Kathy Bates Yaşamı

Kathy Bates Yaşamı

 

Çok kabiliyetli Kathleen Doyle Bates 28 Haziran 1948'de doğdu ve Memphis, Tennessee'de büyüdü. O bertye Kathleen, bir hane kadını ve Langdon Doyle Bates, bir makine Mühendisi doğan üç kız genç olduğunu. Büyükbabası yazar Finis L. Bates idi. Kathy İngilizce, yanı sıra İrlanda, İskoç ve Alman, soy vardır, ve onun atalarından biri, New Orleans bir İrlandalı muhacir, bir zamanlar Başkan Andrew Jackson'ın doktor olarak görev yaptı.

Kathy lise oyunlarında görünen oyunculuk keşfetti ve Southern Methodist Üniversitesi'nde drama okudu, 1969 seneninde mezun oldu. Zihninin sıkıca ayarlanmasıyla, 1970 seneninde New York'a taşındı ve bir yazarkasa kadar öğle yemeği siparişlerine kadar her şeyi çalışarak ödentinini ödedi. Onu ve Walken Drama Desk Ödülü kazanan yara olmadan başarılı gösteri New York'taki off-Broadway Playhouse Tiyatrosu taşındı sonra her şey hızla merdivenden Yukarıya hareketli-de-bir tur yaptıktan sonra başladı güç performans 1970 seneninde "Lemon Sky" of Lanford Wilson'ın dünya premiere Buffalo Studio Arena Tiyatrosu'nda Christopher Walken ile beraber, bu arada gelecek eleminden bir habercisi vardı.

1970'lerin ortalarında, Kathy New York ve yerel tiyatro sahnesinin yükselen genç oyuncu olarak sık sık heyetleri treading oldu. "Güveç" ve "acıma kalitesi" nde , "batıla"daki Joanne rolüyle fevkalade açıklar kazanmadan önce ortaya çıktı. İlk Broadway perde çağrısını 1980'lerin "Goodbye Fidel" de aldı ve bu da yalnızca altı performans sürdü. 1981'de zati heyetmiş ve son derece başarılı "beşinci Temmuz" oyuncu kadrosuna katıldığında direk değiştirme moduna geçti.

Kathy, "Bobo Bates"olarak faturalandırıldığı Başka bir Dünya ile filmlerde yanlış bir başlangıç yaptı. Dustin Hoffman'ın oynadığı düz vakte kadar tekrar film çekmedi ve bu bölüm bir karışıma kapı aralayacak kadar ehemmiyetli değildi. Bununla birlikte, Kathy ve kadın topluluğunun geri kalanına  Jimmy Dean film sürümünde kendi Broadway bölümlerini oynama talihi verildiğinde, işler umut vericiydi. Kathy ve film izleyicileri için sulu bir rol oldu nihayet şimdi 34 yaşında olan fark başladı.

Yeniden de, Kathy Ödülleri ve beğeni kazanmaya devam eden New York sahnesiydi. O bir rol içine kaybolur nasıl okuyan rastgele bir oyuncu saf Ders Kitabı oldu. Karakterleri özgür ve hayatı onaylayan düpedüz acınacak kadar değişiyordu. 1983'te "'night, Mother" ve obie ve Los Angeles Drama Eleştirmenleri ödülü "Claire de Lune'de Frankie ve Johnny" de romantik bir uyumsuzluk olarak onun powerhouse işi için stark, touchingly sad bir intihar kızı portresi için Tony Ödülü adaylığı ve Outer Critic's Circle Ödülü kazanmasına karşın, Kathy gişe çekmedi ve roller nihayet filme gittiğinde pek kuvvetli bir düşünceydi.

Kathy Bates, ödüllü sahne karakterleri ekrana aktarıldığında sonsuza dek kaybediyordu. İlk Sissy Spacek, 'night, Mother  intihar Jessie Cates olarak güçlü rolünü üstlendi, sonra  dumpy lover karakterini oynamak için hatıra ele geçirdi. Nihayetinde adaletsizliği düzeltmek Oscar glory'yi alacaktı.

En sevdiği yazarı kaçıran ve onu bir dizi korkunç eziyete tabi tutan sıkıcı, tıknaz, domuz görünümlü psikopat Annie Wilkes olarak fanatik dönüşüydü ve nihayetinde Hollywood'da onun için gelgit haline geldi. Popüler Stephen King romanına dayanan 1990 shocker Ölüm kitabı ile Bates ve Caan saf gişe büyüsüydü. Ayrı olarak, Kathy "En İyi Kadın Oyuncu" Oscar ve Altın Küre Ödülü, bu kategori için bu tür bir ilk yakalanan. Mutluluğuna ilave etmek için 1991'de bir oyuncu olan Tony Campisi ile izdivaç etti.

 

Kaliteli film senaryoları şimdi yoluna çıkmaya başladı ve 1990'lar onun için zengin ve ödüllendirici bir vakit olduğunu ispat etti. Öncelikle, o ve bir başka daha önceki "gecede" film yıldızı, Oscar ödüllü Jessica Tandy, güzel nüanslı, flashback dönemi parçası Kızılmış Yeşil Domatesler'in  çağdaş bölümünde beraber rol aldı. Daha sonra küfürlü kocasını öldürmekle suçlanan müstakil ve depresif kahya olarak kendini aştı. Şaşırtıcı bir şekilde, bu iki mükemmel performans için Oscar yarışından ayrıldı. Bununla beraber, gösterişli politik Danışmanı Libby Holden, Kirli yarış  ve Schmidt ile ilgili  ' deki enteresan, liberal annesi için, her ikisi için de "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" adaylığı aldı. Ayrı olarak, Allen's Paris'te Gece Yarısı'nda  olarak biraz kısa fakat kuvvetli bir dönüş yaptı.

Kathy ansızın Emmy kazanan ve aday olarak TV'de prolifically çalışmaya devam etmiştir. O da sly film bir çift yönetmenlik almıştır. O bir bölüm helming sonra bir DGA ödülü için aday gösterildi "altı ayak altında," hangi o da yinelenen bir rol vardı. Daha yeni film bölümlerinden bazıları kabiliyetlerine değmezken, TV'de kalpsiz fikirli karikatürlerden mini filmlerde her gün sıradan, iyi insanlara kadar her şeyi oynatmaktan daha fazlasını yaptı. Daha yakın vakitte, the Office  Harry'nin Yasası  ve bilhassa de Darling olarak Emmy kazandığı American Horror Story  gibi düzenli serilerde göz alıcı, sıra dışı dönüşler yaptı. 1997 seneninden bu yana kocasından boşanmış olan Kathy, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi İdare Heyeti aktörler Şubesi'nin İcra Heyeti başkanıdır.

Bu yazı 13 ŞUBAT 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız