Tehlkeli Yönetmen Takeshi Kitano

Tehlkeli Yönetmen Takeshi Kitano

 

Tehlkeli Yönetmen Takeshi Kitano

 

Takeshi Kitano 1947 yılında Tokyo'da doğdu ve 1972'de bugün bir sanatçı olarak kullanmaya devam ettiği sahne adı "Beat" Takeshi olarak şov dünyasına girdi. Komik ikilisi Two Beats'in bir parçası olarak Kitano, 1970'lerin sonlarında manzai (stand-up komedi) patlamasının önde gelen isimlerinden biriydi. Kendine özgü konuşma sanatı ve kendine özgü bakış açısı ile Kitano, 1980'lerde ülkenin en popüler eğlencelerinden biri oldu.

1989 ilk yönetmenlik denemesinden bu yana Kitano, orijinalliğini ve artmış sanatsal duyarlılığını kaybetmeden yılda neredeyse bir filmde yazdı, yönetti, düzenledi veya rol aldı. 1997'deki Hana-bi'nin (1997) olağanüstü başarısı, Kitano'nun uluslararası sinemanın önde gelen isimlerinden biri olduğunu doğruladı. Çok sayıda ödülü arasında, "Hana-bi" Venedik Film Festivali'nin Altın Aslanını kazandı ve Avrupa Film Akademisi tarafından En İyi Avrupa Dışı Film seçildi. "Hana-bi", çoğu kez "1. sırada" sayısız "Yılın En İyi Filmleri" listesinde yer aldı.

2000 yılında Kitano, ilk filmi Japonya dışında çekilen Yakuza Kardeşliği'ni (2000) yaptı. "Kardeş", ilk Kitano yönetmenliği gibi ilk filmi _Sono otoko, kyôbô ni tsuki (1990) _ (ABD başlığı: "Violent Cop"), 3-4 x jûgatsu (1990) (ABD başlığı: "Kaynama Noktası" ) ve Sonatine (1993), yakuza (gangster) karakterleri etrafında merkezlenmiştir. Film yapımcısı Ano natsu, ichiban shizukana umi (1991) (ABD adı: "Denizde Bir Sahne"), Minnâ-yatteruka gibi filmlerde bu filmlerin şiddetini ve eylemlerini komedi veya hassasiyetle karşılaştırdı! (1994) (ABD başlığı: "Getting Any?"), Kizzu ritân (1996) (ABD başlığı: "Kids Return") ve Kikujirô no natsu (1999). Altı yıl içinde ilk kez Kitano, yazar-yönetmen olarak onuncu filmi Bebekler (2002) 'de kameranın arkasında kaldı.

Bir aktör olarak Kitano kendini yönetmediği filmlerde de yer aldı. Nagisa imashima'nın Furyo'sundaki (1983) rolüyle uluslararası ilgi gördü. 1999'da samuray destanı Gohatto'da (1999) (ABD başlığı: "Taboo") Oshima ile tekrar işbirliği yaptı. Kinji Fukasaku'nun tartışmalı gişe Ölüm oyunu (2000) (ABD başlığı: "Battle Royale") adlı filminde yer aldı. Japon olmayan sinemacılar tarafından yönetilen filmlere verdiği krediler arasında Robert Longo'nun Beynimdeki düşman (1995) ve Jean-Pierre Limosin'in Tokyo Eyes (1998) yer alıyor.

İnanılmaz derecede verimli ve çeşitli 25 yıllık bir kariyerin ardından Kitano, Japonya'nın en önde gelen kişiliklerinden biri olmaya devam ediyor. Haftada beş TV programına ve yılda birkaç TV filmine ve özel programına katılıyor. Çok sayıda roman ve öykü, deneme ve şiir koleksiyonu yazdı. Ayrıca başarılı bir karikatürist ve ressam olan Kitano'nun eserleri "Hana-bi" ve "Kikujiro" da görülebilir.

Bu yazı 24 OCAK 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız