Tom Hulce Biyografisi

Tom Hulce Biyografisi

Tom Hulce Biyografisi

 

Thomas Edward Hulce Michigan, Detroit'te doğdu ve iki kız kardeşi ve ağabeyi ile büyüdüğü Plymouth, MI'da büyüdü. Profesyonel olarak söyleyen Joanna'nın (Winkleman) ve Ford için çalışan Raymond Albert Hulce'nin erkek çocuğudur. İngilizce, Almanca ve İrlanda orijinli. Şarkıcı olmak isteyen Tom, sesi değişmeye başladığında tasarılarda geçiş yapmak zorunda kaldı. Şov dünyasında olmak istiyorsa, oyuncu olması gerektiğini bilerek Tom, hemen ihtiyaç duyulan adımları atmaya başladı.

Tom'a neden oyunculuğu seçtiğini sorduğunda, "Zira biri bana yapamayacağımı söyledi. Bu güne kadar oyunculuk topluluğunda hatırlı pozisyonuna erişmesine yardımcı olan kararlılıktır. Tom erken amaçlar koydu. 19 yaşında okulu bitirdi ve oyuncu olarak başarılı olması için on sene verdi. Ann Arbor'da küçük bir tiyatro şirketi ile beraber bir bilet ve bilet satıcısı olarak çalışmak bir başlangıçtı. O zamanlar oyunculuğun "havalı" olduğunu fark eden ilk oyun ve aktörü gördü. Christopher Walken Ontario, Stratford'da oynuyordu. Performans Tom üzerinde oldukça etkilendi.

Bay ve Bayan Hulce, erkek çocuklarının bir gözetmen olma fikri üzerine tamamiyle satılmazken Tom, kararlıydı ve hedefine erişecekse ihtiyaç duyacağını bildiği eğitime yöneldi. Winston-Salem'deki North Carolina Sanat Okulu'nda okudu; Booth Bay Harbor, Maine'de; Sarasota, Florida; ve New York'a gitmeden önce Broadway'de tecrübe etmek için İngiltere'de bir yaz geçirdim. Tom, gelmesinden sonraki bir ay içinde Peter Firth'ın Broadway oyununda "Equus" rolünü üstlenmesini seçti. Başlangıçta atlardan birini oynamak için işe alınmıştı, ancak vakitinin understudy rolünü öğrenmek için daha iyi harcandığına karar verildi ve bu yüzden katiyen at kıyafetlerini giymedi.

 

Tom'un bu rolle alakalı suçluluk duygusu vardı. Bir yandan rolü istedi ... kötü. Diğer taraftan Peter rolden ayrılırsa ne olacağını merak etti; o ayakkabıları doldurabilir mi? İşe alındıktan dokuz ay sonra vakit geldiğinde Tom, rolü kendisinin oynamasının kendisine bağlı olduğunu öğrendi. Başka bir Peter Firth olması beklenmiyordu ... rolünü oynaması için işe alınmıştı. “... aslında gayet iyi gitti,” diye anımsadı Tom. "Değişik bir oyuncu olduğumu ve rolün kendi yolumla mücadele edeceğimi fark ettim." Ve üstesinden geldi! Equus'un Tom için birkaç "ilkleri" var. Birincisi, bu onun ilk büyük rolü; ikincisi, onun ilk Broadway rolü ve üçüncüsü, ilk çıplak performansı oldu. Dokuz dakika süresince Tom ve kostar Roberta Maxwell, on sene önce (1960'larda) sahne için olanaksız görünen bir sahnede çıplaktı. Tom, geçmişte yapılan bir röportajda, “Alışılmadık bir şey görünmeyecek kadar ustaca yazılmış ve gelişti. Utanç yok, yalnızca hiç düşünmüyorum.” "Equus" un koşusu esnasında, Tom büyük bir televizyon önerinini, yönetmenin ve oyuncu kadrosunun zevkine çevirdi. Tom'un hayatında o vakit sahne vardı ve bunu doğru yapacaktı! "Equus" un hemen peşinden gelen diğer oyunlar George S. Kaufman'ın "Tereyağı ve Yumurta Adamı", Arthur Miller'ın "İki Pazartesi Hatırası" ve "Julius Caesar", "Romeo ve Juliet," Shaw'un "Candida" ve Çehov'un "The Sea Gull" ve yeniden Broadway'de Tony Sorkin'in "Birkaç İyi Adam" daki rolüne aday gösterildi.

Tom, Playwrights Horizon'daki Broadway dışı müzikal "Sleep Around Town" u dahi yönetti. 1977'de Tom, James Dean'in 30 Eylül 1955'te (1977) can verdiği gün filmdeki ilk sinema filmi rolünü üstlendi. Bu uzun bir dönem filminin ilki olacaktı. Sırada National Lampoon'un Çılgınlar okulu (1978) vardı. 1960'larda Tom, “John Belushi”, Tim Matheson ve Donald Sutherland gibi komedi mezunlarıyla beraber “Pinto” da oynadı.

Tom geçmişte daha bir hayli filmde bulundu: Dudaklar, Bu Gözler (1980) (1950'ler), Shadowman (1988) (II. Dünya Savaşı), Mary Shelley'nin Mary Shelley'den Frankenstein (1994) (1800'ler), Wings of Cesaret (1995) (1930'lar) ve Disney's Notre Dame'ın kamburu (1996) (1500'ler). Tom, Echo Park'ta (1985) Susan Dey ile beraber çıktı, serbest bırakma mücadelesi veren bir film Tom'un en iyi performanslarından biri ve oldukça gurur duyduğu bir film. Tom'un gurur duyduğu bir başka film de Dominick ve Eugene'dir (1988). Ray Liotta ve Jamie Lee Curtis'in rol aldığı Tom, Liotta'nın Eugene'sinin zihni özürlü ikiz kardeşi Dominick Luciano'yu canlandırdı. Genç adam kardeşini tıp fakültesine yerleştirmek için çöp toplayıcı olarak çalışıyor, böylelikle "zengin bir doktor" olabiliyor ve "göl kenarında bir hane" alabiliyorlar. Tom, bir Pittsburgh semtindeki insanları incelemek için vakit harcadı ve bir mesleksel eğitim merkezinde insanları engelledi. Performansı için Seattle Fest'te En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

Mississippi'deki (1990) cinayet, Tom'un ikinci televizyon filmi (birincisi Büyük Performanslar: Forget-Me-Not-Lane (1975) (aka "Neli, Neli"), bir Hallmark Şöhretler Salonu prodüksiyonu idi. K.K.K. tarafından öldürülen New York sosyal hizmet uzmanı ve Özgürlük Savaşçısı Michael Schwerner rolünü oynuyor. 1964'te Özgürlük Yaz döneminde azalar Tom, Emmy adaylığı ve üçüncü Altın Küre adaylığı aldı.

İç Çember (1991) (diğer isimiyle "Projeksiyoncu") Tom'u Rusya'ya götürdü ve burada Kremlin duvarlarındaki Stalin'in özel film projeksiyonu uzmanı Ivan Sanshin oldu. Gerçek bir hikayeye dayanan Ivan, Stalin gibi erkeklerin cahil sadakatle yürüttüğü ve izlediği korkunç şartlara kaç kişinin kör olduğuna mükemmel bir örnekti. Oradayken Tom, hayatı filmin dayandığı Alexander Ganshin ile tanıştığı ve zaman geçirdiği için talihliydi.

Sonraki üç yıl Tom için özel eşyalar tertip etti. Peter Patrone'u T.N.T.'nin Heidi Chronicles'da (1995) betimlemesi ona bir Miniseries veya Special'da Üstün Destekleyici Aktör için Emmy kazandırdı ve 1994 ve 1996 Tom'un son zaman parçalarından ikisini getirdi. Mary Shelley'den Mary Shelley'den Frankenstein (1994) Tom, Victor Frankenstein'ın kolej arkadaşı Henry olarak Kenneth Branagh'la oynadı. 1996, Tom için tertemiz bir tecrübeydi.

Bu yazı 26 OCAK 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız