Lew Ayres Biyografisi ve Filmleri

Lew Ayres Biyografisi ve Filmleri

Lew Ayres, Minneapolis, Minnesota'da doğdu ve San Diego, California'da büyüdü. Bir üniversite okulu, Los Angeles'taki Coconut Grove gece kulübünde bir beceri izci tarafından bulundu ve Hollywood'a biraz oyuncu olarak girdi. Adamı Öpücük'te (1929) Greta Garbo'ya yönlendiriyordu, fakat onun büyük molası Garp Cephesinde Yeni Bir Şey Yok'ta (1930) Paul Baumer'in rolüydü. O filmin savaş karşıtı iletininden derinden etkilendi ve 1942'de Genç Dr.Kildare'in (1938) popüler yıldızı ve hemen peşinden Dr.Kildare filmleri hazırlandığında vicdani retçi oldu.

Amerika öfkelendi ve tiyatrolar bir daha katiyen filmlerini göstermeyeceğine söz verdi, ancak suskunca istediği Tıbbi Kolordu statüsüne erişti, Güney Pasifik'te ateş altında bir ilaç ve Yeni Gine ve Filipinler'de bir papazın yardımı olarak hizmet etti. Savaştan sonra filme dönüşü, Johnny Belinda'ya (1948) kadar duyulmadı - sağır dilsiz Jane Wyman'ı rehabilitasyon eden sempatik doktor rolü, ona En İyi Erkek Oyuncu dalında Yüksekokul Ödülü adaylığı kazandırdı. Sonraki film rolleri azdı; ağ sigara sponsorluğu istemediğini kabul etmeyi reddettiğinde Dr.Kildare'yi televizyonda oynama fırsatı durduruldu.

Hareket etmeye devam etti, ancak 1970'lerde uzun tecrübenini batıya Doğu felsefesini getirmek için bir projeye koydu - neticede ortaya çıkan film, Dünya Altarları (1976), bir gişe başarısı olmasa da, eleştirmenlerin beğenisini kazandı ve Altın Küre Ödülü. Lew Ayres, 88. doğum gününden yalnızca iki gün sonra 30 Aralık 1996'da Kaliforniya, Los Angeles'ta can verdi.

Bu yazı 25 OCAK 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız