Hindistan Sessiz Filmler Dönemi

Hindistan Sessiz Filmler Dönemi

Sessiz filmler (1890'lar-1920'ler)

1897'de Profesör Stevenson'ın bir filminde Calcutta'nın Yıldız Tiyatrosu'nda bir sahne şovu bulundu. Stevenson'un teşviki ve resimcisi Hintli bir resimci olan Hiralal Sen ile beraber bu şovdan sahneler, başka bir deyişle Pers Çiçeği (1898) filmini çekti. Bombay'daki Asma Bahçelerinde bir güreş mücadelesi gösteren H. S. Bhatavdekar'ın Güreşçileri (1899), bir Hintli ve ilk Hint belgesel filmi tarafından çekilen ilk filmdi.

Hindistan'da yayınlanan ilk Hint filmi 18 Mayıs 1912'de Bombay Coronation Sinematografisinde Marathi'de suskun bir film olan Shree Pundalik'ti. Bazıları Pundalik'in ilk Hint filmi olmadığını, zira bir oyunun fotoğrafik kaydı olduğu ve kameraman Johnson isimli İngiliz bir adam olduğu ve filmin Londra'da işlendiği için tartıştılar. 

Hint sinemasının tarihi

Hindistan'ın 25 Mayıs 1912 tarihli reklamı, Dadasaheb Torne tarafından Hindistan'ın ilk uzun metrajlı filmi Shree Pundalik'in gösterimini duyurduİlk tam uzunlukta Hint sinema filmi Raja Harishchandra'dan (1913) bir sahne Yapımcı-yönetmen-senaryocu Dadasaheb Phalke, "Hint sinemasının babasıHindistan'ın en daha önceki film stüdyosu Chennai'deki ALIŞVERİŞ MERKEZİ Stüdyoları

Hindistan'daki ilk tam boy sinema filmi Dadasaheb Phalke tarafından üretildi, Phalke Hindistan film endüstrisinin lideri ve Hindistan'ın dil ve kültürünün bir bilgini olarak görülüyor. Marathi'de sessiz bir film olan Raja Harishchandra'yı (1913) üretmek için Sanskrit destanlarından personeller kullandı. Filmdeki kadın karakterler erkek oyuncular tarafından canlandırıldı.  3 Mayıs 1913'te Coronation Sinematografisinde gösterilmek üzere filmin sadece bir baskısı yapıldı. Ticari bir başarıydı. Tamil'deki ilk sessiz film Keechaka Vadham, 1916'da R. Nataraja Mudaliar tarafından çekildi.

  Hint sinemasının ilk zinciri olan Madan Tiyatrosu, her sene 10 filmin yapımını yöneten ve 1902'den başlayarak Hindistan'a dağıtan Parsi teşebbüsçüsü Jamshedji Framji Madan'a aitti.Kalküta'da Elphinstone Bioscope Şirketi'ni kurdu. Elphinstone, 1919'da Bengal'in en popüler edebi yapıtlarını sahneye çıkaran Madan Theatres Limited ile birleşti. Ayrı olarak Phalke'nin Raja Harishchandra'sının (1913) yine yapımı olan 1917'de Satyawadi Raja Harishchandra'yı üretti.

Raghupathi Venkaiah Naidu Hintli bir sanatçı ve film lideridir. 1909'dan itibaren Hint sinemasının bir hayli istikametine dahil oldu ve Asya'yı dolaştı. Madras'ta ilk sinema yapıp kendi sinemalarını yaptı. Telugu sinemasının babası olarak kabul edildi. Güney Hindistan'da ilk Tamil konuşması Kalidas 31 Ekim 1931'de serbest bırakıldı.  Nataraja Mudaliar Güney Hindistan'ın Madras'ta ilk film stüdyosunu kurdu. 

Film Hindistan'da daimi popülerlik kazandı. Biletler kitleler için uygun ücretliydi (Bombay'da bir anna (bir rupinin on altıda biri kadar), daha yüksek bir ücrete ek konforlar mevcuttu. 

Genç üreticiler Hint sosyal hayatı ve kültürünün unsurlarını sinemaya katmaya başladılar. Diğerleri dünyanın dört bir yanından fikirler getirdi. Global izleyiciler ve pazarlar kısa müddet sonra Hindistan'ın film endüstrisinin farkına vardı.

1927'de İngiliz Hükümeti, Amerikan filmleri üzerine İngiliz filmleri için Hindistan pazarını tanıtmak için Hint Sinematografı Araştırma Komitesi'ni kurdu. ICC, bir Madras avukatı T.Rangachari öncülüğündeki üç İngiliz ve üç Hintliden oluşuyordu. Bu komite, İngiliz Film endüstrisini desteklemek için istenen teklifleri destekleyemedi, bunun yerine yeni başlayan Hint film endüstrisi için destek önerdi. Teklifleri rafa kaldırıldı.

Bu yazı 26 OCAK 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız