Janet Leigh Hayatı ve Filmleri

Janet Leigh Hayatı ve Filmleri

 

  Janet Leigh, sık sık kasabadan kasabaya taşınan bir çiftin tek çocuğuydu. Dairelerde yaşayan Janet, 15 yaşındayken birkaç notu atlayan ve liseyi bitiren parlak bir çocuktu. Yalnız bir çocuk, vakitinin çoğunu sinema salonlarında geçirirdi. Kuzey Kaliforniya'daki ailesini ziyaret ederken "keşfedilene" kadar Pasifik Üniversitesi'nde müzik ve psikoloji okuyan bir talebeydi. Babası, annesinin hizmetçi olarak çalıştığı bir kayak merkezinde masa üzerinde çalışıyordu. Emekli MGM oyuncu Shearer resepsiyonda Janet bir resim gördüm ve o ödünç şayet sordu. Bu MGM bir ekran testi ve Rosy Ridge romantizm oynadığı role sebep oldu.

  MGM genç saf bir köylü kızı arıyordu ve Janet faturayı mükemmel bir şekilde doldurdu. Genç ıngénue'yi bir dizi filmde oynayacak ve errol Flynn, Gary Cooper, ve Judy Garland gibi yıldızlarla çalışacaktı. Genç kız Kalbi, Angels in the Outfield, Scaramouche , Büyücüler kralı ve Falworth'un siyah Kalkanı gibi bir hayli başarılı filmde rol aldı. Janet, komedilerden Batılılara, müzikallere, dramalara kadar çeşitli filmlerde yer alacaktı. 50'den fazla filminden, küçük bütçeli gerilim filmi Sapık'ta ekranda olduğu 45 dakika anımsanacak .

   Alfred Hitchcock'un yönettiği bu 1960 klasiği, bir film dönüm noktası olacak duş sahnesini içerecektir. Onun karakteri resimde erken kapalı öldürüldü olsa da, o bir Yüksekokul Ödülü için aday ve bir Altın Küre alacak. Bir sonraki filmi Frank Sinatra ile oynadığı Casuslara Karşı olacak. On sene geri kalanında, filmlerdeki görünüşleri nadir olurdu, ancak Paul Newman ile hedef arıyorum çalıştı . 1970'lerde bir dizi TV yapımı filmde küçük ekranda göründü. 1980 seneninde kızı Jamie Lee Curtis ile beraber Sis'te, daha sonra Cadılar Bayramı 7-Korku Bayramı'nda ortaya çıktı . Janet Leigh, 3 Ekim 2004'te Beverly Hills, California'daki evinde 77 yaşında can verdi.

Bu yazı 12 ŞUBAT 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız