Kara Filmlerin Ustası Joseph Hitchcock

Kara Filmlerin Ustası Joseph Hitchcock

Kara Filmlerin Ustası Joseph Hitchcock

Alfred Joseph Hitchcock, İngiltere'nin Essex şehrinde Leytonstone'da doğdu. Emma Jane (Whelan; 1863 - 1942) ve East End manav William Hitchcock'un (1862-1914) erkek çocuğuydu. Ailesi hem yarı İngilizce hem de yarı İrlanda orijinli idi. William Hitchcock (1890 doğumlu) ve Eileen Hitchcock (1892 doğumlu) isimli iki büyük kardeşi vardı. Sıkı bir Katolik olarak yetiştirilen ve Jesuits tarafından işletilen bir okul olan Saint Ignatius College'a devam eden Hitch, düzenli olarak yetiştirilmeye başladı. Aile şirketi dışındaki ilk işi 1915 seneninde Henley Telgraf ve Kablo Şirketi için bir düşünücüydü. Filmlere alakası bu dönemde başladı, sık sık sinemaya gitti ve ABD ticaret bölümlerini okudu.

Hitchcock'un film endüstrisine 1920 yılında katıldı. Setleri çizmeye başladı (çok kabiliyetli bir sanatçıydı). Orada birbirleriyle hiç konuşmadılar fakat Alma Reville ile tanıştı. Ancak Her Vakit Karınıza Anlatın (1923) yönetmeni hasta olduktan sonra ve Hitchcock, kendisi ve Reville'in beraber çalışmaya başladığı filmi bitirmek için yönetmen olarak adlandırıldı. Hitchcock ilk gerçek çatlağını bir film yönetme, bitirmeye başlama, 1923'te 13 Numaralı film (1922) filmini yönetmesi için işe alındığında yapmıştır, ancak stüdyo kapanması hasebiyle yapım bitirmemiştir (daha sonra ses filmi). Hitchcock o vakit vazgeçmedi. Çok popüler olan İngiliz / Alman yapımı The Pleasure Garden'ı (1925) yönetti. Hitchcock ilk ticari filmi 1927'de The Lodger: A Story of the London Fog (1927) 'da çekildi. Aynı sene, 2 Aralık'ta Hitchcock, Alma Reville ile izdivaç etti. Bir çocuğu vardı, 7 Temmuz 1928'de doğan Patricia Hitchcock. İngiltere'deki The Lady Vanishes (1938) ve Jamaica Inn (1939) gibi bir dizi film yaptığında başarısını izledi. 

1940 seneninde, Hitchcock ailesi Hollywood'a taşındı ve yapımcı David O. Selznick onu 'Daphne du Maurier'in Rebeka (1940) uyarlamasını yönlendirmesi için işe aldı. Saboteur'dan (1942) sonra, yönetmen olarak ün kazandıkça, film şirketleri filmlerine 'Alfred Hitchcock'un', sözgelişi Alfred Hitcock'un Sapık (1960), Alfred Hitchcock'un Aile Oyunu (1976), Alfred Hitchcock'un Cinnet (1972) ).

Hitchcock, estetiği gişe kazancıyla hemen hemen uzlaştırmayacak saf sinemanın ustasıydı.

Cinnet (1972) yapımı esnasında Hitchcock'un karısı Alma, felç edici bir felç geçirdi ve bu da çok iyi yürüyemedi. 7 Mart 1979'da Hitchcock, AFI Hayat Muvaffakiyet Ödülü'ne layık görüldü ve şöyle diye konuştu: "Bana en çok sevgi, takdir ve cesaret ve daimi işbirliği sağlayan yalnızca dört kişiden söz etmeye müsaade ettim. dördüncüsü bir film editörü, ikincisi senaryocu, üçüncüsü kızım Pat'ın annesi ve dördüncüsü hanedeki bir mutfakta mucizeler kadar iyi bir aşçı ve isimleri Alma Reville. " Bu zamana kadar, anjina hastasıydı ve böbrekleri zati başarısız olmaya başlamıştı. Ernest Lehman ile Kısa Gece isimli bir senaryo yazmaya başlamıştı, ancak Lehman'ı kovdu ve senaryoyu yine yazmak için genç yazar David Freeman'ı işe aldı. Hitchcock'un sıhhatsizliğinden dolayı film hiçbir zaman çekilmedi, ancak Freeman senaryoyu Hitchcock'un ölümünden sonra yayınladı. 

Bu yazı 22 OCAK 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız