İsveçli Yönetmen İngmar Bergman

İsveçli Yönetmen İngmar Bergman

İsveçli Yönetmen İngmar Bergman

 

   Ernst Ingmar Bergman bir rahibin erkek çocuğu olarak 14 Temmuz 1918'de doğdu. Film ve T.V. dizisi İyi Niyetler (1992) biyografiktir ve ebeveynlerinin erken evliliğini gösterir. 'Söndagsbarn' filmi babasıyla beraber bir bisiklet yolculuğunu anlatıyor. Mini dizilerde Enskilda samtal (1996) üçleme kapalıdır. Burada, 'Den Goda Viljan' Pernilla Ağustos'ta olduğu gibi annesini oynuyor. Üç filmin de her vakit gerçek biyografik hikayeler olmadığını unutmayın. Kariyerine erkenden, kız kardeşi ve arkadaşlarının oynadığı bir kukla tiyatrosu ile başladı. Fakat o yöneticiydi. Netlikle profesyonel 1941'de yazmaya başladı.

   Aynı sene üretilen 'Kaspers död' (A.K.A. 'Kaspers Death') isimli bir oyun yazmıştı. S.F. şirketinden Stina Bergman (yakın akraba değil) olarak film sektörüne girişi oldu. (İsveç Film Endüstrisi), oyunu görmüş ve genç Ingmar'da dramatik bir beceri olması gerektiğini düşünmüştü. İlk işi diğer tanınmış yazarların kötü senaryolarını kurtarmaktı. Senaryo tasarruf çalışmalarından birinin altında, geçen yıl talebe olarak bir roman yazdığını anımsadı. Romanı aldı, önce kurtar-fukara senaryo işini yaptı, sonra kendi romanında bir senaryo yazdı. S.F.'ye döndüğünde, bir değil iki senaryo yayınladı. Senaryo Çılgınlık (1944) ve filme çekilen (Bergman Alf Sjöberg tarafından) yumruk Bergman senaryosu idi. Bu arada Bergman ilk profesyonel film yönetmeni işini yaptı. Alf Sjöberg meşgul olduğu için Bergman filmin son dizisini çekme buyruğunu aldı. Ingmar Bergman, yönetmen Daniel Bergman ve İsveç Krallık Dramatik Tiyatrosu'nun aktörü Mats Bergman'ın babasıdır. Ingmar Bergman da C.E.O. 1963-1966 yılları arasında İsveç'teki hemen hemen her profesyonel oyuncuyu işe aldığı aynı tiyatronun. 1976'da ünlü bir vergi meselesi yaşadı. Bergman, diğer insanlara mali vaziyeti ile ilgili tavsiyelerde bulunmasına güvenmişti, ancak çok kötü bir tavsiye olduğu ortaya çıktı.

   Bergman hemen ülkeden  zorunda kaldı ve Almanya'ya gitti. Birkaç sene sonra İsveç'e döndü ve son tiyatro filmi Fanny ve Alexander'ı (1982) (A.K.A. 'Fanny ve Alexander') yaptı. Daha sonraki hayatta film yönetmenliğinden emekli oldu, ancak yeniden de film ve T.V. için senaryolar yazdı ve uzun yıllar İsveç Krallık Dramatik Tiyatrosu'nda oyunlar yönetti. 30 Temmuz 2007'de uykusunda huzur içinde can verdi.

Bu yazı 22 OCAK 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız