Obsesif Yönetmen Stanley Kubrick

Obsesif Yönetmen Stanley Kubrick

Obsesif Yönetmen Stanley Kubrick 

 

Stanley Kubrick, Manhattan, New York City'de Sadie Gertrude (Perveler) ve doktor Jacob Leonard Kubrick'de doğdu. Ailesi Musevi muhacirlerdi (Avusturya, Romanya ve Rusya'dan). Okuldaki kötü notlara karşın Stanley zeki kabul edildi. Sahnede bir farklığın daha iyi akademik performans üreteceğini ümit eden Kubrick'in babası, 1940'da amcası Martin Perveler ile kalması için onu Pasadena, Kaliforniya'ya gönderdi. 1941'de dilbilgisi okulunun son senesi için Bronx'a dönersek, tutumunda veya neticelerinde çok az farklık olduğu görülüyordu. Erkek çocuğunun alakasını çekecek bir şeyler bulacağına inanan Jack, Stanley'i satranç oyununa istenen sonuçla tanıttı. Kubrick oyuna ihtirasla katıldı ve hızlı bir şekilde kabiliyetli bir oyuncu oldu. Satranç, Kubert için sonraki senelerde, çoğunlukla inatçı aktörlerle uğraşmak için bir araç olarak, bu arada filmlerinde sanatsal bir motif olarak ehemmiyetli bir araç haline gelecekti.

Jack Kubrick'in erkek çocuğuna on üçüncü doğum günü için bir kamera verme kararı daha akilane bir hareket olurdu: Kubrick hevesli bir resimci oldu ve çoğu kez bir arkadaşının karanlık odasında geliştireceği fotoğraflar çekerek New York etrafında geziler yaptı. Look Magazine'e istenmeyen bir resim sattıktan sonra Kubrick, personel resimcileriyle ilişkilendirmeye başladı ve on yedi yaşındayken çırak resimcisi olarak bir iş öneri edildi.

Önümüzdeki birkaç sene içinde, Kubrick'in "Bak" için düzenli görevleri vardı ve cüretkar bir film seyirci olacaktı. Arkadaşı Alexander Singer ile beraber, Kubrick filme taşınmayı tasarıladı ve 1950'de tasarruflarını belgesel Kavga et Günü (1951) yapmak için battı. Bunu birkaç kısa müddetli belgesel (Flying Padre (1951) ve (Denizciler (1953)) izledi, ancak Central Park'ta yatırımcıları ve aceleyle satranç oyunlarını çeken Kubrick, Kaliforniya'da Korku ve İstek (1953) yapabildi.

Bu filmi çekmek mutlu bir tecrübe değildi; Kubrick'in lise sevgilisi Toba Metz ile evliliği çekimden kurtulamadı. Filmin kendisi için karışık incelemelere rağmen, Kubrick belirgin yönetmen becerileri için iyi bildirimler aldı. Kubrick'in sonraki iki filmi Killer's Kiss (1955) ve Son darbe (1956) onu Hollywood'un dikkatine sundu ve 1957'de Zafer Yolları'nda (1957) Kirk Douglas'ı yönetti. Douglas daha sonra Kubrick'i, Kubrick'in projenin ölçeğine göre gözünüzü korkutmasını ve bu yüzden de uyum sağlayacağını ümit ederek, Spartaküs'ün (1960) imalatını devralmaya çağırdı. Ancak vaziyet böyle değildi: Kubrick projenin sorumluluğunu üstlendi ve fikirlerini ve standartlarını filme dayattı. Bir hayli mürettebat azası onun tarzından rahatsız oldu: görüntü yönetmeni Russell Metty yapımcılara Kubrick'in işini üstlendiğinden yakıntı etti. Kubrick'in cevabı ona orada oturmasını ve hiçbir şey yapmamasını söylemekti. Metty uyuyordu ve ironik olarak sinematografisi için Yüksekokul Ödülü'nü aldı.

Kubrick'in bir sonraki projesi Marlon Brando'yu Aşk ve İntikam'a (1961) yönlendirmekti, ancak mütalaalar bozuldu ve Brando'nun kendisi de filmi yönetti. Hollywood ile hayal kırıklığına uğramış ve başarısız bir evlilikten sonra Kubrick kalıcı olarak İngiltere'ye taşındı ve buradan sonraki filmlerinin tamamını çekecekti. Kaptanlık lisansı almasına karşın, Kubrick'in uçmaktan korktuğu söylendi.

Bitirdiği bir sonraki film, bilim kurgu yazarı Arthur C. Clarke ile işbirliği yapıldı. 2001: Uzay Yolu Serüveni (1968) şimdiye kadar yapılmış en iyi kişi tarafından selamlanıyor; hatıranda bir kült favorisi olarak, bunu takip eden bir hayli bilim kurgu filmi için standart ve tonu belirlemiştir. Kubrick bunu, ürettiği tartışma için Lolita'ya (1962) rakip olan Otomatik Portakal (1971) ile izledi - bu sefer yalnızca cinsiyeti değil, bu arada şiddeti de betimliyor. Barry Lyndon (1975) hem profesyonel hem de özel hayatında bir dönüm noktası olduğunu kanıtlardı. Oyuncular ve mürettebatın kararlılığı ve mükemmellik taahhüdü talepleri artık efsanevi olmuştu. Aktörlerin ara vermeden düzinelerce çekim yapmaları gerekecektir.

 

Bu yazı 22 OCAK 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız