Yüzüklerin Efendisi'de Aragoru Canlandıran Viggo Mortensen !

Yüzüklerin Efendisi'de Aragoru Canlandıran Viggo Mortensen !

Yüzüklerin Efendisi'de Aragoru Canlandıran Viggo Mortensen !

Mortensen, New York'ta Grace Gamble (Atkinson) ve Viggo Peter Mortensen, Sr. Babası Danimarkalı, annesi Amerikalı ve anne büyükbabası Kanadalı olarak doğdu. Ailesi Norveç'te bir araya geldi. İzdivaç ettiler ve Viggo, Jr.'ın doğduğu New York'a taşındılar. Güney Amerika'ya taşınmadan önce Viggo, Sr., Venezuela ve Arjantin'de tavuk çiftlikleri ve çiftliklerini yönetti. Evlilik gittikçe mutsuz hale gelmeden önce iki erkek çocuk daha doğdu: Charles ve Walter. Viggo yedi yaşındayken, ailesi onu Arjantin dağlarının eteklerinde izole olan sıkı bir yatılı okula gönderdi. On bir yaşındayken, ailesi boşandı. Annesi kendini ve çocukları New York eyaletine geri götürdü.

Viggo Watertown Lisesi'ne devam etti ve çok iyi bir talebe ve atlet oldu. 1976'da mezun oldu ve New York, Canton'daki St. Lawrence Üniversitesi'ne devam etti. Mezun olduktan sonra, hayatta belirleyici bir emele duyulan ihtiyaç sebebiyle Danimarka'ya taşındı. Rıhtım işçisinden çiçek satıcısına kadar bir hayli garip iş yaparken şiir ve kısa öyküler yazmaya başladı. 1982'de aşık oldu ve kız arkadaşını New York'a kadar izleyerek uzun bir romantizm ve bir yazı kariyeri umuyordu. İkisini de almadı. New York'ta Viggo, çalışma bekleme masaları ve bar eğilimi buldu ve Warren Robertson ile çalışarak oyunculuk dersleri almaya başladı. Birkaç oyun ve filmde rol aldı ve nihayetinde Los Angeles'a taşındı ve burada Coast Playhouse'daki "Bent "'teki performansı ona bir Drama-logue Eleştirmen Ödülü kazandı.

İlk filmini Şahit'ta (1985) küçük bir bölümle yaptı. Kurtuluşa çıktı!: Bugün Dualarını Söyledin mi? (1987) ve yardımcı yıldızı Exene Cervenka ile izdivaç etti. İkisinin bir erkek çocuğu var, Henry Mortensen. Ancak hemen hemen on bir senelik evlilikten sonra çift boşandı.

1999'da Viggo ile ilgili hiçbir şey bilmediği bir film hakkında bir telefon aldı: Yüzüklerin Efendisi. İlk başta, bunu yapmak istemedi, zira oğlundan uzakta vakit mananına geliyordu. Ancak kitapların büyük bir hayranı olan Henry, babasına rolü geri çevirmemesi gerektiğini söyledi. Viggo bu rolü kabul etti ve hemen devam etmekte olan proje üzerinde çalışmaya başladı. Sonunda, Yüzüklerin Efendisi'nin başarısı onu bir hane ismi yaptı - özel ve içgözlemsel Viggo için zor bir netice.

Eleştirmenler, Jane Campion'un Bir tarafındadır (1996), Sean Penn'in Kızılderili Koşucusu (1991), Brian De Palma'nın Carlito'nun Yolu (1993), Ridley Scott'un Jane'in gibi çeşitli projeler de dahil olmak üzere otuzdan fazla filmde çalışmalarını daimi olarak tanıdı. zaferi (1997), Tony Scott'ın Denizde başkaldırı (1995), Andrew Davis'in Mükemmel cinayet (1998), Ray Loriga'nın La pistola de mi hermano (1997), Tony Goldwyn'in İç Görünümü (1999) ve Peter Farrelly'nin Yeşil Kılavuz (2018).

Mortensen bu arada başarılı bir şair, resimci ve ressamdır.

Bu yazı 23 OCAK 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız