadır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Miles Teller, J.K. Simmons, Melissa Benoist

Tür: Dram, Müzik

50. Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı (2018) - IMDb: 8.7

en iyi filmler, film önerileri

Marvel serisinin 2018 yılında gösterime giren ve herkesin merakla beklediği serinin son 2 filminden bir tanesidir.Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı - Bölüm 1’de kahramanlarımızdan Captain America ve Iron Man kavgalıdır. Kahramanlarımızın her biri de bu yüzden farklı yerlere dağılmıştı. Hepsinin derdi de dünyayı kurtarmaktadır ancak bu seferki düşman diğerleri gibi değildir. Bu düşman “Thanos”dur. Thanos’a karşı hiçbir kahramanımız tek başına savaş kazanamayacağı için birleşmeleri gerekmektedir.

Filmin Başrol Oyuncuları: Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Chris Evans, Scarlett Johansson

Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik, Bilim Kurgu

51. Yıldız Savaşları (1980) - IMDb: 8.8

en iyi filmler, film önerileri

Yıldız Savaşları denince bu filmleri hiç izlemeyenlerin dahi bir fikrinin olması ya da film ile ilgili terimlere aşina olması sanıyoruz bu film serisinin ne denli başarılı olduğunu bize daha iyi gösteriyor. Filmin yarattığı endüstrinin hacmi milyar dolarları buluyor. Lisanlı oyuncaklarından daha nice tasarımlarda bu filmlerdeki karakterleri görmek mümkün. Yıldız Savaşları filmleri üçleme şeklinde çekiliyor. İlk üç film öncül üçleme, sonraki üç film orjinal üçleme ve en son çekilen Güç Uyanıyor filmi ile başlayan yeni üçleme serinin en az iki filmle daha devam edeceğini gösteriyor.

Son film olan Güç uyanıyor 2015 yılında vizyona girdi ve neredeyse 8 yıllık aradan sonra fanatikleri tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Film ilk haftalarda rekor izleyici sayısına ulaşarak Amerika'da ilk sıraya yerleşti. Filmin görsel efektleri teknolojinin desteğiyle çok daha gerçekçi seviyelere taşınmış ve haliyle filmin seyir zevkini artırmayı başarmış durumda. Son film hakkında serinin kötü filmleri arasında yer aldığı da belirtiliyor. Havada kalan birçok konu olduğu ve bol bol efektlerin pompalandığı bir filmden öteye geçemediği gibi eleştiriler alsa da bir kesim hayran kitlesi tarafından serinin devam filmlerinde bu konulara açıklık getirileceği bekleniyor.

Filmin Başrol Oyuncuları: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher

Tür: Aksiyon, Macera, Fantasyik

52. Kayıp Balık Nemo (2003) - IMDb: 8.1

en iyi filmler, film önerileri

Dünyaya gelir gelmez annesini kaybeden Nemo, palyaço balığı Merlin'in oğludur. Okul yıllarında babasının korumacı tavrından sıkılan Nemo, yasak olduğu halde okyanusta yüzmeye kalkar ve dalgıçlar tarafından yakalanır.

Kendisini bir dişçinin ofisinde akvaryumda bulan Nemo'yu babası ve arkadaşı aramaya kalkar. Film, 2004'te En İyi Animasyon dalında Oscar kazanmıştır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Albert Brooks, Ellen DeGeneres, Alexander Gould

Tür: Animasyon, Macera, Komedi

53. Yüzüklerin Efendisi (2001) - IMDb: 8.8

en iyi filmler film önerileri

Kendisine, pek çok gücü olan Tek Yüzük teslim edilen Frodo'nun Orta Dünya'dan geçerek Mordor topraklarına ulaşması ve yüzüğü, yapıldığı yer olan Hüküm Dağı'nın alevlerinde yok etmesi gerekmektedir. Tek Yüzük asırlarca kayıp olarak kalmıştır ve Karanlıklar Efendisi Sauron'un "zalimliğini, kötü niyetini ve tüm yaşama hükmetme arzusunu" içinde barındırmaktadır. Yolculuğu sırasında, Frodo'ya dokuz üyeden oluşan 'Yüzük Kardeşliği' eşlik etmektedir.

Filmin Başrol Oyuncuları: Elijah Wood, Ian McKellen, Orlando Bloom

Tür: Macera, Fantastik, Bilim Kurgu

54. Avatar (2009) - IMDb: 7.9

en iyi filmler, film önerileri

Sinema dünyasının rekorlarını elinde tutan film olarak tarihe geçen film olan Avatar, ünlü yönetmen James Cameron'un hem kariyerinde hem de beyaz perde tarihinde çığır açan filmi olarak gösteriliyor.

Filmin konusuna gelirsek, Pandora adlı bir uydu gezegende yaşayan mavi dev yaratıkların, değerli madenler barındırması sebebiyle insanoğlu tarafından işgal edilmesini anlatır. Belden aşağısı felçli olan eski subay Jake Sully, program için seçilir ve sinirsel bağlantı yoluyla bağlandığı dev cüsseli mavi yaratığın bedenini kontrol ederek aralarına katılır ve bilim insanları için onların yaşayışları hakkında bilgi toplamaya başlar. Bu sırada bir dişi avatar ile aralarında aşk başlar. Aşk ve görev arasında kalan Jake Sully mavi yaratıkların dünyasına girdikçe insanoğlunun bu süreçte haksız olduğunu anlar ve görevli olduğu şirkete karşı cephe alır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver

Tür: Animasyon, Aksiyon, Macera

55. İnanılmaz Aile (2004) - IMDb: 8.0

en iyi filmler, film önerileri

Bu ailenin her üyesi özel yeteneklere ve olağanüstü güçlere sahip. 15 yıldan sonra emekliye ayrılarak kendisi gibi eski bir süper kahraman olan karısı ve 3 çocuğuyla birlikte sessiz, sakin bir yaşam sürmeye mecbur kalan Bob'a bir gün gizli görev için mesaj gelir.

İnanılmaz Aile, 2006 yılında animasyonlara verilen Annie Ödülleri'nde 10 dalda ödül aldı. Aynı zamanda En İyi Animasyon dalında da Oscar kazanmıştır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Craig T. Nelson, Samuel L. Jackson, Holly Hunter

Tür: Aile, Macera, Aksiyon, Komedi

56. Hayat Güzeldir (1997) - IMDb: 8.6

en iyi filmler, film önerileri

İkinci dünya savaşından birkaç yıl öncesini konu alan filmimizde ana karakter Guido dünyalar güzeli Dora’ya vurulur ve birçok engele rağmen sonunda evlenirler. Tam her şey tamam derken savaş çıkar. Yahudi oldukları için toplama kampına götürüldüklerinde Guido, oğluna esir kampının ve savaşın bir oyun olarak söyleyecek; oğlu, oyunu başarıyla tamamlarsa ödül olarak çok istediği bir oyuncak tankı hediye edecektir. Filmin en can alıcı noktalarından bir tanesi de bu sahnedir.

Filmin Başrol Oyuncuları: Roberto Benigni, Nicoletta Braschi, Giorgio Cantarini

Tür: Komedi, Dram, Romantik

57. Zincirsiz (2012) - IMDb: 8.4

en iyi filmler, film önerileri

Filmimizin ana karakteri Django’nun tek hedefi, eski sahibini ölü ya da diri olarak ele geçirmek isteyen Schultz ile anlaşmaya varmaktır ve özgürlüğü karşısında da Brittle kardeşleri kendisine getirme sözünü vermektedir. İşler tam istedikleri gibi gider ve anlaşma verilen sözler ışığında sağlanır. Gelişen olay neticesinde Schultz ve Django birbirlerinden ayrılamaz. Bu iki karakter yaşanan olayların ardından Güney’in en çok aranan suçlularının peşine düşerler…

Filmin Başrol Oyuncuları: Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio

Tür: Dram, Vahşi Batı

58. TanrıKent (2002) - IMDb: 8.6

en iyi filmler, film önerileri

Brezilya ile Fransa ortak yapımı olan son yılların en iyi filleri arasında gösterilen ve dünya genelinde bilenen adı City Of God olan Tanrı Kent filmi, bölgede yaşayan küçük ve genç insanların suç örgütleri dolu yaşantısını konu edinmektedir.

Filmin Başrol Oyuncuları: Alexandre Rodrigues, Leandro Firmino, Matheus Nachtergaele

Tür: Suç, Dram

59. Sıkı Dostlar (1990) - IMDb: 8.7

en iyi filmler, film önerileri

6 dalda Oscar’a aday gösterilen Sıkı Dostlar filmi, gerçek bir hikayeden uyarlanan oldukça etkileyici bir yapım… Film Henry Hill adında bir gangsterin iki arkadaşıyla birlikte soyguna kalkışmaları ve sonrasında yaşanan büyük olaylar silsilesini konu edinmektedir.

Filmin Başrol Oyuncuları: Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci

Tür: Biyografi, Suç, Dram

60. Can Dostum (2011) - IMDb: 8.5

en iyi filmler, film önerileri

2011 yılında Fransa yapımlı filmde yamaç paraşütü kazasından sakat kalan aristokrat Philippe evde kendisine yardımcı olması için banliyöde yaşayan Driss’i parayla yanına çalışan olarak işe alır. Ancak Driss hapisten yeni çıkmıştır ve bu iş için uygun değildir. Ancak bu iki adam birbirine çok benzemektedir.

Filmin Başrol Oyuncuları: François Cluzet, Omar Sy, Anne Le Ny

Tür: Biyografi, Komedi, Dram

61. Deadpool (2016) - IMDb: 8.0

en iyi filmler, film önerileri

Marvel filmleri arasında yer alan ve son yıllarda çıkan süper kahramanlardan farklı olarak komedi olguları oldukça fazla olan, macera türünde en başarılı filmler arasında yer alan Deadpool, eski bir özel kuvvetler görevlisi olan Wade Wilson’un değişen hayatını gözler önüne sermektedir. Bilindik süper kahramanlardan kendisini ayıran Deadpool’un 2016 yılında vizyona giren ilk filmini severek izleyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Filmin Başrol Oyuncuları: Ryan Reynolds, Morena Baccarin, T.J. Miller

Tür: Aksiyon, Macera, Komedi

Bu yazı 25 EKIM 2019 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız