Bruno Ganz Hayatı ve Ölümü

Bruno Ganz  Hayatı ve Ölümü

 

Bruno Ganz Hayatı ve Ölümü

 

Bruno Ganz, elli senesi aşkın bir müddettir Alman dili filminde ve televizyonunda ehemmiyetli bir isim olan tanınmış bir İsviçreli aktördü. Yüksekokul Ödülü adayı film Downfall'da (2004) Adolf Hitler'i canlandırmasıyla beynelmilel üne sahiptir.

Ganz Zürih'te İsviçreli bir mekanik baba ve bir Kuzey İtalyan annesiyle doğdu. Üniversiteye girdiğinde oyunculuk kariyerine devam etmeye karar verdi. 1961'de tiyatroya giriş yaptı ve yansıtıcı, karizmatik ve teknik olarak parlak bir sahne oyuncusu olarak ün kazandı. 1970'de Peter Stein ile beraber Berlin, Almanya'da 'Schaubühne' tiyatro şirketini kurdu. Ganz sahnede 2000 seneninde Peter Stein'in Faust, Birinci Bölüm ve Faust, İkinci Bölüm sahnelemesinde Dr. Heinrich Faust'u canlandırdı.

Sinemada Ganz, vakitinin en hatırlı Avrupalı ​​aktörleri ve yönetmenleriyle işbirliği yaparak Alman dilinin en bilinen ve en beğenilen aktörlerinden biri oldu. Ayrı olarak global bir kitleye erişen beynelmilel özelliklerde de rol aldı. Filmin ilk filmi Black Derby'deki The Gentleman (1960) idi. Ayrı olarak Unknown (2011), The Counselor (2013) ve The Party (2017) filmlerinde rol aldı.

Ganz, 16 Şubat 2019'da İsviçre'nin Wädenswil şehrindeki Au köyündeki evinde kanserden can verdi.

 

 

 

Bu yazı 23 OCAK 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız