A Man Called Ove Konusu

A Man Called Ove Konusu

A Man Called Ove Konusu

Cıvıl cıvıl bir dul ile ilgili komik bir drama olan Hannes Holm’in 30 Haziran'da BFI Player'da sinemalarda ve BFI Player'da yayınlanan O Man Called Ove - en iyi yabancı film dalında Yüksekokul Ödülü'ne aday gösterilen 15. İsveç unvanı. Bugüne kadar yalnızca Ingmar Bergman ödülü aldı (üç defa), ancak İsveç sinemasında Fårö Üstadı'ndan daha fazlası var…

1910'larda liderler Charles Magnusson ve Georg bağışlama Klercker, sosyal eğitimleri yaratıcı teknikle birleştirme ananesi kurdular. Bu, İsveç filmlerinin Hollywood'da talihini tecrübe ettikten sonra İsveç filmlerinin tanınmış kaldığı psikolojik gerginliği oluşturmak için tabii ortamlar, hareketli kameralar ve ritmik tertip etme kullanan Victor Sjöström ve Mauritz Stiller tarafından daha da ileriye götürüldü.

Svensk Filmindustri, Hasse Ekman, Gustav Molander, Anders Hendrikson ve Alf Sjöberg'in gayretlerine karşın ses döneminde beynelmilel bir tesir yaratmaya çalıştı. İkincisi, Bergman'a Torment (1944) yazarı olarak mola verdi. Ancak, kıyamet aşkı ve inanç krizlerini keşfetmek için erken neorealist stilini geliştirirken, Arne Mattsson ve Hampe Faustman gibi muasırlar yeni bir sosyal şuur tanıtmak için ticari komediden kaçındı. Bu sırayla 1960'larda Torgny Wickman gibi cinsel muhtevalı uzmanların çalışmalarından eksik olan bir yerçekimi ile cinsel temaları ele alan Bo Widerberg, Jan Troell ve Vilgot Sjöman tarafından ele geçirildi.

Fakat hepsi bu pislik, tecrit ve umutsuzluk değildi. Hans Alfredson ve Tage Danielsson'un ikilisini, mahalli seyircilerle Roy Andersson'un sıradan destanlarından, Lasse Hallström'ün cilalı melodramlarından (bu arada en iyi ABBA videolarını da yöneten) ve kalça provokasyonlarından daha fazla seçenek eden popüler komediler üretirken izledi. 

Bunlar, tür sinema sinemasına ve İskandinav noirine Niels Arden Oplev’in Ejderha Dövmeli Kız (2009) ile gişe doruğuna erişene kadar en başarılı ihracatlar arasında bulundu. Ancak, her sene takriben 20 film yapımında İsveç film endüstrisi çeşitlenmeye devam ediyor ve gittikçe artan sayıda kadın ve ikinci nesil kabiliyet ön tasarıya çıkıyor.

Bu yazı 26 OCAK 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız