Ünlü Yönetmen Christopher Nolan Biyografisi ve Hakkında Detaylı Bilgiler

Ünlü Yönetmen Christopher Nolan Biyografisi ve Hakkında Detaylı Bilgiler

Ünlü Yönetmen Christopher Nolan Biyografisi ve Hakkında Detaylı Bilgiler

 

Doğrusal olmayan, hikaye anlatımı, tanınmış kişi yazar-yönetmen Christopher Nolan, 30 Temmuz 1970'de Londra, İngiltere'de doğdu. 15 senelik film yapımında Nolan, düşük bütçeli bağımsız filmlerden şimdiye kadar yapılmış en büyük gişe rekorları kıran bir takım filmlerde çalışmaya başladı.

7 yaşında Nolan, babasının Super-8 kamerasıyla kısa filmler yapmaya başladı. University College London'da İngiliz Edebiyatı okurken, U.C.L.'nin film toplumunda 16 milimetrelik filmler çekti ve daha sonra ilk uzun metrajı Takip (1998) 'i 6.000 bütçeyle yapmak için kullanacağı gerilla tekniklerini öğrendi. Kara gerilim, tiyatro yayınlanmasından önce bir dizi beynelmilel film şenliğinde tanındı ve Nolan'a bir sonraki filmi için ehemmiyetli finansman sağlayabileceği kadar güvenilirlik kazandı.

Nolan'ın ikinci filmi, kardeşi Jonathan'ın kısa öyküsüne dayanan kendi senaryosundan yönettiği Akıl Defteri'dir (2000). Guy Pearce'ın oynadığı film, Nolan'a En İyi Özgün Senaryo dalında Yüksekokul Ödülü ve Altın Küre Ödülü adaylığı da dahil olmak üzere bir hayli onursal ödül getirdi. Nolan, Al Pacino, Robin Williams ve Hilary Swank'ın oynadığı eleştirmenlerce beğenilen psikolojik gerilim filmi Uykusuz'u (2002) yönetti.

Nolan'ın kariyerindeki dönüm noktası, 2005 seneninde Batman serisini canlandırma talihi verildiğinde oldu. Batman Başlıyor (2005) 'te Nolan, ikonik kahramana bir miktar gravitasyon getirdi ve cesaretli, çağdaş yorumu övgüyle karşılandı. hem hayranlardan hem de eleştirmenlerden. Bir Batman devam filmine geçmeden önce Nolan, obsesif rekabeti trajedi ve cinayete sebep olan büyücüler olarak Christian Bale ve Hugh Jackman'ın oynadığı gizemli gerilim Prestij'i (2006) yönetti, beraber yazdı ve üretti.

2008 seneninde Nolan, dünya çapında gişede bir milyar dolardan fazla brüt para kazanan Kara Şövalye'yi (2008) yönetti, birlikte yazdı ve üretti. Nolan, Amerika Yönetmenler Birliği (D.G.A.) Ödülü, Amerika Yazarlar Birliği (W.G.A.) Ödülü ve Amerika Yapımcılar Birliği Loncası (P.G.A.) Ödülü'ne aday gösterildi ve film ayrı olarak sekiz Yüksekokul Ödülü adaylığı aldı.

Nolan, 2010 seneninde izleyicileri yönettiği ve kendi özgün senaryosundan ürettiği bilim kurgu gerilim filmi Başlangıç ​​(2010) ile büyüledi. Düşünce uyandıran dram, 800.000.000 dolardan fazla kazanan ve sene en çok tartışılan ve tartışılan filmlerinden biri haline gelen dünya çapında bir gişe rekoru kırdı. Bir hayli onur arasında, Inception En İyi Film ve En İyi Senaryo olmak üzere dört Yüksekokul Ödülü ve sekiz adaylık aldı. Nolan, D.G.A. ile akranları tarafından tanındı. ve P.G.A. Ödül adaylıkları ve bir W.G.A. Filmdeki çalışmaları için ödül.

2012'nin en çok izlenen ve en çok kazanç yapan filmlerinden Kara Şövalye Yükseliyor (2012) Nolan'ın Batman üçlemesini bitirdi. Batman karakterini yine başlatma başarısı hasebiyle Warner Bros., Nolan'a 2013 yazında açılan yenilenmiş Superman filmi Çelik Adam'ı (2013) üretmesi için kayıt yaptırdı. 2014 seneninde Nolan, bilim kurgu destanı Yıldızlararası ( 2014), başrollerinde Matthew McConaughey, Anne Hathaway ve Jessica Chastain. Paramount Pictures ve Warner Bros., filmi 5 Kasım 2014'te dünya çapında 670 milyon doların üzerinde kazançla pozitif tenkitler ve kuvvetli gişe neticeleriyle yayınladı.

Nolan, eşi yapımcı Emma Thomas ve çocukları ile beraber Los Angeles, California'da yaşıyor. Nolan ve Thomas'ın da kendi prodüksiyon şirketi Syncopy var.

Bu yazı 22 OCAK 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız