BEHZAT Ç. VE BLU TV’NİN MUAMMASI

BEHZAT Ç. VE BLU TV’NİN MUAMMASI

BEHZAT Ç. NEYDİ ?

Behzat Ç. Bir dönemler Türkiye dizi kültürünü darbeyi vurmuş, milyonları peşinde süreklemiş, kült diziler arasına girmeyi başarabilmiş. Yanlışları söylemekten tek adım geri atmamıştır. Behzat Ç. Ankara Cinayet Büro baş komiseridir. Üst birimleri tarafından çok sevilmeyen Behzat Ç. Kendine has duruşu ve vicdanı yargısıyla hareket eder. Behzat Ç. Kızının intiharı ile psikolojik bir yıkıma uğrar. Kızının intahar ettiği yaşlarda bir kadının hayatına girmesiyle, kızının intiharı yavaş, yavaş aydınlanmaya başlar. Dizi, defalarca RTÜK tarafında uyarı cezası, para cezası, yayın saatinin gece saatlere alınması gibi cezalar aldı. Türkiyede ilk defa uygulanan diğer bir ceza ise yayınlanan bölüm süresinin dakikasının düşürülmesi. Bu ceza Behzat Ç. Dizisine ilk defa verilmiştir. Dizi, cezalara rağmen cesur dilini hep korumuştur. Behzat Ç. , Emrah Serbes tarafında kitap olarak yazıldı, sonrasında Ercan Mehmet Erdem, Emra Serbes, Birol Tezcan ile dizi senaryosu olarak uyarlandı. Serdar Akar yönetmenliğinde 3 sezon boyunca çekildi. Dizi, Star Tv’ de yayınlandı. Ciddi bir kitlesi olan dizinin yeni bölümleri dahi yayınlanırken, sezon finallerinin tatillerinde‘’ Behzat Ç. Ankara yanıyor, Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm ‘’ adında 2 tane sinema filmi çekildi. Dizi, 96. bölüm de final yaparak yayın hayatına veda etti.

 

BLU TV YAYINI

 

Aradan 6 yıl geçti. Geçen süre boyunca hayranları Behzat Ç. dizisinin tekrarlarını izlemekten, replikleri sosyal medyada paylaşmaktan vazgeçmediler. Medyaya bomba gibi düşen ‘’ Behzat Ç. Blu Tv’ de yayınlanacak ‘’ dedikoduları, Blu Tv’nin onaylamasıyla birlikte büyük bir mutlulukla karşılandı. Haberlerden sonrasında ‘’ tüm ekip olacak mı ? ‘’ sorularını merak ederken. Fragmanlarda, kamera arkası fotoğraflarda ekibin büyük bir çoğunluğunun aynı olduğunu anlayabildik. Senaryosunu, daha önceki gibi Ercan Mehmet Erdem kaleme aldı. Serdar Akar ise eskisi gibi yönetmen koltuğundaydı. Oyuncu kadrosunda; Erdal Beşikçioğlu , Nejat İşler, Ege Aydan, Berkan Şal, İnanç Konukçu, Ayça Eren, Eray Eserol gibi eski kadro oyuncuları hala mevcut. Dizi, ilk bölümünü yayınlamaya hazırlanırken Blu Tv’den devasa bir reklam kampanyası başlattı. Afişler, internet siteleri, video siteleri vs. Zaten halihazır da dizinin izleyen kitlesi varken bir üstüne de o kadar kişi eklendi. Blu Tv’nin abone oranlarının çok ciddi bir şekilde arttığı kulislerde konuşuluyordu. Dizi, 1 sezon 9 bölüm olarak yayınlandı ve sezon finali yaptı. Behzat Ç. hala aynı Behzat Ç. Olmaktan bişey kaybetmemişti.

 

YAYINLANALICAK MI MUAMMASI !

 

Sezon finalinin ardından Blu Tv’nin Twitter hesabından ‘’ Bu macera biter mi sandınız ? Behzat Ç. Sezon finali bu akşam 2. Sezonu ise 60 dakikalık bölümleriyle yakında sadece Blu Tv’de ! ‘’ açıklaması yapıldı. İzleyenler heyecanla dizinin yayınlanacağı günü beklemeye başladı. İlerleyen zamanlarda diziyle ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı, çekimler ile ilgili bilgi paylaşılmadı. Ege Aydan (Şevket ) gelen birçok takipçisinin mesajına şöyle cevap verdi ‘‘Sevgili arkadaşlar, özelden mesajlara yanıt vermeyeceğim. Şu an Behzat Ç. çekilmiyor durdu. Üç gün sonra ne olur bilemem. Neden, ne oldu, ne olacak tününden sorular sormayın lütfen… Bir bilgim olsa paylaşırdım. ’’ Böyle bir açıklamadan sonra dizi yayınlanmayacak gibi konular, konuşulmaya başlandı. Dizinin yayınlanmayacağına dair birçok haber paylaşıldı. Bu durum hızla sosyal medyadan tepkilere dönüştü. Blu Tv Ceo’su Aydın Doğan, Twitter’dan yaptığı açıklamada ‘’Bu haber yanlış sona erdiği yok. Keşke bize ulaşsanız reis bu tür haberler yapmadan ‘’ diye bir açıklama yapıldı. Erdal Beşikçioğlu, katıldığı programda , Behzat Ç. Sorularını yanıtsız bıraktı. Nejat İşler , Ekşi sözlük yazarlarının sorular sorduğu programa katıldı ve Behzat Ç. İle ilgili gelen sorular ne yazık ki cevapsız kaldı. Şu an dizinin akibeyeti ile ilgili bir muamma var, net olarak bir açıklama yok. Sevenleri hala bir açıklama yapılmamasından şikayetçi. Merakla Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi’nin yayınlanılıp, yayınlanmayacağı bekleniyor.

Yazan

Editör/Senarist/Yönetmen

Ferhat Ertan

Bu yazı 14 KASıM 2019 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız